GENEL SAĞLIK

İlaca alenen, yataklı tedaviye gizli ZAM!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaçta 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak zam oranını yüzde 26.4 olarak belirlediklerini açıklar açıklamaz, Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ataşehir, Ümraniye, Üsküdar ve Maltepe ilçeleri dahil olmak üzere İstanbul’da özel ve kamu hastaneleri de yataklı hastaların tedavilerine ise gizliden gizliye ilaç zammı yaptığı öğrenildi. Bazı özel hastaneler ise yataklı tedavilerde ilaç fark fiyatı endekslediği de iddia edildi

FİYAT GÜNCELLEMESİ YAPILMASI…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sendika, dernek ve firma temsilcilerinden oluşan ilaç sektörü yetkilileriyle bakanlıkta bir araya geldi. Toplantıda bu yıl ilaca gelecek zam oranı görüşüldü. Görüşme sonrası Bakan Koca, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Bakan Koca, her yıl Şubat ayının 15’ine kadar tebliğ gereği fiyat güncellemesi yapılması ve 5 gün içinde de bu tebliğin uygulanması gerektiğini anımsattı.

YÜZDE 26.4 ZAM UYGULAMASI…
Bakan Fahrettin Koca, şöyle konuştu: “Bir önceki yılın ortalama Euro kurunun belli bir çarpanla çarpılmasıyla elde edilebilecek bir güncellemeyi aramızda konuştuk. Sektörler özellikle geldiğimiz noktada biz bu yıl için uygulanmak üzere sabit bir oranda anlaşmış olduk. Bu oran bundan sonraki süreçte de özellikle Euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp bu yılki zam oranını yüzde 26.4 olarak uygulanmasını hep birlikte karar vermiş olduk. Önümüzdeki dönemde bu oranların bundan sonraki süreçte uygulanabilirliğiyle hem yabancı özellikle yerli üreticilerin bu oranı uygulama noktasında bir kararlılıkla öngörülebilir bir yatırım sürecine girmelerini arzu ettiğimiz için bu oranı özellikle verdik. Ve bu oranla ilgili de önümüzdeki dönem uygulama noktasında gayret içinde olacağımızı söyleyebilirim.”

DENETİMLER SÜRECEK…
Vatandaşların son birkaç hafta yer yer ilaç sorunu yaşadığını bildiklerini kaydeden Bakan Koca, “Bu çerçevede de sahada 900 denetim elemanımız aktif, devrede oldu. İdari ceza olarak kestiğimiz epey kuruluş oldu. Denetimleri devam ettiriyor olacağız. Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla görüşmelerimizde ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz” dedi.

ZAMLAR KALLAFİ DENETİMLER HİKAYE…
Bakanın açıklamasından sonra Tuzla, Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy, Maltepe ve Üsküdar ilçeleri dahil olmak üzere İstanbul genelinde yataklı özel sağlık kuruluşları ilaç zammını fırsat bilerek yataklı tedavilerinde zamlı uygulama yaptıkları iddia edildi. Ayakta tedavi uygulamalarda herhangi bir fiyat farkı olmazken yataklı tedavilerde ise ilaç farkı fiyatlarının eklendiği gibi bu fiyat farkının ise zamların üzerinde olduğu vatandaşlar tarafından ifade edildi. Vatandaşlar devletin özel sağlık sektörlerinde gerekli denetimleri yapmadığını iddia ederek birçok özel sağlık kuruluşu kafasına göre fiyat belirleme işlemlerini sürdürdüğünü belirtiyor. Özel hastanelerde ise tedavi konusunda da gerekli önem ve intibaa olmadığı söyleniyor.