GENEL

Vatandaş ne hale geldi, Market market dolaşıyor!

TÜİK, 2018 Aralık ayı perakende satış endekslerini açıkladı. Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 azaldı. Ataşehir, Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe, Üsküdar ve Beykoz ilçeleri ile Anadolu Yakası dahil İstanbul geneliyle Türkiye’de akaryakıt satışları da yüzde 9,5 azalırken, döviz kurlarının yükselmesiyle süpermarket enflasyonu artarken, satış adetlerini düşürdü. Ancak, cirolarıda aynı oranda artması şaşırttı. Hükümetin ve Ana Muhalefetin yanlış siyasi ve ekonomi politikları nedeniyle olan yine dar gelirlile açlık sınırında kalan vatandaşa oldu.

TÜTÜN SATIŞLARI YÜZDE 15.2….
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı. Kartal, Maltepe, Kadıköy, Şile ve Adalar ilçeleriyla Anadolu Yakası ile İstanbul dahil olmak olmak üzere Türkiye genelinde aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,6 arttış gösterdi.

PERAKENDE CİROSU BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE AZALDI…
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,1 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları %0,4 arttı.

MARKET SATIŞI DÜŞTÜ CİROSU YÜKSELDİ…
Tanzim Marketlerinin kurulması marketlerde fiyatları kısmi düşürürken, kuyrukların olması nedeniyle cirosunu yükselttiği ortaya çıktı. Döviz kurlarının kontrolden çıkmasıyla zirve yapan süpermarket enflasyonu, satış adetlerini düşürdü. Ancak, cirolar artmaya devam ederken geçtiğimiz hafta düşüş sağladı. Tüketicinin yüzde 91’i artık etikete bakarak karar veriyor. Perakende sektöründe temel tüketim ihtiyaçlarından oluşan hızlı tüketim ürünleri market raflarında yüzde 42’lik enflasyonu görürken, pazar zamlarla büyüdü.

ENFLASYONDA REKORA KOŞAN KATEGORİLER…
Temizlik ürünlerinden temel gıda ve kişisel bakım ürünlerine kadar geniş bir segmentten oluşan hızlı tüketim ürünleri 2018’de toplamda yüzde 14’lük ciro artışı yakalarken, satış adetleri ise bir önceki yıla göre yüzde 3 büyüyebildi. Kur krizinin ardından süpermarket raflarında, kağıt ürünleri yüzde 42.3, temizlik ürünleri yüzde 42, süt ürünleri ise yüzde 33.7’lik enflasyon rakamları ile rekora koşan ilk 3 kategori oldu.

ETİKET VE İNDİRİMLERİ TAKİP EDİYORUZ…
Nielsen tarafından yayınlanan 2018 yılı ‘Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı’ raporu, fiyat artışları ile birlikte alışveriş trendlerini de ortaya koydu. Rapora göre, Türk tüketicisinin yüzde 91’i fiyat hassasiyeti ile hareket ediyor. Fiyat artışları ile birlikte tüketicilerin yüzde 55’i sadece ihtiyacı olan ürünleri satın alırken, her 10 tüketiciden 3’ü indirim zamanı alışveriş yapıyor. Alışverişlerde fiyat odaklı trendlerle birlikte geçen yıl zamlarla gündeme gelen kağıt ürünleri yüzde 3, ev temizlik ürünleri yüzde 2, yağ ürünlerinde ise yüzde 5’lik satış kayıpları yaşandı. Bu küçülmeye rağmen, fiyat artışlarının etkisi ile tüm kategorilerde ciro artışı yaşandı.

SİGARA DEĞİŞMEDİ…
Bu arada, yüksek vergi oranlarına rağmen alkol ve sigaradaki enflasyon ortalamanın altında kaldı. Rapora göre Ağustos 2018’de bir önceki yıla oranla sigarada süpermarket enflasyonu yüzde 0.7’de kalırken, alkolde bu oran yüzde 24.2 oldu. Gıda ve alkol haricindeki toplam hızlı tüketim ürünlerindeki enflasyon ise yüzde 29.3 olarak gerçekleşti.

İNDİRİM GÜNLERİNİN SAYISI ARTTI…
Tüm dünyada, izlenen global trendler küçük formatlı marketlerle indirim marketleri ile indirimli günlerin çıkışa işaret ettiği ifade ediliyor. Bu segmentteki market ciroları yüzde 12 artarken, süpermarket ve hipermarket ciroları yüzde 3.8, bakkal gibi geleneksel kanalların cirosu ise yüzde 1.9 arttı. Son iki yılda Türkiye’de indirim marketi sayısı yüzde 34, ulusal zincirler yüzde 3, yerel zincirler ise market sayısını yüzde 6 arttırdı. Ocak-ağustos aylarında private label ürünlerin gıda ve içecek kategorisindeki ciro payı yüzde 24, ev temizlik ürünlerinde yüzde 33, kişisel bakım ürünlerinde ise yüzde 23 artış gösterdi.

KUYRUKLAR YENİDEN DÖNÜŞE GEÇTİ…
Türkiye’nin yabancı olmadığı ucuz gıda kuyrukları geri geldi. Türkiye ekmekten kahveye, etten sebzeye pek çok ürün için kuyruğa girmeye alışık bir ülke olmasına rağmen, aşırı tüketim nedeniyle lüks olmayı öne alanlar ise hala Tanzim Satış yerlerine girmediği gibi marketlerin indirim günlerini bekleyerek bu satış kuyruklarına giriyorlar.

BAŞKANLAR BİZİM BU HALİMİZİ GÖRDÜKLERİNDE…
Tanzim satış noktalarında vatandaşa devlet aracılığı ile ucuza sebze satılıyor. Halk, ihracad ve AB fiyatları nedeniyle Türkiye’de inanılmaz zamların olması karşısında büyük sıkıntılar yaşamaya devam ederken, tanzim satışları fiyatlarının biraz nefes almasını sağlattığını ifade ederken, hala istenilen seviyede olmadığını belirtiyor. Vatandaşlar ucuza sebze satın almak için yoğunluktan dolayı kuyrukta bekliyorlar. Bir patates almak için 3-4 saat kuyrukta beklediğini söyleyen vatandaşlar, “Acaba cumhurbaşkanı ve ana muhalefet partili vekiller, belediye başkanları, başkan yardımcıları bizim bu halimizi gördüklerinde keyifmi alıyorlar, yoksa varsa vicdanları sızlıyor mu?” şeklinde yorumlara yer veriyorlar.

ŞİMDİ DE SÖZDE SOSYETİK MÜSLÜMANLAR EZİYOR…
Türkiye ucuzluktan dolayı kuyruklara girmeye alışık bir ülke. Özelleştirilmeden önce Sümerbank ucuza kıyafet satarak vatandaşın giyim ihtiyacını karşılıyordu. Sümerbank mağazaları önünde kuyruklar oluşuyordu. Yıl 2019. Halk bu kez de artan ithal girdiler ve enerji maliyetlerinin yükselmesi artı komisyonculardan dolayı sebze meyve kuyruklarına girdi. “Önceleri sömürgeci ve kendilerini ayrı gören yabancıların etki ve tepkilerine karşı dik duruyorduk, şimdi ise Hindistan’da ve Pakistan’da olupta kendini sosyetik müslüman olarak gösterip vatandaşın haklarını satarak illegal yoldan zengin olanların altında onurlu bu millet ezdirilmeye çalışılması acaba kimlere keyif verdiliyor” şeklinde vatandaşlar tarafından yorumlanıyor.