GENEL

Mecliste arazi satış tartışması!

Çekmeköy Belediye Meclis toplantısı hareketli geçti. Mecliste bir önceki gündem toplantısının sonucu konusunda kararlar alınırken, Belediyeye ait ve daha önceden 10 Milyon bedelle açık arttırmaya çıkartılan ama satışı gerçekleşmeyen 3 bin metrekarelik arazinin yeniden satışa çıkartılması bomba gibi düştü. Arazi satışı CHP’li bazı meclis üyeleri taraftından tepkiyle karşılanırken, bazı CHP’li meclis üyeleri ise satışı destekler nitelikte gibiydi. Bu durum karşısında ise vatandaşlar, “CHP’de ‘al gülüm ver gülüm mü?’ oluyor” dedirtti.

CHP’LİLER İKİYE BÖLÜNDÜ…
Ak Parti’li Çekmeköy Belediyesi geçtiğimiz yıl belediyenin borçlarından dolayı Merkez Mahallesi’nden bulunan ve 3 bin metrekarelik arazisini 10 Milyon lira bedelle satışa çıkartmış, imar uygulamasında ki emsal yetersizliği ve ekonomik kriz gereçesiyle alıcı çıkmamıştı. Bu yıl, araziyi 2’inci kez satışa çıkartılması üzerine CHP Meclis üyelerinin bazıları tepki gösterirken bazıları da satışa destek verir nitelikteydi.

BÜTÇE DENK ARAZİYİ NİYE SATIYORSUNUZ?!…
Meclisin, Merkez Mahallesi’nde ki arazinin satışı konusunda CHP Meclis Üyesi ve sözcüsü Ünal Bellek, “Belediye Başkanlığımızın yaptığı bütçe açıklamasında belediyemizin herhangi bir borcu olmadığını açıklamıştı. Açıklanan verilerde ise bütçenin denk olduğu ifade edilmişti. Bu durumda Çekmeköy Belediyesi bu kamu arazisini keyifiyatı için mi satışa çıkartıyor? Anlam veremedim. Bu konuda diğer meclis üyesi arkadaşlarımız satışın olup olmaması konusunda özgür karar verebilirler. Ama ben bu satışın yersiz olduğu kanaatindeyim” yorumlarına yer verdi.

13 EMNİYET ARACINA İHTİYAÇ VAR…
CHP’li Bellek’in açıklaması üzerine söz alan Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel, “Çekmeköy Belediyesi’nin belli yatırımları olmaktadır ve olacaktır. Bu yatırımların gerçekleşmesi ve diğer devlet kurumları konusunda ki hizmet desteklerimizin sürmesi için bu satışın gerçekleşmesi ileri ki dönemler için daha uygun olacaktır. Öte, Ak Partili belediyeler olarak diğer kamu kurumlarımıza her anlamda desteklerimiz olmaktadır. Bizde desteklerimizi sürdürmekteyiz. Emniyetimizin daha rahat ve güçlü hizmet verebilmesi Çekmeköyümüze hizmet anlamında daha önemlidir. Bunun için 13 Eminyet aracına ihtiyac vardır. Bunların temini gerekmektedir” şeklinde cevapladı.

ÜRETMEDEN SATMAK İFLASA GÖTÜRÜR…
Ak Partili Meclis üyelerinin Yüksel’in konuşmasını desteklerken CHP’li Meclis Üyesi Özgür Kip ise, “Her kamu kurumunun yetkili bakanlıkları ve müdürlüklerinin bir bütçesi var. Bu bütçe bu kamu kurumları için hazırlanmıştır. Çekmeköy Belediyesi’nin bir ihtiyacı yoksa ve sürekli kaynak oluşturma adına kamu arazileri ile binalarını satmak kaynak tüketmektedir. Üretmeden satmaya yönelen her kurum daha sonra da iflasın eşine gelmiştir. Bu satışın gerçekleşmesi Çekmeköy’e ve Çekmeköy halkına bir fayda getirmeyecek aksine ileri ki dönemlere zorluk getirecektir. Belediyemizin borcu varsa bu gibi harcamalara girmesi de sakınca doğurmaz mi? Emniyetimizin böyle bir talebi oldu mu ki?” diye belirtti.

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ NİYE İKİYE BÖLÜNDÜ…
Arazi satışı konusunda CHP’li belediye meclis üyelerinin bir kısmının “satışın yersiz” olduğu düşüncesinde tepkilerini dile getirirken bir kısmı ise satışı olumlu yönte bir tavırla sessizliğini korudu. CHP’li meclis üyelerinin ikiye bölünmesinin arkasında “Al gülüm ver gülüm” muhabbeti mi yoksa bu davranışın yeni bir siyasi strateji konusumu olduğu ise diğer meclis üyeleri ile CHP’liler arasında konuşuldu.

ARAZİNİN DEĞERİ DÜŞÜRÜLECEK Mİ?…
Merkez mahallesinde ki 3 bin metrekarelik mülkün satışının geçen yıl 10 Milyon bedelle satışa çıkartılmıştı. Bu yıl imarı yükseltilen arazinin bedeli aynı fiyattan mı yoksa geçen yıl satışı gerçekleşmediği için fiyatt indirimi mi yapılacağı tartışma konuları arasında yer aldı. Yine arazinin kim ve kimler tarafında alacağı da konuşulanlar arasındaydı. Hangi siyasi guruplara yakın iş adamlarının alacağı da konuşuldu. Mecliste bulunan Demokrat Partili ve İyi partili meclis üyeleri konuşma almadı…