EĞİTİM GENEL

Öğrenciler ve Öğretmenler okula!…

Yaz tatili sona erdi, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ders zili çaldı. Çekmeköy ilçesinde 60 bin, Ümraniye ilçesinde 110 Bin ve İstanbul’da 3 milyona yakın Türkiye genelinde ise 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ders ders zillerinin çalmasıyla eğitime start verdiler. Yeni dönemde öğrencileri bir dizi yenilik bekliyor. Okullarda yeni hazırlanan ders zili çalacak, 2 ara tatil verilecek. İlköğretimde teneffüs süreleri ise 10 dakika yerine 15 dakika olacak.

SÖZDE EĞİTİM VADİSİ’NDE DE ZİL ÇALDI…
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı tüm yurtta olduğu gibi Çekmeköy’de de coşkuyla başladı. Alemdağ Emlak Konut İlk ve Ortaokulu’nda gerçekleşen eğitim öğretim yılı açılış programına Çekmeköy Kaymakamı Adem Aslan, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muhammet Kılıç, Milli Eğitim Şube müdürleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

AKTAŞ; ÇEKMEKÖY’ÜN ADINI DUYURMAYA DEVAM…
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni, öğrenci konuşmaları ve protokol konuşmalarıyla devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş’da açılış konuşması anlamlıydı. Aktaş konuşmasında, “Eğitimde Türkiye’nin en üst sıralarında yer alması için ilçemiz eğitimde plot bölge olma yolundaki atılımlarını hızla sürdürmektedir. Proje okullarımızın yanısıra bir çok kamu ve özel okullarımızda uluslarası ve Türkiye genelinde ki projelere katılarak ilçemizin adını duyurmuştur. Yeni eğitim ve öğretim döneminde eğitimcilerimizden ve öğrencilerimizin eğitimde ki başarılarıyla yine örnek bir ilçe ve okullar olma atılımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Çekmeköy’ün adını okullarıyla ve eğitimiyle önde götürmeyi sürdüreceğiz inşallah. Yeni eğitim ve öğretim yılımız Çekmeköylümüze ve Türkiyemize hayırlı olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

ASLAN; 30’A YAKIN PROJE GERÇEKLEŞTİRDİK…
Programda konuş Çekmeköy Kaymakamı Adem Arslan, yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyerek, Çekmeköy’de göreve ilk başladığı yıl olmasına rağmen, her okulda ortalama 30’a yakın proje gerçekleştirdiklerini ve çocukları derslerinin yanısıra hayata da hazırlama misyonunda olan bu projelere velilerin desteğinin az olduğunu ifade etti.

18 BİN ÖĞRENCİMİZE SPOR YAPTIRMAYI…
Bu yıl gerçekleştirilecek projelere velilerin tam desteğini beklediğini söyleyen Kaymakam Arslan, “Özellikle ‘Değerler Eğitimi’ projesi, ‘Çekmeköy Okuyor’ Projesi ve en önemlisi çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumak ve okul dışındaki zamanlarını en iyi şekilde geçirsinler diye ‘Çekmeköy Spor Yapıyor’ projesiyle yaklaşık 18 bin öğrencimize spor yaptırmayı amaçlıyoruz. Bu çalışmalarda da okul aile birliklerimize, öğrenci velilerimize büyük görev düşüyor. Takdir edersiniz ki öğrencilerimizi geleceğe hazırlanması, başarılı olması sadece okuldaki öğretmenlerimizin çok yoğun gayretleri ile mümkün değil. Biz geleceğimizin teminatı yavrularımıza gözümüz gibi bakmak zorundayız. Çünkü bir çocuğumuzu, gencimizi kaybetmemiz sözkonusu bile olamaz. Ünlü bir yazarın dediği gibi ‘Çocuk dünyanın en büyük saadetidir’ diye konuştu.

EĞİTİM VADİSİNE DEVLET OKULU İSTİYORUZ…
50 Bin’e yakın öğrenci ve 54 okulu bulunan Çekmeköy’de okul sıkıntısı çekildiği vatandaşlar tarafından ifade edildi. ‘Eğitim Vadisi’ olarak yola çıkan yerel yönetimler ilk başta devlet okulu yapma konusunda hızlı atılım yaparken; bakan, vekil ve bazı başkanların özel okul açma yarışına girince yatırımlar durduruldu ve okul arazileri diye ayrılan yerler tek tek özel okullara satışı yapıldı. İlçede devlet okulu sınıflarında öğrenci sayısında hızlı artış dikkatlerden kaçmadı. Eğitimciler ve öğrenci velileri eğitimin siyasi ve tücar zihniyetli kişilerin elinde alınıp, milli eğitime bırakılmalı yönünde oldu. Okul istiyoruz slogarları da dikkatlerden kaçmadı.

TENEFÜSLER 15 DAKİKAYA ÇIKARTILDI…
Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ümraniye ve Üsküdar ilçeleri dahil İstanbul ile Türkiye genelinde tüm ilköğretim okullarında Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı yeni okul zili çaldı. İlk ve ortaokulda teneffüs süreleri 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarıldı.

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM TAKVİMİ…
Ders başı 9 EYLÜL 2019
İlk ara tatil 18-22 KASIM 2019
Yarıyıl tatili 20-31 OCAK 2020
İkinci ara tatil 6-10 NİSAN 2020
Yaz tatili 19 HAZİRAN

11 HAFTALIK YAZ TATİLİ….
Yeni eğitim sistemine ara tatiller de eklendi. İlk kez nisan ve kasım aylarında eğitim ve öğretime bir hafta ara verilecek. İlk ara tatil 18-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ise ikinci ara tatil verilecek. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı 19 Haziran’da sona erecek. Öğrenciler 11 haftalık yaz tatiline girecek.

LİSEDE CEP TELEFONU SERBEST…
Yeni dönemde cep telefonu ders aracı olacak. Liseliler artık öğretmenlerin izniyle okulda cep telefonu kullanabilecek. Avrupa ve gelişmiş ülkelerd cep okullara cep telefonu sokulması serbest bırakılmıyor. Gelişmiş ülkelerde ki bu uygulamanın gerekçesi ise, Cep telefonunu sürekli kullanan öğrencilerde hafıza kaybı ve unutkanlığı pekiştirdiği gibi öğrencilerde davranış bozukluklarına neden olduğu gerekçesi gösteriliyor. Bu uygulana sadece Türkiye’de uygulanıyor ve ne gibi etkiler olacağı zamanla anlaşılacak.

KURSLAR ÜCRETLİ KİTAPLAR UÇUK FİYATA…
Destekleme ve yetiştirme kurslarına öğrenci başvuruları da 19-23 Eylül 2019’da alınacak. Ücretsiz olarak düzenlenecek kurslar 30 Eylül’de başlayacak, 7 Haziran 2020’de sona erecek. Bazı okullarda ise destekleme ve yetiştirme kursları ücretsiz olurken kurs eğitimi için gerekli olan kitap ve yardımcı ek kaynaklar alınması zorunluluğu getirtilerek velilerden 1000 ile 5 bin lira arasında ücret alındığı veliler tarafından ifade ediliyor.

 width=  width=