YAŞAM

İsim benzerliğinden hapis!

Gürcistan vatandaşı Gıorgı Menabdıshvılı (23) Sabiha Gökçen Havalimanı’nda isim benzerliği yüzünden gözaltına alınarak tutuklanarak Maltepe Cezaevi’nde 15 gün yattı. Avukatının yanlış kişinin tutuklandığını ispatlamasıyla özgürlüğüne kavuştu.

EŞİ VE ÇOCUKLARININ YANINDA…
İlginç olay, İstanbul Sabiha Gökçen Havavalima’nda meydana geldi. Öğrenilen bilgiye göre, Gürcistan vatandaşı Gıorgı Menabdıshvılı (23), eşi ve çocuğu ile birlikte İtalya’da yaşayan ve kanser hastası olan annesini ziyarete gitti. İtalya dönüşü Samsun’da yaşayan kayınvalidesi Khatuna Darchıa’yı ziyaret için Türkiye’ye uçakla gelen gürcü genç, Sabiha Gökçen Havalimanı’nında Kocaeli ilinde işlenmiş hırsızlık suçundan dolayı hakkında gözaltı kararı olduğu ifade edilerek, polis tarafından eşi ve çocuğunun yanında gözaltına alında alındı.

TÜRKÇE BİLMEDİĞİ İÇİN…

Türkçe bilmediği için derdini anlatamadığı ileri sürülen Gıorgı Menabdıshvılı, polis tarafından nöbetçi mahkemeye çıkartıldıktan sonra tutuklandı. 5 gün Maltepe Cezaevinde, 10 gün de Tekirdağ Cezaevinde kalan Gıorgı Menabdıshvılı’nin başına gelen olayı öğrenen Samsun’da yaşayan kayınvalidesi Khatuna Darchıa, bir yanlışlık ihtimali olduğunu ifade ederek Samsun Barosu avukatlarından yardım istedi.

DAVACI OLACAĞINI İLERİ SÜRDÜ...
Avukatın yaptığı araştırmada Gıorgı Menabdıshvılı’nın kendisiyle aynı adı ve soyadı taşıyıp aynı doğum tarihli olan ancak anne ve baba adları farklı olan bir başka Gürcistan vatandaşının yerine yanlışlıkla tutuklandığını ispatlayarak mahkeme heyetlerine ve polise bildirdi. Serbest bırakılan Gıorgı Menabdıshvılı, yaşadığı olaydan dolayı çok üzgün olduğunu ve haksız yere 15 gün cezaevinde kaldığını belirterek, hakkını aramak için hukuki süreç başlattığını ileri sürdü.

 width=  width=