EKONOMİ GENEL

Ulaşıma büyük zam!

Okulların açılmasına ve kesintili tatillerin bitmesine az bir süre kalmasını fırsat bilen hükümet ve İBB ulaşıma büyük zam gerçekleştirmeyi ihmal etmedi. Çekmeköy, Üsküdar, Sancaktepe, Ataşehir, Sultanbeyli ilçeleri dahil Anadolu Yakası ve İstanbul genelinde taksi, okul servisleri, minibüs ve şehir içi arabalı vapur ücretlerine de zam yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde yapılan toplantı sonucunda alınan zam kararlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

YÜZDE 10 İLE 25 ARASINDA…
Maltepe, Kartal, Pendik, Şile, Adalar ve Beykoz ilçeleri dahil olmak üzere Anadolu Yakası ve İstanbul genelinde ki okul ve personel servisleri, taksi, minibüs ve dolmuşların ardından arabalı vapur seferlerine yüzde 10 ile 25 arasında zam yağdı. Buna göre deniz ulaşımında şehir hatları İstinye-Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 ve Harem-Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 zam yapıldı.

YAKIT MALİYETİ VE VATANDAŞIN GELİRİ…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) bugün yapılan toplantının ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlar belirtildi: “İstanbul genelinde faaliyet gösteren; taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul ve personel servisleri ile şehir içi arabalı vapur ücretlerinde yeni tarifeye geçiliyor. Ücret tarifesi; enflasyon rakamları, amortisman giderleri ve yakıt maliyetlerindeki artış ile vatandaşların gelir durumu da dikkate alınarak hazırlandı.

KISA MESAFE TAKSİ 13TL, MİNİBÜS 2.5 TL…
Taksi taşımacılığı ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden ortalama yüzde 25 artış yapılarak; açılış ücreti 5 TL, mesafe tarifesi 3,10 TL, yolculuk başına minimum ücret ise 13 TL uygulanması, minibüslerde mevcut ücretler üzerinden yüzde 25 artış yapılarak; öğrenci 0-6 km 1,5 TL / 6 km sonrası 2 TL, 0-2 km aralığı ücret (indi-bindi) 2,5 TL uygulanması, taksi dolmuş ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden yüzde 24 artış uygulanması….

SERVİSTE EN KISA MESAFE 243 TL….
Öğrenci servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; en kısa mesafe olan 0-1 km 243 TL olarak uygulanması, personel servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; 10-17 koltuklu araçlarda ilk kalkış ücreti 124 TL, her km için ücret ise 1,26 TL olarak uygulanması….

ŞEHİR İÇİ VAPURLAR YÜZDE 10 İLE 20 ARASINDA ZAM…
Şehir hatları İstinye – Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 ve Harem – Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 artış uygulanması kararları alındı. Elektrikli araçların arabalı vapurları kullanımında yüzde 50 indirim uygulanması kararları da alındı.”

VATANDAŞLAR ZAMLARA ANINDA TEPKİ GÖSTERDİ…
Zammın duyrulmasının ardından yoksulluk sınırı altında maaşları olan emekli, asgari ücretli, işçi ve mumurun tepkisi büyüktü, “Verdikleri zam bir kaşık aldıkları ise büyük bir kepçe. Gölge34.com’un belirttiği gibi her geçen gün yoksullaşıyoruz. Bu zamları biz hoş gören yöneticilere sesleniyoruz, ‘Yoksulluk sınırı altında aldığımız bu maaşlar, mutfak, eğitim, uluşım, giyim, elektrik, su, doğalgaz ki kışın katlı katlı, haberleşme vs. giderleri karşılasınlar.’ Bu kadar vatandaşın canına okuyacak kadar binmesinler” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.