TEKNOLOJİ-OTOMOTİV

Hollanda ve ABD dopingi!

Ekonomik kriz Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ataşehir, Tuzla, Maltepe, Kartal ve Kadıköy ilçeleri dahil İstanbul genelinde bulunan yerli oto galericilerini vururken, otomotiv sektörü üretim firmalarına yurt dışından büyük doping geldi. Otomotiv ihracatında Hollanda ve ABD’nin ithalat dopingi ile Türkiye’de üretim yapan yabancı otomotiv sektöründe, Temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 artışla 2,9 milyar dolar dış satışla 2019’da şu ana kadar aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaşıldı.

TEMMUZ ARTIŞI YÜZDE 5…
Bu artışa en çok destek olan ülkeler ise ABD ve Hollanda oldu. Amerika’ya yapılan otomotiv ihracatı yüzde 55 artarken Hollanda’ya yapılan ihracat yüzde 131 arttı! Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) verilerinden derlenilen bilgilere göre, otomotiv endüstrisinin ihracatı temmuzda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artış gösterdi.

AVRUPA VE ABD ALIMDA YARIŞTI…
Geçen ay, Türkiye’nin otomotiv ihracatında Almanya, 413,6 milyon dolarla en fazla dış satış yapılan ülke oldu. İhracat bir önceki aya göre yüzde 5 arttı. Otomotivde ikinci büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 20’lik artışla 385,8 milyon dolara yükseldi. Üçüncü sıradaki İtalya ise 269,2 milyon dolar dış satışla yüzde 6’lık artış elde edildi.

MİNİBÜS VE MİDİBÜSTE ABD…
ABD’ye ihracat artışında, sektörün alt ürün grubundaki binek otomobillerde yüzde 343, otobüs, minibüs ve midibüsteki yüzde 100’e ulaştı. Hollanda’ya sektörün alt ürün grubundaki eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki yüzde 319, binek otomobillerdeki yüzde 68’lik satış gerçekleşti.

 width=  width=