SİYASET

İBB’de ‘uyku’ tartışması…

İBB Meclisi’nde iptal edilen vakıf protokolleri tartışmaya yol açtı. AK Parti’li Ömer Faruk Kalaycı’nın “O vakıflar ne CHP iktidarları gördü ne askeri darbeler gördü de yıkılmadı, sizin iptal ettiğiniz 2-3 protokol ile mi yıkılacak? Kapısına kilit de vursanız da pırıl pırıl gençlerimizi yine okuturuz, yine o yurtlardan Tayyip Erdoğan’lar çıkar, yine uykularınızı kaçırırlar…” dedi.

UYKUMU KAÇIRMAK İÇİN YETİŞMİYOR…
Uykularınızı kaçırırlar ifadesi meclisi gerdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Benim uykumu kaçıracak tek bir Türk evladı bu memlekette yaşamıyor. Hele benim gençlerim benim uykumu kaçırmak için de yetişmiyor. Türkiye’de siz öyle birileri yetişiyor diye düşünüyorsanız yazık” dedi. İmamoğlu, Kalaycı’ya sözünü geri almasını tavsiye ederek “Bu suç duyurusu bile gerektirecek mahiyette bir sözdür” diye belirtti.

GERGİNLİK ÇIKTI…
AK Parti’li Meclis Üyesi ve İBB Meclisi 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı’nın gündem dışı söz alarak vakıflarla ilgili yaptığı konuşmada sırasında gerginlik çıktı. Kalaycı, “10-15 gün önce başkanımız artık alışageldiğimiz kibir kokan üslubu ile kameralar karşısına geçti. İBB’nin bazı vakıflarla yaptığı protokolleri iptal ettiğini açıkladı. Sizin, ‘onun bunun vakfı’ dediğiniz vakıflar kimsenin babasının malı değil. Bu milletin vakıflarıdır. Vakıflarımızla kavga ederek bir yere varamazsınız. Siz zannediyor musunuz ki bu vakıflar İBB sayesinde var oldu? Ne CHP iktidarları gördü ne askeri darbeler gördü de yıkılmadı, sizin iptal ettiğiniz 2-3 protokol ile mi yıkılacak? Kapısına kilit de vursanız pırıl pırıl gençlerimizi yine okutur, yine o yurtlardan Tayyip Erdoğanlar çıkar, yine uykularınızı kaçıracak nesiller yetiştirmeye devam ederler…” konuşmalarına yer verdi.

BU İŞİ 3-5 VAKFA BIRAKMAYACAĞIZ…
İBB Başkanı İmamoğlu “Kibir cümlesini size iade ediyorum. Devletin vakıflarla ilişkisi eşit yürür. Birkaç aile ferdinin oluşturduğu ilişkiler veya kişiler devletin vakıf politikasını belirleyemez. Devletin vakıf politikasını belirleyecek yüzlerce vakıf vardır bu ülkede. Biz eşitlikçi davranacağız ve üç beş vakfa bırakmayacağız bu işi” karşılığını verdi.

BU AĞIR BİR İTHAMDIR…
CHP Grup Sekreteri Selçuk Sarıyar Kalaycı’nın konuşmasında geçen “Sizin uykularınızı kaçıracak nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz” sözlerine dikkat çekti. İmamoğlu “Duymadım onu ama kayıtlara geçmiştir. Bu ağır bir ithamdır. Bizim benim uykumu kaçıracak tek bir Türk evladı bu memlekette yaşamıyor. Hele benim gençlerim benim uykumu kaçırmak için de yetişmiyor. Türkiye’de siz öyle birileri yetişiyor diye düşünüyorsanız yazık. Tek bir Türk evladı onun için yetişmez, endişe duyma. Bu suç duyurusu bile gerektirecek mahiyette bir sözdür. (O sözler) kayıtlardan çıkarılsın, istiyorum. ‘Sizin uykularınızı kaçıracak insanlar yetişiyor’. Bu çok tehlikeli vahim bir cümledir. Tavsiyem sözünü geri almasıdır” değerlendirmesinde bulundu.” konuşmalarına yer verdi.

BAKIŞ AÇISI FARKI
Vakıflarla ilgili tartışma sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da “Vakıflarla ilgili olarak sizin kullandığınız ‘aile vakfı, bir grubun vakfı’ şeklinde… Bakın burada kastettiğiniz şey cumhurbaşkanımızın ailesi ise, aslında bu ülkenin vatandaşı, bir evladı olarak; bu ülkenin cumhurbaşkanının çocukları bu ülkenin toplumsal sorunları için emek ortaya koyuyorlarsa teşekkür etmek lazım, takdir edilmesi lazım” yorumunda bulundu. İmamoğlu da kendi bakış açısına göre siyasetçilerin ailesinin bu gibi işlerin içinde olmasını doğru olmadığını belirterek “Konuya bakış açımız farklı” diye konuştu.