EĞİTİM

MEB’de görevden almalar sürüyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında kamuoyunda olumsuz algıya neden olduğu etkinliklere yer verildiğini tespit edilen okul müdürlerinin soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırma işlemleri sürüyor. Daha önce Türkiye’nin bir çok illerinde ve İstanbul’un çeşitli ilçelerinde ilk etapta görevden alınıp soruşturmaları yapılan okulların ardından bu ay içerisinde de Ümraniye, Üsküdar, Çekmeköy, Beykoz, Tuzla, Maltepe ve Pendik ilçeleri dahil olmak üzere bir çok ilçede bazı okul müdürleri ile öğretmenleri ve öğretmenler okulda uzaklaştırıldığı öğrenildi.

SORUŞTURMA SONUCUNDA GÖREV İADESİ…
Sızan bilgilere göre; Çekmeköy, Ümraniye, Kartal, Pendik ve diğer ilçelerde ki bazı imam hatip ve diğer devlet okullarının okul müdürlerinin 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programları kapsamında Atatürk ilkelerinin yazılı olduğu bez şeritleri tutan öğrencilerin Atatürk fotoğrafı önünde eğilmeleri tepki toplandığı bunun sistemli bir algıya neden olduğu için soruşturma kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldığı soruşturma sonucuna göre, görevde kalma veya uzaklaştırma yönünde işlemlerin yapılacağı duyuruldu. Yapılan ihbarlarının tamamının değerlendirmeye alındığı için soruşturmanın kapsamlı olarak sürdürüleceği ifade edildi. Milli Eğitim Bakanlığı, konu ile ilgili haberler üzerine soruşturmanın sürdürüldüğü.

MÜFETTİŞLER TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜYOR…
Bakanlık, soruşturmaya ilişkin geçmişte yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı: “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında, günün anlam ve öneminden uzak ve kamuoyunda olumsuz algıya sebebiyet veren nitelikte etkinliklere yer verildiği tespit edilmiştir. Bakanlık maarif müfettişlerince titizlikle soruşturulmakta olan konunun hassasiyetine binaen, etkinliğin icra edildiği okul müdürleri hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alınmıştır. Soruşturma süreci hassasiyetle ve en kısa sürede tamamlanacaktır.” Soruşturma kapsamının daha da genişletildiği, ‘Vatandaşların din, dil, ırk ayrımı yapan veya bu yönde baskı uygulayan’ eğitimcilerin de alındığı iddialar arasında yer alırken ilçe milli eğitim müdürlükleri yetkilileri ise bu konuda olmadığı yönünde oluyor.

 width=  width=