EKONOMİ

Hangi ilçeler dönüşümde!

2019-2020 Kentsel dönüşüm projelerinin adresleri belli oldu. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ilde kentsel dönüşüm başlarken İstanbul’da belli ilçelerde uygulama yapılacağı ifade edildi.

ÜSKÜDAR VE KARTAL İLÇELERİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan ve 65 bin konutu kapsayan kentsel dönüşüm projelerinin adresleri belli oldu. İstanbul’da Üsküdar, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Gaziosmanpaşa, Başakşehir, Esenler ve Ataşehir’de kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiyor. Başkent Ankara’da 5 bin, Konya’da 2 bin 500 ve Adana’da 3 bin 900 konut kentsel dönüşüm projeleri kapsamında dönüşecek.

100 BİN DÖNÜŞÜM…
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6.7 milyon riskli konutu yenilemek için hazırlanan ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı açıkladı. 5 yıllık eylem planına göre ülke genelinde acil dönüşmesi planlanan 1.5 milyon konut var. Bu nedenle yılda 100 bini İstanbul’da olmak üzere 300 bin konutun ‘yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm’ temel ilkeleri ışığında dönüşmesi planlanıyor.

1 YILDA 25 BİN KONUT…
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yıl içerisinde temeli atılan konutlarla birlikte, 25 bini İstanbul’da olmak üzere tüm Türkiye’de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını açıkladı. Dönüşüm çalışmalarında öncelikli il ve ilçeler yerel yönetimlerle yapılan çalışma sonrasında belirlendi. Bakanlık 81 ile yolladığı genelgede ‘riskli bina raporunuzu bize iletin’ dedi. Gelen bilgiler ışığında dönüşüm çalışmaları şekillendi.