TEKNOLOJİ-OTOMOTİV

İnsan taşıyacak Starship tanıtıldı!…

ABD’li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’in kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, iki ay içerisinde uzaya gönderilecek Starship’i tanıttı. Ay’a, Mars’a ve farklı gezegenlere insan taşımayı hedeflediklerini söyleyen Musk, “Starship” adlı roketin özelliklerini destekleyen ileri gelen iş ve bilim insanlarına anlattı.

İKİ AY İÇİNDE TEST UÇUŞU…
Tanıtım toplantısına dünyanın bir çok ülkesinden katılan iş ve bilim dünyası insanları SpaceX’in Texas’taki üssünde SpaceX’in kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk’ı dinledi. Yeni roketini tanıtan Musk, uzay aracının ”Mk1” versiyonunun bir ya da iki ay içinde test kapsamında fırlatılacağını söyledi.

KAÇ KİŞİ TAŞIYACAĞI KONUSU…
Yolcu taşıyacak olan roketin yaklaşık 20 kilometre yüksekliğe çıktıktan sonra dikey iniş yaparak dünyaya geri döneceğini ifade eden Musk, 6 aydan daha kısa sürede ise yörüngeye ulaşmayı ve insan taşımayı denemek istediklerini vurguladı. Starship adlı roketin ilk aşamada kaç kişi taşıyacağı konusunda tam bilgi verilmezken, toplantıya katılan bilim insanları arasında ise en az 6 kişi taşıması planlandığı ifade edildi. Uzayda kurulan kolonide ise hala bilim insanlarının yaşadığı da konuşmalar arasında yer aldı.