GÜNDEM SPOR

Haydi Milliler ilk zafere!

Siyasal, Ekonomik ve Spor alanlarında içerde ve dışarda her alanda kritik virajlara girdi. Bu virajların en hareketlisi ise sporda yaşanması sürüyor. A Milli Takımı Avrupa Şampiyonası yolcuğunda önemli bir viraja daha giriyor. İlk viraj Arnavutluk ile karşılaşacak olan kırmızı beyazlı ekip daha sonra da Fransa ile hayati bir maçla karşı karşıya gelecek. Gurupta 4 maçı kalan millilerin zafere gidebilmesi yolundaki durumları ünlü spor yorumcularıyla bir araya gelerek sizlere çıkardık.

AVERAJLA LİDER DURUMDA…
2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu’nda mücadele eden A Milli Takım, turnuvaya katılmak için artık ciddi oyun sergilemesi gerekiyor. Ay-yıldızlılar, şu ana kadar çıktığı 6 maçta 5 galibiyet alırken tek yenilgisini İzlanda deplasmanında 2-1’lik sonuç oldu. Türkiye bu süreçte son dünya şampiyonu Fransa’yı Konya’daki tarihi maçta eze eze 2-0 mağlup ederken, gurupta 15 puanla ve averajla Fransa’nın önünde lider durumda bulunan milliler, son 4 maçına (Arnavutluk, Fransa,İzlanda, Andorra) önemli bir avantaja sahip.

FRANSA İZLANDA’YI YENERSE..
Teknik direktör Şenol Güneş de geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında Arnavutluk ile Cuma oynanacak maçı en önemli sınav olarak ifade etmişti. Kader maçı niteliğinde olacağı şimdiden bilirtilen maçta, ay-yıldızlıları gruptan çıkma yolunda olup olmadığını net belirleyecek. Türkiye, sahasında Arnavutluk’u konuk ederken İzlanda da Fransa’yla karşılaşcak. Millilerimiz, galip gelir Fransa da İzlanda’yı yenerse son 3 maça 3. İzlanda’nın 6 puan önünde girerek ilk 2 için müthiş bir avantaj yakalanmış olacak.

İZLANDA FRANSAYI DEVİRİRSE…
Böyle bir sonuç olursa eğer pazartesi günü oynayacağımız Fransa karşılaşması liderlik maçı olacak. Bu dev maçı kaybetsek bile İzlanda yenilmeyip Andorra’yı yenmemiz bizi EURO 2020’ye taşıyacak. Türkiye, Arnavutluk’u yener, İzlanda da Fransa’yı devirirse Türkiye iki takımla farkı 3 yapacak. Yani İzlanda ile kasım ayında evimizde oynayacağımız maç bir anlamda final olacak.

İKİ TAKIM BERABERLE ÇIKARSA…
Arnavutluk’u yenmemiz ve İzlanda ile Fransa’nın berabere kalması durumunda ise Fransa’nın 2, İzlanda’nın 5 puan önüne geçeceğiz.Böylece Fransa deplasmanında da yenilmezsek İzlanda karşısına lider olarak çıkacağız. İlk ikiyi garantilemek için bize beraberlik yetecek. Liderlik için ise Fransa’nın alacağı sonuçlara bakmak istemiyorsak İzlanda ve Andorra’yı yeneceğiz.

PUAN KAYBI HERŞEYİ DEĞİŞTİRİR…
A Milli Takım için en kötü senaryo ise Arnavutluk’a puan kaybetmemiz. Bu senaryoyu milli takım oyuncuları düşünüyor ve mutlak galibeyetle sahaya çıkıp ilk yarıda gol yakalamaya çalışacak. Ay yıldızlı ekip gol arayışı sürdüğünde ise defansta fazla açıklar bırakması da demorilize etmekte. Elimizdeki avantajı kaybedeceğimiz bu senaryoda Fransa ve İzlanda maçları bizim için final niteliği taşıyor.