TEKNOLOJİ-OTOMOTİV

UBER yasak ama!…

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın UBER’e açtığı davanın gerekçeli kararının yazılmasından sonra İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yazı göndererek UBER’e erişimin engellenmesini istedi. BTK’nın kararı uygulaması bekleniyor. Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye ve Ataşehir ilçeleri dahil haberi duyan taksiciler duruma sevindi şimdi de UBER’in Türkiye’ye kimlerin ve ne amaçla soktuğu ile taksi sektörüne ne getirip götürdüğünü tartışıyor. UBER araçları hizmetlerini başka şirketler çatısı altında sürdürmeye hala devam ettiği de ifade ediliyor.

YASAL DÜZENLEMENİN GEREKLİ…
Mahkeme, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın açtığı davanın gerekçeli kararında UBER’in haksız rekabet oluşturduğunu ve taksi hizmeti verebilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı. Kararda, “UBER’in yada benzer şekilde faaliyet gösterecek diğer şirketlerin bu şekilde bir taksi hizmeti verebilmesi ve bunun yasal bir zemine oturması için yasa koyucu tarafından yada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gereği Cumhurbaşkanı tarafından buna yönelik yasal bir düzenleme yapılması gerektiği” belirtilmişti.

UBER VE UBERXL HİZMETLERİNİN DURDURULMASI
Taksiciler ve internet üzerinden hizmet sağlayan UBER arasındaki davada İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi, gerekçeli kararını yazdıktan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yazı göndererek, UBER ve UBERXL hizmetinin sunulduğu mobil ve internet üzerinden ulaşılan uygulamalarının erişiminin engellenmesini istedi.

HAKSIZ REKABETE YOL AÇTIĞI…
Kararda, D2 belgesi bulunan araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmasında yasal boşluk bulunduğu, UBER’in de bu yasal boşluktan faydalanarak taksi hizmetini yerine getirdiği vurgulandı. Yapılan düzenlemelerle bu D2 belgesinin amacı dışında kullanılmasının cezai yaptırıma bağlandığı belirtilen gerekçeli kararda, UBER’in D2 belgesinin amacı dışında kullanmak ve başkasını faaliyetlerinden yararlandırmak şeklinde haksız rekabet oluşturacak şekilde yolcu taşımacılığı yaptığı ve haksız rekabet oluşturduğu ifade edildi.

UBER’İN İNTERNET VE MOBİL ERİŞİMİN ENGELLENMESİ…
Gerekçeli kararında UBER’in hizmet verebilmesi için yasal bir düzenleme gerektiğinin altını çizen mahkeme, “UBER’in yada benzer şekilde faaliyet gösterecek diğer şirketlerin bu şekilde bir taksi hizmeti verebilmesi ve bunun yasal bir zemine oturması için yasa koyucu tarafından yada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gereği Cumhurbaşkanı tarafından buna yönelik yasal bir düzenleme yapılması gerektiği” belirtilerek UBER hizmetlerinin yer aldığı, mobil uygulamaları ile internet sitelerine erişimin engellenmesine hükmedildiği vurgulandı. Yasal düzenlemelerin yapılmamasına rağmen UBER ve benzeri şirketlerin hizmetlerini sürdürmeye devam ettiği de Kadıköy, Maltepe, Tuzla, Pendik ve Kartal dahil olmak üzere İstanbul’un diğer ilçelerinde hizmet veren taksiciler tarafından belirtiliyor.

UBER’İN YASAKLANDIĞI ÜLKELER…
BULGARİSTAN: Haksız rekabet ile suçlanan UBER, kendi isteği ile Bulgaristan’dan çekilmişti. Bulgaristan taşımacılık komitesi başkanı Grozdan Karadzhov’a göre şirket, tekrardan Bulgar piyasasına atılmak istiyorsa taksiciler gibi çalışmak zorunda ifadesin yer verilmişti.
DANİMARKA: Taksimetrenin bir zorunluluk olduğu Danimarka’da UBER 2014 yılında piyasaya girdiği ülkeden 3 sene içerisinde çıkmak zorunda kaldı.
İTALYA: Haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle mahkeme kararıyla ülkede çalışma alanları şartlara bağlı olarak kısıtlandı.
MACARİSTAN: Hükümet, UBER şoförlerinin taksicilerin uyduğu kurallara uymadığını öne sürerek bazı kanunlar çıkardı. Ülkede 2.5 yıl hizmet veren şirket sonrasında yasaklandı.
AVRUPA: Uber Finlandiya, Fransa, İspanya, Hollanda’da da çeşitli kısıtlamalarla karşılaştı. Son karar ise Avrupa Adalet Divanı tarafından verilecek karar sonrasında faaliyetlerinin belirleneceği ifade ediliyor.
A.B.D: Alaska ve Teksas eyletinde de UBER yasaklandı. UBER’e Amerika tarafından gelen tepkilerin bir diğer sebebi ise Donald Trump’ın Müslümanlara getirdiği yasaklara tepki vermemesi oldu. UBER’in rakibi Lyft ise protestoculara 1 milyon dolar bağış yaptı ve Müslüman yasağını kınar bir tutum sergiledi.

 width=  width=