YAŞAM

Yılbaşında KAR yok…

Silivri ve Çatalca’da kar yağışı etkili olurken kentten beyaza kaplanmış görüntüler sosyal sitelerde paylaşılıyor. Anadolu yakasında da Kartal, Tuzla ve Maltepe’nin yüksek kesimlerinde sulu kar yağışı etkili oldu. Mevsimsel kar yağışının etkili olduğu Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Ataşehir ilçelerinde düzensiz betonlaşma nedeniyle soğuk etkili olurken kar yağışı görülmemesi dikkat çekti.

TUZLAMA VE KÜREME ARAÇLARI…
Meteorolojiden yapılan son uyarıların ardından kentin yüksek kesimlerde sulu kar yağışı devam ederken kar küreme ve tuzlama araçlarının önemli noktalarda yol kenarlarında bekletildi. Son uyarıların ardından sabahın erken saatlerinden itibaren il genelinde yüksek kesimlerde kar ve sulu kar yağışı kendisini gösterdi.

KARTAL VE MALTEPE’DE SULU KAR…
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul’da etkisini gösteren yağmur, bazı noktalarda zaman zaman sulu kar yağışına dönüştü. Maltepe’nin yüksek kesimlerinde sulu kar yağışının ardından bazı evlerin çatılarının ve arabaların üstünün karla kaplandığı görüldü.

HAFTAYA KADAR KAR YOK
Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre; Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Ümraniye ve Beykoz ilçeleri dahil İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Ocak ayının ikinci haftasına kadar kar yağmayacağı hava sıcaklıkları da -2 ila 8 derece arasında seyredeceği ifade edildi. Maltepe, Kartal, Tuzla ve Ümraniye’nin yüksek kesimlerinde ise ara sıra sulu kar yağışı beklenmektedir.

DÜZENSİZ YAPILAŞMA ETKİSİ…

İstanbul’a kar yağışının olmamasının nedeni ise düzensiz yapılan ve bilim insanlarına danışılmadan yapılan yapıların kendin hava kooridorlarını kapattığı için sürkilasyonun gerçekleşemediği nedeniyle ısınmanın hızla artmasına neden olmasından kaynaklandığı ifade edildi. Betonlaşmanın hızla artması kentte mevsimsel değişikliklerin de meydana gelebileceği belirtiliyor.

 width=  width=