EĞİTİM

Duygu dolu Mevlid-i Nebi…

İslam âlemi bugün (8 Kasım Cuma), Hz. Muhammed’in (s.a.s.) dünyayı teşrifinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili’ni idrak edildi. ‘Mevlid Kandili Özel Programı’ ile birlikte ‘2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı’ düzenlendi. Mevlid-i Nebi Programı Çekmeköy Kaymakamı Adem Arslan, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ataş, daire amirleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile Çekmeköy Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİ ANLAMA HAFTASIDIR…
Programda Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan sunumun izlenmesi, öğrenciler tarafından sahnelenen tiyatro gösterisinde duygu dolu anlar yaşandı. Okunan naat-ı şerif, ilahi ve oratoryo gösterileri gerçeleştirildi. Hz. Muhammed’in (SAV) doğumunun kutlandığı Mevlid-i Nebi Özel Programında konuşan ilçe Milli Eğitim Müdür Ahmet Aktaş, “Sadece sevgili peygamberimizin dünyaya gelmesinin kutlanmasından ibaret olmadığını belirterek, “Alemlerin rabbi yüce Allah’ın bizlere nasıl bir mümin olmamız yolunda gönderdiği, peygamberlerin rehberini bir kez daha çok daha iyi anlama haftasıdır. Yaratılmışların en hayırlısı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) duygularımızı dile getirdiğimiz bu mübarek günde salat ve selamlar ona olsun” dedi.

HÜZÜN YILINDA GÖZYAŞINA ORTAK OLMALIYIZ…
Aktaş şöyle konuştu: “Peygamberimiz için söylenecek çok söz var. Müslümanların bildiği üzere o en iyi baba, en mütevazı, en şefkatli, en cömert, aynı zamanda bizim gibi bir beşerdi. Lakin unutmayalım ki insanlık aleminin de en hayırlısıydı. Bildiğiniz gibi son peygamberdi. Sevgili peygamberimizi anlamanın yolu onu anlamaktan, yürüdüğü yoldan gitmekten, yaşantısını elimizden geldiğince yaşamaktan geçiyor. Bugün belki de Mekke’nin Kureyş’inde yaşamamız mümkün olmayabilir. Biliyoruz ki efendimizin açlık günleri yaşadığı o döneme gidip ona eşlik edemeyiz. Hüzün yılında gözyaşına ortak olamayız.” diye belirtti.

ANMA MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ…
Bedir’deki sevincini paylaşamayız diye konuşmasını sürdüren Aktaş, “Yetimliğini, yurdundan sürülüşünü, hicretini ve o mücadelesini hiç bitmeyen inancını onunla omuz omuza soluyamayız. Ancak bütün bunları yapamıyor olsak da ona ve öğretilerine duyduğumuz ihtiyaç her geçen gün daha da anlamlı oluyor. Onu gönlümüzde bu kadar diri tutan Rabbimizden getirdiği ilim ve bizim ona duyduğumuz ihtiyaçlardır. Bugün onu bir kez daha bu duygularla anmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kainat ve beşeriyetin yüzyıllardır yolunu gözlediği peygamberler peygamberinin doğum günü bir kez daha kutlu olsun.” diye konuştu.

 width=  width=