EKONOMİ GENEL

Emekliler TÜİK’e tepki, fatura yaktı!

Çekmeköy, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, Sancaktepe, Sultanbeyli ilçeleri dahil olmak üzere İstanbulluların gözü kulağı hükümetin asgari ücretliye ve emeklilere yapacağı zammı pür dikkat beklerken, hükümet ile ana muhalefet ve iş adamları ortaklaşa karar vererek son bir ay içerisinde fiyat düşürerek enflasyonu tek haneye getirterek ücret zamlarını düşürmeye çalışıyorlar. Asgari ücretli ve emeklilerin maaşları düşük zam aldıktan sonra fiyatların tavan yapacağı alınan zammın 4-5 katı enflasyonun fırlayacağı ekonomistler tarafından ifade ediliyor.

EMEKLİLER EYLEMDE...
Kadıköy ilçesinde bir araya gelen emekliler Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine tepki göstererek faturalarını ateşe verdi. Kadıköy’de buluşan Tüm Emekliler Sendikası üyeleri TÜİK’in belirlediği emekli maaşlarına tepki göstererek boş tencerede fatura yaktı.

İKTİDARIN UMURUNDA DEĞİL…
Tüm Emekliler Sendikası tarafında yapılan yaptığı açıklamada, “İnsanca yaşamak istiyoruz. Bilindiği gibi Şu anda TBMM’de 2020 yılı bütçesi görüşülüyor. Meclis 2020 yılında gelir kaynaklarını açıklayacak ve toplumsal geliri nasıl paylaştıracağını belirleyecek. Bugüne kadar belirlenen tüm bütçelerde bizler yok sayıldık. Siyasi iktidarın talimatlarıyla düzmece veriler hazırlayan TÜİK’in belirlediği rakamlarla zam oranlarımız ayarlanıyor. Gündem bize ödenecek rakamlara gelince akıllarına tasarruf geliyor. Hesapları çay, simit üzerine yapıyorlar. Bizler toplumsal gelirden payımıza düşeni hiçbir zaman alamadık. Çalışırken asgari standartların altında olan yaşam koşullarımız emekli olunca açlık sınırının altına düştü. Katlanılamaz koşullarda yaşıyoruz ve bu durum siyasi iktidarın umurunda bile değil” denildi.

8 MİLYON EMEKLİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA…
Alınan bilgilere göre, toplantıda konuşan Emekli-Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, ‘Hazırlanan bütçede insanca yaşam yerine yoksulluk, işsizlik, baskı ve israf olduğunu’ söyledi. Hürkardeş, 8 milyon emeklinin asgari ücret altında, 1 milyon 100 bininin ise bin TL’nin altında maaş aldığına dikkat çekti.

16 YILDIR KRİZİN FATURASI EMEKLİLERE ÖDETİLİYOR…
Bütçe metinlerinin rakamların yan yana geldiği değil milli gelirin pay edildiği metinler olduğunu ifade eden Emekli-Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, “Son 16 yıldır krizin, dış borçlanmanın, yoksullukların, israfın ve güvenlik konseptli yönelimin faturası bizlere ödetiliyor. Bu bütçede barış ve kardeşlik yoktur, insanca yaşam, emeklinin sağlık hakkı yoktur. Baskı, yoksulluk, işsizlik, yolsuzluk ve israf var. Bu bütçe yoksulluğun, savaşın, adaletsizliğin, eşitsizliğin bütçesi” diye seslendi.

 width=  width=