SİYASET

Vatandaşlar: Deprem güvenliği nerede?!

Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy ve Üsküdar ilçeleri dahil Anadolu Yakası ve İstanbul genelinde 5.8 depremin sarsıntıları sürüyor. Can kaybı olmayan depremle ilgili olarak “Can güvenliği ve toplanma alanları” konusunda ki eksiklikler gündemi sarstı.

CAN GÜVENLİĞİ VE YAĞMALARA KARŞI…

Tuzla, Pendik, Maltepe ve Çekmeköy ilçeleri dahil deprem sonrası trafik ve yağma ve asayiş durumu ile birlikte toplanma alanlarının yeterliliği vatandaşlarda, “Hükümet ve ana muhalefet durumu görmezlikten mi geliyor. Binalarımızı boşalttığımızda yağmalara karşı güvenliği nasıl sağlanabiliyor” gibi sorular vatandaşları meşgul etti.

213 BİNAYI İNCELEDİK…
İstanbul’daki depremle ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum vatandaşların tepkisine karşı yaptığı açıklamada; kentin deprem toplanma alanı konusunda eksiğinin olmadığını savundu. Kurum, son depremin ardından İstanbul’da 213 binanın incelendiğini bunlardan 20’sinin ağır hasarlı, 58’nin de az hasarlı çıktığını söyledi.

10 BİN TOPLANMA ALANIMIZ VAR…
İstanbul’daki deprem toplanma alanları hakkında konuşan Bakan Kurum “Toplamda 10 bin toplanma alanımız var. Bu alanlar da sürekli güncelleniyor ve güncellenmeye de devam edecek. 81 ilde Millet Bahçesi projemiz var. Bu Millet Bahçeleri projesi aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır. Stadyumlarımız toplanma alanıdır. İlçelerimizde birçok kamu kuruluşu binası, okulların İstanbul’da yüzde 92’si yenilenmiş durumda. Bahçeleri bile toplanma yerleridir. İstanbul’un bu noktada herhangi bir eksikliği yoktur.” dedi.

2 BİN 801 İHBAR ALINMIŞ DURUMDA…
İstanbul’da yaşanan son depremle ilgili de bilgiler veren Kurum “Sahada 270 arkadaşımız hasar tespit çalışmalarına başladı. Toplamda 2 bin 801 ihbar yapılmış durumda. Bu ihbarlara ilişkin arkadaşlarımız tespitleri yapıyor. 213 binanın incelemesi neticesinde 20 sivil binamız ağır hasarlı, 58 sivil binamız az hasarlı.” diye konuştu

BAŞKANLARIN HİÇBİRİ İLÇELERİNİ DOLAŞMADILAR…
Bakanın açıklamalarına karşı Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe, Ataşehir, Beykoz, Kadıköy ve Üsküdar ilçeleri dahil olmak üzere vatandaşların tepkisi, “Hükümet ve ana muhalefet partileri deprem gerçeğini hep müteahitsel olarak bakıyor. Burada bir gerçeği görmezlikten geliyorlar. Depremde sadece sarsıntı yataysal veya dikeysel olmuyor. Zemin kaymalarından kaynaklanan ve çökme depremler karşısında sağlam binalar bile göçüyor. Yani anlayacağınız her durumda büyük hasarlar meydana geliyor. İşte bu durumlarda evlerini terk eden veya yaralanma durumlarında ilçelerde karmaşanın veya yağmanın olmaması için ne önlemler alındı. Bugün yerel yönetimlerde belediye başkanlarını sınava tabi tutun hiçbir tam donanımlı bilgiye sahip olmadıklarını aynı zamanda deprem anında ilk yapacakları işte kendi aileleri olacaktır. Depremden sonra mahalle ve sokaklarımızda kamu yöneticilerinden hiçbirini görmedik. Şu durumda bile vatandaşı düşündükleri sanmıyorum kanısındayız” yorumlarına yer verdiler.