EKONOMİ GENEL

Memur ve emekli ocak zammı?…

TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı enflasyon verileri milyonlarca memur ve emeklinin önümüzdeki yıl alacağı zam ve enflasyon farkının büyük ölçüde ortaya çıkmasını sağladı. Çekmeköylü, Sancaktepeli, Ümraniyeli, Sultanbeyli, Üsküdarlı ve Anadolu Yakası ile İstanbul genelinde Hükümetin Ocak 2020 zamlarını merak ederken, TUİK’in enflasyon rakamlarına vatandaşlardan ağır yorumlar yağdı. TUİK’in enflasyon rakamlarına inanmadıklarını ifade eden vatandaşlar, “Hükümet, Memura, Emekliye, Asgari ücretliye zam belirlemesi konusu yaparken bütün tüketim ürünlerinin hepsinde 1 ay içerisinde inanılmaz düşüş yapılması gerçek enflasyonu kamufle ederek bizleri açlığa mahkum ediyorlar. Sonra da ürünler bir anda zamlanarak gerçek enflasyonla yüz yüze kalıyoruz” şeklinde oldu.

5 AYLIK TÜFE VERİLERİ…
TÜİK verilerine göre, Temmuz ayından bu yana 5 aylık TÜFE artışı şimdiden yüzde 5.71 oldu. Aralık ayında TÜFE sıfır çıksa, yani hiç artmasa dahi emeklilere yılın başında yüzde 5.71 zam göreceği şimdiden görüldü. Memur ve memur emeklilerine ise yüzde 4’lük normal zamma ilave olarak yüzde 0.71 oranında enflasyon farkı verilecek.

EMEKLİLERE ZAM FARKI!
TÜFE aralık ayında son 10 yılın ortalaması olan yüzde 0.33 oranında artması halinde emeklilere yüzde 6.06 zam, memur ve memur emeklilerine yüzde 4 zam artı yüzde 1.06 enflasyon farkı ödenecek. Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi yılın sonunda enflasyonun yüzde 12 olması içinse Aralık ayında TÜFE’nin en az yüzde 0.89 artması gerekiyor. Bu da emeklilere yüzde 6.65 zam, memur ve memur emeklilerine yüzde 1.65 enflasyon farkı verileceği anlamına geliyor.

 width=  width=