EKONOMİ GENEL

Hükumet emekliyi nakavt ediyor!

Asgari ücretli ve emeklilerin yeni yılda yapılacak zammın yüksek çıkmaması için el birliği vermişcesine kampanyalar ve fiyat indirimleriyle enflasyonu tek haneye düşürmeyi başardılar. Hükumetin asgari ücret konusunda sendikaların sesini yükseltmesi sayesinde zammı istenilen durumda alması beklenirken, Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Üsküdar ilçeleri dahil olmak üzere Anadolu Yakası’nda ve İstanbul geneli ile Türkiye’de milyonlarca çalışan ve emekli ocak zammını iple çeken emekliler, Hükümet, ana muhalefet ile diğer siyasi partiler neden sessiz kalıp bu oyuna müsaade ediyorlar, bakanların, milletvekillerin maaşlarını yükseltirken bu tarz oyunlara girmediklerini ifade ediyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ BİN 256 LİRA…
Pek çok kesim için zam ayı niteliğinde olan ocak için ilk ipuçları da geliyor. İşte emekli, memur ve diğer çalışanları yakından ilgilendiren zamlı maaş listesi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2019’un ikinci yarısındaki enflasyon oranında zam yapılacak. Temmuz-Kasım enflasyonu yüzde 5.71 çıkarken; zam oranı beklenti anketine göre yüzde 6.29 olacağı sızdırılıyor. En düşük maaş bin 256 liraya çıkacağı ifade ediliyor.

VERGİLERE YÜZDE 20 ÜZERİ, EMEKLİYE YÜZDE 5 Mİ?!
Memura ve memur emeklisine zam ayına girmesiyle birlikte hükumet patronlarla adeta asgari ücret pazarlığı yaptığında emekli, memurlarında zam oranlarını düşünerek enflasyonu hızla geri çekilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Tüm vergilere yüzde 20’nin üzerine zam gelirken Memurlara ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5’i aşarsa fark yansıtılacağı duyuruluyor. Temmuz-Kasım enflasyonuna göre zam yüzde 4.71’e ulaşırken, beklenti anketine göre yüzde 5.29 olacağı ifade ediliyor. Bu artış; aile yardımı, emekli doktorların ek ödemesi, evde bakım desteği, 65 yaş aylığı ve engelli aylığını da yükseltecek.

DOKTORLAR VE MEMURLARA İSE…
Aile yardımı hariç en düşük memur aylığı 3 bin 334 liradan 3 bin 510 liraya, eşi çalışmayan, 6 yaş altı 2 çocuğu olanın aile yardımı 433 liradan 477 liraya çıkabilecek. Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktorlara her ay yapılan ilave ödeme uzmanlarda 2 bin 478, uzman olmayanlarda bin 895 liraya ulaşabilecek. 637 lira olan 65 yaş aylığı, 671 liraya yükselebilecek. Bin 384 lira tutarındaki evde bakım desteği, bin 457 liraya çıkabilecek.Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 509 liradan 536, yüzde 70 üstü engeli olanların da 763 liradan 804 liraya ulaşabileceği belirtiliyor…

OCAK AYI ZAMLARLA ADETA OCAK YAKACAK…
Asgari ücretli ve emekliler ile memurlara yapılacak zam oranlarının belirlenmesinden sonra piyasalarda yüzde 300 oranında zam beklentisine girileceğini belirten ekonomistler, “Hükumet ve iş adamlarının her Ocak ayında yaptığı bir enflasyon oyunudur. Geçtiğimiz yıllarda dolar ve avro ne kadardı şimdi ne kadar? Dolar yükseldi petrole yapılan zamlarla birlikte iğneden ipliğe her şey yükselecek. Dolar kuruş kuruş değer artışı gösterirken fiyatlar lira üzerinden artış yapıyor. Asgari ücretli ve emeklinin şu dönemde en düşük alacağı maaş 2 bin 800 liranın üzerinde olması gerekiyor. Bugün vergilere yapılan yüzde 20 zam, ekmekten suya, doğal gazdan elektriğe, petrolden beyaz eşyaya, gıdadan kiraya varana kadar herşeye zam gelecektir. Bu vatandaş nasıl geçinsin. Gelişmişlik ekonomik özgürlükle başlar. Vatandaşlarımız hala açlık sınırının altında maaş alarak ölüme terk ediliyor” şeklinde yorumladılar. Şimdi zamların ne kadar olacağı merakla bekleniyor….

 width=  width=