EKONOMİ GENEL

İşçi kıyımı ilçe belediyelere sıçradı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)den başlayan işçi kıyımına AK Parti ve CHP’li diğer ilçe belediyelerde yapmayı sürdürüyor. Haksız yere işten çıkartıldıklarını söyleyen işçiler belediye önlerinde eylemlerini sürdürüyor.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ 150 İŞÇİ…
AK Parti’li Üsküdar Belediyesi’nin herhangi bir gerekçe göstermeden işten çıkarttığı 150 işçiden bir kısmı, seslerini duyurabilmek için belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Dindar biri olduğunu söyleyen ve arkadaşlarının ‘Mustafa Hoca’ diye hitap ettiği işçilerden Mustafa Kasap, “Başkan bizi içki içmekle suçluyor. Sarhoş geliyormuşuz işe. Böyle bir şey olabilir mi? Bizi haksız, hukuksuz yere işten attılar. Biz AK Partiliyiz 11 Temmuz’da belediyeye çağırıp iş akdinin fesh edildiğini söylediler. Sebebini sorduğumuzda da kimse bize cevap vermiyor. Biz namussuz, şerefsiz değiliz. Başkan yardımcısıyla görüşmek için kapısında bekledik. Çıkıp ‘Sizin hiç şansınız yok’ dedi. Hani il başkanı, ilçe başkanı neredeler? Çekiniyorlar, korkuyorlar. Zaten verdikleri de bir asgari ücret.” diye konuştu.

ATAŞEHİR BELEDİYESİ İKİ İŞÇİYİ…
CHP’li Ataşehir Belediyesi DİSK üyesi iki çalışanını gerekçe göstermeden işten çıkardı. İşten çıkarılmarı DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şubesi belediye önünde basın açıklaması yaparak duyurdu, Sendika yaptığı açıklamada, “Ataşehir Belediye Başkanı ve Yönetimi burada bir sendikanın olduğunu ve bir toplu iş sözleşmemizin varlığını görmezden gelerek sözleşme hükümlerini ve disiplin kurulunu yok sayarak keyfi hareket etmektedir. Bu kanun ve kural tanımaz tutumu kabul etmemiz mümkün değildir. Ataşehir Belediyesi Yönetimi biri sendikamız Destek Hizmetleri Müdürlüğü temsilci Melike Şahin, diğeri Güvenlik-Sen Baştemsilcisi Alişan İpşiroğlu olmak üzere arkadaşlarımızın iş akitlerini fesih yoluna gitmiştir.” denildi. Konuyla ilgili belediyeden herhangi bir açıklama yapılmadı.

İŞÇİ KIYIMLARI HIZLA ARTIYOR…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda başlanan işçi atımlara ilçe belediyelere doğru sıçradı. Daha önceleri 3-4 işçi çıkartmayla başlanan işçi çıkarmalarının çoğunluğunun kadrosuz taşeron işçiler olduğu dikkat çekildi. Önümüzde ki aylarda siyasi partilerin işçi çıkartmalarının bir siyasi strateji olarak değerlendirilip bütçe kısıtlaması nedeniyle bu atımların gerçekleşeceği sızan bilgiler arasında yer aldı. İktidar ve Ana Muhalefetin işçi çıkarma krizi yine alt kademedekileri vurdu.