GENEL YAŞAM

İstanbullu tedirgin!

Yerel seçimlerle birlikte İstanbul ve ilçeleri için vaadler havada uçuşurken, yerel yönetimlerin basiretsiz ve plansız çalışmaları nedeniyle Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ataşehir, Kartal, Ümraniye, Maltepe ilçeleri dahil Anadolu Yakası ve metropol il İstanbul’da ay geçmesin ki, ya çöken bir bina veya yol, toprak kayması nedeniyle istinat duvarları ya devrilmesin veya bir binaya yaslanmasın. Son zamanlarda meydana gelen müteahhitsel ve imarsal durumlardan nedeniyle vatandaşlar tedirgin. golge34.com bu konuda sürekli olana bakanlıklar ve il ile ilçe belediye yetkililerini sürekli uyararak, “Bina yıkımları, istinat ve yol çökme olayları ile toprak kaymalarının gerçekleşeceği can-mal kayıpları meydana gelecektir” sözlerinin haklılığı zaman geçtikçe ortaya çıktı.

YİNE İSTİNAT DUVARI YIKILDI…
Son zamanlarda İstanbul’da yaşanan toprak kayması, istinat duvarlarının yıkılması ve bina ile yol çökme haberlerinin ard arda gelmesi vatandaşları tedirgin hale getirtiyor. Kartal’da 6 Şubat Çarşamba günü çöken binada 21 kişinin hayatının kaybetmesinin ardından Beykoz Kaymakamlığı yanında bulunan otoparkta ise istinat duvarı büyük gürültüyle yola devrildi. Duvarın altında kalan 3 araçta hasar meydana gelirken, O sırada yoldan kimsenin geçmemesi büyük bir faciayı önlenirken, şans eseri ölen ve yaralan olmadı. İtfaiye ve polisin olay yerinde önlemlerini aldı.

YİNE TOPRAK KAYMASI….
Öte yandan, Avrupa Yakası’nda Eyüpsultan İslambey Mahallesi Nigari Sokak’ta yağışlar nedeniyle toprak kayması meydana geldi. Yamaçtan aşağıya kayan toprak ve kaya parçaları 4 katlı bir apartman yaslanması ise vatandaşlara korku yaşattı. ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye, belediye ve polis ekipleri emniyet şeridi çekerek çevrede güvenlik önlemi aldı. Yapılan incelemeler sonucunda toprak kaymasından etkilenen binanın 4 dairesi mühürlendi. Daha önce de Sancaktepe ile Eyüpsultan’da toprak kaymaları nedeniyle vatandaşlar büyük korku yaşamış bir kaç bina da yıkılmış veya hasar görmüştü.

ESKİ HASARLI BİNALARIN SAYISI…
Kartal’da riskli binaların yıkımı sürerken Sultanbeyli, Sancaktepe, Çekmeköy, Ümraniye, Ataşehir, Beykoz, Üsküdar ve Maltepe ilçeleri dahil olmak üzere İstanbul genelinde birçok yerde riskli durumdaki binalarda oturanlar acı yaşamamak için kurumları ararken, bir çoğu da kıştan ve açlık sınırı altında aldıkları gelirlerden dolayı canlarını hiçe sayarak hasarlı binalarda oturmalarını sürdürüyor. Sıvası dökülen, kolonlar içerisindeki paslanmış demirleri görünen, duvarlarında geniş çatlaklar oluşan, rutubet içinde olan binalar ağır tonajlı araçların bölgeden geçişi sırasında deprem oluyormuş gibi sallananları bile oluyor.

YETKİLİLER DURUM KARŞISINDA DUYARSIZ…
Denetimlerde riskli yapı ilan edilen ve kentsel dönüşüm proje sahası olarak belirlenen bölgede bazı ev sahiplerinin müteahhitlerle anlaşmaya yanaşmaması veya ilçe belediyelerin imar lokasyonundan bekletmeleri nedeniyle projeler bir türlü hayata geçirilemiyor. Yapı denetim firmaları ile belediyelerin denetim memurları gerekli denetimleri yapmamasından dolayı bir çok yeni binanın da yıkılma tehlikesi içerisinde olduğu da vatandaşlar tarafından ifade ediliyor. Eski yeni binalarda ikamet eden vatandaşlar, dairelerinde otururken, sarsıntılar hissettiklerini ifade ediyorlar. Hükümetin veya Muhalefet belediyelerin ise bu durumlar karşısında adeta duyar gibi görünselerde duyarsız kaldıklarını ifade ediyorlar.