GENEL

Kışla imara açılyor, betonlaşmaya devam!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Çekmeköy’e yaptığı ziyaretin ‘Seyir Tepesi’nin durumu konuşlurken, daha önce mahkeme kararıyla iptal edilen Çekmeköy Kışla arazisine, konut ve ticari birimler yerler yeniden imara açıldı. İlçe halkı, “İlçe de siyasilerin hepsi ranta koşuyor, son 20 yılda ilçe merkezi ormanlık alandan hızla uzaklaştı kimse bu duruma ‘Dur’ demiyor. Mecliste gürültüler kopuyor, usulsüz imardan bahsediyorlar ama gelin görün ki diğer ilçelerde 2 kat betonlaşma gerçekleşirken, Çekmeköy’de bu 4-5 kat artmış durumda” şeklinde yorumladı.

KAPALI KAPILAR ARAKASINDA GÖRÜŞÜLDÜ MÜ?!…
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde Çekmeköy’ü ziyaret etti. İlçe ziyaretinde CHP’liler heyecanla karşılarken İBB Başkanının ilçe halkını selamlamadan belediyeye gitmesi tepkilere neden oldu. İmamoğlu, “ortak masa” toplantılarının 16’ncısını Çekmeköy Belediyesi’nde yaptı. İmamoğlu’nun ilk durağı, Rahmi Demir Seyir Tepesi oldu. Ziyaretin ardından, Çekmeköy Kışlası’nın imara açıldığı bakanlıkta konuşulurken, Çekmeköy’de ise bu durum İBB Başkanı ile kapalı kapılar arkasında görüşülüp görüşülmediği gizliliğini koruyor.

MAHKEME KARARIYLA İPTAL EDİLMİŞTİ…
İBB Başkanı İmamoğlu’nun ziyaretinin ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çekmeköy Kışlası’nın 187 bin 750 metrekarelik arazisi ikinci kez imara açıldığını duyurdu. 2015 yılında Milli Savunma Bakanlığı ile TOKİ arasında ‘Askeri Hastaneler’ protokolü imzalandı. Protokole göre TOKİ’ye, Türkiye çapında inşa edeceği dokuz askeri hastaneye finansman sağlamak üzere arsa devirleri yapılacaktı. Bu kapsamda TOKİ’ye devredilen araziler arasında 187 bin 750 metrekarelik Çekmeköy Kışlası da bulunuyordu. Yapılaşmaya kapalı askeri alan olan arazi, protokol kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılında imara açıldı. Kışla arazisine, konut ve ticari birimler yapılmasının önünü açan planlar açılan dava sonucu iptal edildi.

KENTSEL MESKUN ALAN…
Bakanlığın yeni askıya çıkardığı planlarda fonksiyon ve yapılaşma oranında hiçbir değişiklik yapılmadan, 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nda askeri alan olan imar durumu, protokol gereklerini sağlamak üzere “Kentsel Meskun Alan” olarak değiştirildi. Çekmeköy Belediyesi’nin verdiği bilgiler ışığında Bakanlık, 1/1000 ve 1/5 bin ölçekli planlarda da hiçbir değişiklik yapmadan 187 bin 750 metrekarelik kışla arazisinin 79 bin 554 metrekaresini yani yüzde 42.37’sini “ticaret+konut” alanı olarak planladı.

AVM, CAMİ, OTEL, REZİDANS…
Yapılacak binaların yükseklikleri 6 katla sınırlandırıldı. Bu alana; konut, iş merkezi, AVM, otel, rezidans, çok katlı mağazalar yapılabilecek. Kışla arazisinde park için 63 bin 672 metrekare, eğitim tesisleri için 15 bin 736 metrekare, sağlık tesisi için 4 bin 315 metrekare, sosyal ve kültürel tesis için 3 bin 887 metrekare, teknik alt yapı alanı için 2 bin 35 metrekare, cami için 3 bin 196 metrekare, yollara da 15 bin 445 metrekare ayrıldı. İmar haberini duyan vatandaşlar, “Mevcut bölgede milletvekilleri, başkanlar, meclis üyeleri 2B arazi şeklinde yakın çevrelerine araziler aldırdıklarını duyduk. Bu nedenle bakanlık burayı imara açtığını biliyoruz. Taşdelen’de binaların ortalama yükseklikleri 5-6 katta sınırlandırılması gerekirken bugün inşaatların büyük bölümü 15-20 katı buluyor. Bir çok binanın katları ise arsa hibe yoluyla atıldığı iddia edilirken bazılarının da dolaylı yollardan ahbap çavuş ilişkileriyle götürüyorlar işte. Çekmeköy ormanları adeta rantın kurbanı oldu. Halka birşey yok ama iktidar ile muhalefet siyasilerin durumuna bakınca ilçe halkına yazık” diyerek tepki gösterdiler.

TARIM ALANI DİYE BİRŞEY KALMADI…
Kışla arazisi için hazırlanan imar planı değişikliği için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından 2017 yılında onaylanan Çekmeköy İmar Planı’nda da ‘Tarım Alanı’ olarak planlanmıştı. İmar planına askı süresinde yapılan itirazlar sonucunda kışla arazisi tarım alanı sınırları dışına çıkarılmıştı. Daha önceki plan değişikliği raporunda yer alan bilgilere göre Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli 187 bin 750 metrekarelik arazi, 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nda Çekmeköy Kışlası sınırları içinde bulunduğu için kısmen “askeri alan” kısmen de “havza içi rehabilite edilecek” alan fonksiyonunda kalıyordu. 2000’li yıllardan beri askeri amaçla kullanılmayan arazinin mülkiyeti, Milli Savunma Bakanlığı ve TOKİ arasında imzalanan askeri hastaneler protokolü doğrultusunda 2015 yılında TOKİ’ye geçmişti.

 width=  width=