YAZARLAR

Tüccar zihniyetli eğitime son verin?!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda eğitimin ücretsiz olduğunu sürekli söylüyor amma gelin görün ki bu söylendiği gibi olmuyor. Erdoğan’ın vatandaşların gözünün içine baka baka ya yalan konuşuyor veya gerçekten eğitimde neler olduğunu bilmiyor diyen vatandaşlar, her yerde tepkilerini dile getiriyor. Devlet ve proje okullarında ücretsiz eğitim olması gerekirken Çekmeköy başta olmak üzere İstanbul’un birçok ilçesinde bazı devlet ve proje okullarında bağış ve deneme sınav ücretleri toplamında vatandaşları adeta isyan ettirme noktasına geldi. Vatandaşlar ve eğitimciler eğitimde eski sistemi arar noktasına geldi. Bunun nedeni ise yeni bağışçı ve paraya yönelik eğitim sisteminin neden olduğunu ileri sürmektedirler.

Vatandaşların hükümetin uyguladığı eğitim sisteminde ki şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Yeni uyguladığı proje okullarında öğretmenlerin deneme sınavlarına vatandaşın ilgisinin az olması nedeniyle öğretmenler deneme sınavı notlarını not ortalamasına almaya başlaması ise isyan noktasında tepkilere neden oluyor. Vatandaşlar da öğretmenlerin bu tutumuna ilçe milli eğitim müdürlerinin de sessiz kalmasına ise hükümetin neden olduğunu ileri sürmekte. Okullarda deneme sınav ücreti olarak ta vatandaşlardan her sınav bedeli olarak 30 lira almalarından dolayı deneme sınavlarına öğrencilerini vermiyor.

Bazı vatandaşların iddiasına göre, deneme sınavlarında ki her sınav başı alınan 30 TL’nin 10 lirasını öğretmen, 5 lirası sınav ücreti geriye kalan ise 15 liranın da okul aile birliğine aktarılarak gider gösterilmeye çalışılıyor. Okullarda ise toplanan bu paraların sürekli masraflar çıkartarak alım-satımlarda kullanılarak eritildiği bu alımlarda ise komisyon alınıp alınmadığı şaibeler arasında kaldı. Önceleri okullarda para toplama işlemi yani bağış işlemleri sadece kayıt ve karne dağıtımı sırasında yapılırken şimdilerde her ay başı veli toplantıları yapılarak okul aile birliği üzerinden toplanması sürerken her deneme sınavlarında da para toplanıyor. Normalinde deneme sınavları ücretsiz yapılıyordu.

Zorunlu bağış toplayan bir çok okul müdürü okullardan alınıp başka görevlere verilirken, ilçe milli eğitim müdürleri ise bu bağış toplama işlemi karşısında sessizliklerini koruyor ve vatandaşların şikayetlerine karşı duyarsız kalıyor. Yerel yönetimlerde ki bazı yöneticiler ise okul aile birliğine girerek, aile birliklerine yapılan binlerce lira bağışın harcamasını yönlendirerek çeşitli yerlerden alım yaptırdığı gibi, bazı okulların hademe ve yöneticilerinin alınmasını sağlatarak kendi hemşehrilerine iş alanı sağlattırdığı da dikkatlerden kaçmıyor. Bağış yapmayan vatandaşların çocuklarına ise öğretmenler tarafından eğitiminde baskı oluşturularak adeta önümüzdeki yıl okuldan uzaklaştırılması yönünde çalışmalar yapılması vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Bağış, sınavdan para toplama gibi uygulamalarında bir çok öğretmenin tepkilerine de neden olmaktadır. Bazı okullarda ki öğretmenler bu duruma şu şekilde tepki gösteriyor, “Bizler memur olduğumuz için bu duruma alenen tepki gösteremiyoruz. Verileni yapmak zorunda kalıyoruz. Lakin devlet paralı eğitim vermez. Vergiler, harçlar, çeşitli kalemlerden topladığı paraları hizmet alanında kullanmak zorundadır. Bugün okul giderlerinin çoğunluğu devlet tarafından karşılanamadığını veli toplantılarında eğitimciler tarafından velilere aktarılması konusunda büyük baskı yapılmaktadır. Bizler, velilerden para istemek zorunda değiliz. Bizler eğitimciyiz. Tüccar değiliz.

Bazı öğretmenler ise eğitimci meslek ilkelerinin dışına çıkmış işi tüccarlığa dökmüş. Kimisi okullarda milli eğitimin hazırlattığı kitapların yeterli olmadığını ifade ederek isim ve yayın evi söyleyerek kitapların alımına zorluyor, kimisi de sınavlardan para toplatıyor. Bunları da müdürlerin yaptırdığını ifade ediyor. Lakin kimse velilerin durumunu düşünmüyor. Eskiden öğretmene saygı vardı şimdi ise velilerin öğretmenlere olan saygısının yüzde 60’ını yitirmiş durumda. Tıpkı doktorlara olan tepki durumu öğretmenlere de yapılmaktadır. Hatta öyle bir durum aldı ki meslek olarak ta görülmemeye başlanmıştır” şeklinde olmuştur.

HATİCE YAZGI’NIN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARIN ÜZERİNİ (LİNKİ) TIKLAYIN…

–> SAĞLIKTA VE EĞİTİMDE TALANA DEVAM…(TIKLA)
–> ÇİLE BAŞLADI, EĞİTİM HARCAMALARI… (TIKLA)
–> DİŞTE ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMIYOR… (TIKLA)
–> DİŞ TEDAVİLERİNDE DEVLETİ TERCİH EDİN… (TIKLA)
–> SAĞLIKTA YENİ SORUNLARA HAZIRLIKLI OLUN (TIKLA)
–> KANSERDE VATANDAŞLAR HALA MAĞDUR (TIKLA)
–> TÜCCAR ZİHNİYETLİ EĞİTİME SON VERİN…

DİĞER YAZILARININ GENEL BAŞLIKLARINI OKUMAK İÇİN (TIKLA)

 width=  width=