GÜNDEM TEKNOLOJİ-OTOMOTİV

Haberi olmayanlar ceza alabilir!

Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir ilçeleri dahil Anadolu Yakası ile İstanbul genelinde ikamet edenler hava limanlarına gittiklerinde güvenlik araması yapıldığı sırada istenmeyen bir hareket yaptıklarında 2 bin 832 lira para cezası kesilebilir. Bu cezayı ödemediklerinde ise faiz ve vergi de eklenebiliyor. İşte o uygulamayı golge34.com açıklıyor.

GÜVENLİK KAMERALARINA…
Kartal, Pendik, Şile, Adalar ve Tuzla ilçeleri dahil Anadolu Yakası ile İstanbul’da uçmak için havaalanına gidip havalimanında güvenlik aranmasına engel olana 2 bin 832 TL cezaSivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen idari para cezalarında 2019 yılı için yüzde 23,73 artış uygulandı. idari para cezalarının artırılması kapsamında
havalimanlarında güvenlik kontrol noktalarında aranmalara engel olanlara 2 bin 832 TL para cezası uygulanacak.

VERGİ DAİRESİNCE TAHSİL EDİLİYOR…
İdari para cezalarına karşı, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde idari yaptırım kararlarına itiraz edilebiliyor. Bunun için sulh ceza mahkemesine başvurulabiliyor. Bu süre içerisinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para
cezaları kesinleşiyor. İdari para cezası, idari yaptırım kararının tebliğinden itibaren bir ay içinde SHGM’ye ödenmesi gerekiyor. Kesinleşen idari para cezalarının ödeme süresi içinde ödenmemesi halinde para cezaları ilgili vergi dairesince takip ve tahsil ediliyor.

İDARİ PARA CEZASININ TAMAMI…
İdari para cezası ile ilgili kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden cezanın dörte üçü tahsil ediliyor. Peşin ödemede, kişinin karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemiyor. İdari para cezası alanın ekonomik durumunun müsait olmaması halinde idari para cezasının ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla, bir ay içersinde vergi dairesine müracaat edilmesi halinde, bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenebileceğine ilgili vergi dairesince karar veriliyor. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi halinde idari para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil ediliyor.