YAZARLAR

Dişte şikayetler dikkate alınmıyor!

Binlerce sağlıkçı ve hasta okuyucumuz, yazdığım yazının ardından şikayetlerini peş peşe dile getirdi. Diş hastalıkları küçümsenecek bir rahatsızlık değil. Devletin uyguladığı performans sistemi ise diş tedavilerinde ve cerrahi müdehalelerinde hatalara neden olduğu ifade edilmektedir. Performansa dayalı olarak dişte dolgu, kanal vs. tedavilerin yapılmasında hatalar meydana geldiği gibi aynı dişe devlet ancak 6 ay sonrasına randevu vererek vatandaşı özele teşvik ettiriyor.

Diş tedavilerinde ise tedavi yapılma tarihiyle 15 günlük ücretsiz muayene veya yenileyici tedavi yöntemi dikkate alınmalı. Şu anki uygulama yöntemi, devlet hastanelerinde ki acemi asistan ile diş teknisyenlerinin yanlış tedavi uygulamalarından dolayı uzmanlar büyük zarar görüyor.

Sağlıkta şikayetler oldukça çok olduğu için böyle bir giriş yapmak zorunda kaldım. Aslında bu yazım sadece diş tedavisi ve dişte ki sorunları dile getirmek olacak. Eskilerde diş tedavisi yaptırmak için devleti sakıncalı görenler şimdilerde devlete gidip hizmeti gördüğünde özel diş kliniklerine gitmeyi düşünmüyorlar. Bir önceki yazımda sorunları dile getirmemle birlikte teşekkürün yanısıra gündeme gelmeyen sorunları da gündeme getirmem konusunda ricade bulunanların sayısı bir hayli arttı.

Hastaların sorunlarından önce diş hekimlerinin ve teknisyenlerin sorunlarına biraz değinmek istiyorum. Diş hekimleri araştırmasında özellikle dikkati çeken sonuçlardan biri de, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmet alımı ile ilgili uygulamasında değişiklik isteği. Diş hekimlerinin zor şartlar altında, yoğun tempo ile çalışan, adaletsiz performans sistemi altında ezilen, işin niteliğinin önemsenmeyip niceliğinin önemsendiği bir sistemde sağlık hizmetleri sunulmaya çalışıldığı ifade edilmektedir. Diş hekimleri ve bu alanda hizmet verenler, hizmeti sunarken kamudaki ilk birkaç yıldan sonra meslek hastalıkları ile mücadele eden, uzmanlık diplomaları tescillendiği ve uzman olarak kuraya girdikleri halde uzman kadrosu verilmeyen insanlar olduğu söylenmekte.

Devlet ve özel sektörde çalışan diş hekimlerinin en büyük sorunu stres. Bu stresi, çalışma, ekonomik yetersizlik ve tedavi uygulanan hastaların beklentilerinin tam karşılanamaması en çok şikayet alınan konular arasında. İkincisi ise, hastaların randevularına geç gelmesi veya hiç gelmemesi olarak belirtildi. Hekimlerin yüzde 66,3’ü yukarıda belirttiğimiz gibi mesleke dayalı stresi en büyük meslek sorunu olarak görüyor. Yüzde 49,8’i ise hasta ve yakınları tarafından şiddete uğrama korkusu.

Ağız ve Diş sağlığı çalışanlarının problemleri mutlaka çözülmelidir. Çözülmediği takdirde devlet hastanelerinde çalışan bir çok diş hekimi özel sektörde ki diş ofislerinde çalışacakları unutulmamalı. Bu kişiler hastanın sağlığını hiçe sayacaklardır. Bugün devletin diş hastanelerinde ki kötü imajı ise, bu özelle iş birliği içerisinde olan diş doktorlarının kötü hizmet vermesinden kaynaklanmaktadır.

Bu doktorların şikayetlerini başhekim ile hasta ilişkileri bölümü dikkate almadığı gibi bakanlığa yansıtmaması dikkatlerden kaçmamaktadır. Sağlık hizmeti vermesi gereken, ama kamu görevini yerine getirmeyen çürük elmalar mutlaka ayıklanmalıdır. Ayıklandığı gibi de diş doktorları ile teknisyenlerinin gelir seviyeleri de yükseltilmelidir. Kısacası, diş hekimleri bugünde önemsenmek ve sorunlarının çözülmesi için bir gayret beklemektedir.

Türkiye de sağlık hizmetleri arasında belki de en sorunsuz olarak devam eden sürdürülebilirliğin sağlanmış ağız diş sağlığı hizmetlerini sunan hekimlerin bu kadar önemsenmemesi üzücüdür. Diş hekimleri ile birlikte, diş protez teknisyenleri, diş klinik yardımcıları, ağız ve diş sağlığı teknisyenleri, röntgen teknisyenleri diş hastanelerinde ve ADSM’ lerde devlet hastanelerinin ağız ve diş sağlığı kliniklerinde görev yapan tüm çalışanların bu sorunları bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır.

Yine tekrarlamak gerekirse, çalışma koşullarının ağırlığı ve artan iş yoğunluğunun getirdiği fiziki ve psikolojik yıpranma, personel istihdamını zorunlu hale getirmiş olmasına rağmen Diş hekimi, Diş Protez Teknikerliği-teknisyenliği gibi ağız ve diş sağlığında hizmet veren kadrolarda yeterli istihdamın yapılmayarak, çalışma standartlarının uygun olarak sağlanmaması; sorunları görmemek adına büyük bir düşüncesizlik oluşturmaktadır.

Diş sağlığı diğer cerrahi sağlık alanlarında olduğu gibi hızlı veya performansa dayalı bir hizmet sektörü olmadığı bilinmelidir. Muayeneye dayalı olan sağlık sektörlerine performans uygulaması da kısmi seçilerek yapılabilir. Burada diş hastanelerinin de şikayetleri ve denetlenmeleri aralıksız sürdürülmelidir. Mesleğini gerçek anlamda icraa edemeyenler ya ayıklanmalı ya da yeniden eğitime alınıp mesleki ilkeler ile mesleki uygulamalara yönelik dersler verilmelidir. Böylelikle devlette de özel sağlıkta da insan faktörü önde planda olacağına inanmaktayım. Böyle olursa vatandaşın sağlıkçılara olan saygısının daha da artacağı bilinmelidir…
Sağlıklı günler dilerim.

HATİCE YAZGI’NIN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARIN ÜZERİNİ (LİNKİ) TIKLAYIN…

–> SAĞLIKTA VE EĞİTİMDE TALANA DEVAM…(TIKLA)
–> ÇİLE BAŞLADI, EĞİTİM HARCAMALARI… (TIKLA)
–> DİŞTE ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMIYOR… (TIKLA)
–> DİŞ TEDAVİLERİNDE DEVLETİ TERCİH EDİN… (TIKLA)
–> SAĞLIKTA YENİ SORUNLARA HAZIRLIKLI OLUN (TIKLA)
–> KANSERDE VATANDAŞLAR HALA MAĞDUR (TIKLA)
–> TÜCCAR ZİHNİYETLİ EĞİTİME SON VERİN…

DİĞER YAZILARININ GENEL BAŞLIKLARINI OKUMAK İÇİN (TIKLA)