EĞİTİM GÜNDEM

Okullar, velilere para cezası kesecek!

Okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında, Ümraniye, Beykoz, Sultanbeyli, Üsküdar, Çekmeköy, Ataşehir, Maltepe, Kartal ilçeleri dahil İstanbul ile Türkiye genilende çocuğunu okula göndermeyen velilere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, idari para cezası verilmesine yönelik uygulama için açıklama geldi. MEB, uygulamanın İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55’inci maddesinde yer alan bir düzenleme olduğu bildirildi.

DEVAMSIZ ÖĞRENCİ VELİSİNE…
MEB’den yapılan açıklamada, medyaya yansıyan “Devamsız öğrencinin velisine para cezası” başlıklı haberler nedeniyle bilgilendirme yapılması gereğinin doğduğu ifade edildi. Açıklamada, “Söz konusu düzenleme İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55’nci maddesinde yer almaktadır. Bakanlığımız tarafından İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderilen yeni bir yazı bulunmamaktadır. Habere konu alan yazı, bazı İl Milli Eğitim müdürlükleri tarafından hatırlatma amacıyla yerel düzeyde paylaşılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

OKULA BİLDİRMEYEN VELİYE PARA CEZASI…
İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55’inci maddesine göre, öğrencilere okul idaresince verilen bir yıl içerisindeki maksimum 15 günlük izin veya hastalık, deprem, sel gibi afetler haricinde; çocuğunu okula göndermeyen, verilen izin müddetini geçiren, geç nakil yaptıran, okul çevresi dışına çıkarak izini kaybettiren, çocuğunun devamsızlık durumunu özürsüz olarak zamanında okula bildirmeyen velilere cezai yaptırım uygulanabiliyor.

3 GÜN İÇERİSİNDE BİLDİRMELİ…
Bu durumları gerçekleştiren veli, vasi veya aile başkanları, okul idaresince köylerde muhtarlığa, diğer yerlerde ise mülki amirliğe bildiriliyor. Muhtarlar ve mülki amirler en geç 3 gün içerisinde durumun veliye tebliğini sağlıyor. Veliye gönderilen tebliğde, okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğun okula gönderilmemesi halinde idari para cezasıyla cezalandırılacağı bildiriliyor.

 width=  width=