YAŞAM

Simit atmaya soruşturma!!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadıköy Anadolu Lisesi’ndeki “etkinliğe” ilişkin inceleme başlattı. Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, lisede yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında yapılan “etkinliğe” değinildi.

İNCELEME BAŞLATILDI…
Açıklamada, “Kadıköy Anadolu Lisesi’nde, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında ‘Liseye yeni başlayan öğrencileri karşılama’ adı altındagerçekleştirildiği ifade edilen söz konusu ‘etkinlik’le ilgili olarak müdürlüğümüzce inceleme işlemi başlatılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

HAKARET SAYILIYOR…
Kadiköy Anadolu Lisesi’nde öğrenciler yeni gelen öğrencileri martı yerine koyup onlar okul bahçesine geldiği sırada ellerindeki simitleri attı. Sonrasında ki görüntüler ise Türk örf ve ananesin uymayacak şekilde olduğu dikkatlerden kaçmadı. Türklere göre ekmek kutsal olduğu için atılmayacağı gibi nimet sayılmaktadır. Atılan ekmek hem Türklere hemde inanç hakareti olarak sayılıyor. Kadıköy Anadolu Lisesi’de Türklük ve inanç olgusunda ki değerler öğretilmiş olsaydı bu gibi davranışların sergilenemeyeceği vurgusuna yer verildi.