YAZARLAR

Diş tedavilerinde devleti tercih edin!

Pek çok okurumuzun arayıp diş tedavisi konusunda devlet hastanelerini mi yoksa diş muayenehanelerini mi tercih etmeli? sorusuna bu yazımda cevap vermeye çalışacağım. Diş tedavisi konusunda yeni kurulan diş hastanelerinde ki doktorların gerekli ilgiyi göstermedikleri için bir çok operasyonda diş kliniklerini tercih ettiklerini ifade ediyorlar ve diş kliniklerine de gittiklerinde ardı arkası kesilmeyen tedavi sürecinin başladığını ifade ediyorlar.

Bir de bunların yanısıra binlerce lira para ödeyip istediği diş tedavisine sahip olamamaktan yakınmaktadırlar. Bir kaç gün önce de haber başlıklarında bir kaç hastanın diş tedavisi yüzünden hepatit rahatsızlığına yakalandığı ve sorumlusunun kimler olduğu konusunda mahkemeye koşan vatandaşlar yer almıştı. Pek çok insan, diş operasyonlarının niteliğinden dolayı HIV bulaşma riskinin yüksek olduğuna inanır. Bu nedenlede diş tedavisi olmaktan kaçınmaktadırlar.

Diş klinik ve hastanelerinde bazı önlemler alınmalıdır. Diş hekimleri, hatta asistanlarının da eldiven, yüz maskesi ve göz koruması kullanmaları ve ‘Ağız ve Diş Sağlığı Yönetmeliği’nce özetlenen prosedürleri takip ederek tüm el aletlerini (matkaplar, pensler vb.) her bir hasta için ayrı ayrı steril hale getirmeleri gerekmektedir. Steril edilemeyen tek kullanımlık araçlar ise adı üzerlerinde, tek kullanımlıktır. Yani sadece sizin muayenenizde kullanılmak üzere, gözünüzün önünde ambalajından çıkarılır ve işleri bitince yine özel kutularına konularak çöpe atılırlar. Her hastadan sonra eldivenler atılır, eller yıkanır ve bir sonraki hasta için yeni bir eldiven kullanılır. Özellikle son yıllarda, tıp teknolojideki gelişmeler bu tip bir bulaşma ihtimali neredeyse imkânsız hale getirildi.

Öte yandan HIV’in insan vücudu dışına çıktıktan ya da bir başka deyişle havayla temas ettikten çok kısa süre sonra etkisini yitirmesi, bu tip bir bulaşmayı neredeyse imkânsız olmasını sağlayan bir başka faktördür. Ekonomik krizle birlikte Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Beykoz ve Üsküdar ilçeleri dahil Anadolu Yakası’nda bir çok muayenehane de diş hekimleri, pratisyenler ve diş teknisyenleri bu konuya dikkat etmemektedir. Sebebi ise, bir çok masraftan kaçınmak. Bir de denetimlerin yetersizliği ve rüşvette işin içine girdiğinde sahte diplomalı, gerekli şartlar içerisinde olması gereken kurumsal üyelikleri olmayan kısacası; merdiven altı bir çok diş muayene kilinkleri ile protez yapabilen laboratuvarlar var. Bunların hepsi fazlasıyla tehlike saçmaktadır.

Diş tedavisi sırasında, nefes, tükürük, kan yoluyla domuz – kuş gribi, hepatit, HİV vs. bir çok bulaşıcı hastalıklar bulaşabilir. İşte burada şuna dikkat edilmelidir. Bugün devlet hastanelerinde bir kişi diş muayenesi olmadan önce 182 Sağlık Bakanlığı randevu hattını arıyorsunuz ve size ‘Nerede oturduğunuz, hangi hastanede tedavi olmanız gerektiğini, hangi doktoru tercih ediyorsunuz (Doktor isimleri sayıyor), Randevu tercihiniz vs” sorular soruluyor. Daha sonra siz randevu aldığınız hastaneye gidiyorsunuz. Özel klinikte görmediğiniz bir form elinize tutuşturulup imzalatılıyor. Bu formun içerisinde hastalıktan herşeye varana kadar bir çok sorular ve yapılması gerekenler yazılıyor. Sizin verdiğiniz bilgiler doktor tarafından bilgisayara geçiriliyor. Sonrada sizin gözünüzün önünde tek kullanımlık malzemeler açılıp tedaviniz gerçekleşiyor. Şurada ki bir gerçeği unutmamak gerekir, 200’e yakın hastalığın ağızla ilgili belirtileri vardır. Deneyimli olup ta hastalıklarla yakından ilgisi olan ve mesleğini seven diş doktoru yani bir diş hekimi, diğer doktorların henüz fark etmediği bir sağlık sorununu ortaya çıkarabilir.

Örneğin diş etlerinin bol ve sık kanaması löseminin bir belirtisi olabilir. Ağızdaki aseton kokusu yüksek şekere işarettir. Diş hekimi birçok hastalığın ilk belirtilerini de yakalayabilir. Ayrıca bazı hastalıkların ağızdaki etkilerini de diş doktoru giderir. Bu, özellikle AIDS’te söz konusudur. Diş doktoru bu tür bulguları mutlaka hastasına söyler. Özellikle AIDS’te durum çok belirgindir. AIDS hastalarının yüzde 95’inde HİV enfeksiyonunun neden olduğu ağız sorunları vardır.

AIDS’in normal günlük temaslar ile bulaşmadığını bir kez daha hatırlatalım. HİV’in bulaşması için kan veya belli bazı dokuların HİV ile enfekte olmuş kan, sperm, döl yatağı salgıları ya da anne sütüyle doğrudan teması gerekir. Cinsel ilişki haricinde ikinci sırada yer alan hastalığın belirgin bulaşma yolları şırınga kullanımında müştereklik, tükürüğün ağıza kaçması ve kan nakli olması gerekliliği dikkate alınmalıdır. Bu nedenledir ki tedavinizin takibi ve hastalık riskine yakalanmamanız için devlet hastaneleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Diş hastanelerinde ki sıkıntı ise doktorların belli sayının üstünde hastaya bakmak zorunda olmalarıdır. Diş doktorlarını bu durumdan ayrı tutmaları gerekmektedir. Muayenesinden memnun olmadığınız veya tedavide sıkıntı yaşatan doktorun ismini Sağlık Bakanlığı Şikayet hattına bildirmeniz yeterlidir. Ayrıca Özel bir diş kliniğinde bulaşan bir hastalık için dava açsanız bile ispatı zordur, devlet hastanesinde ise bu durum tam tersi işler. Bazı diş doktoru değilde diş teknisyeni aldığı ücretten memnun olmayıp, özel kliniklerden komisyon alarak kötü iş çıkartıp hastanelerin adını kötülemeye çalışıyor. Bizler vatandaş olarak bunlara izin vermeyelim. Şikayet edelim, sonucu mutlaka öncelikli bir şekilde o hastanenin ilgili yöneticisine iletilecektir. Sonra da o diş hastanesinde çalışan hekim, hasta bakıcı, hizmetli, diş teknisyeni vs. o kişiye önce uyarı sonra şikayetlerin artması üzerine işine son verilmeye kadar gidilir. Devlet, özel hastanelerde olduğu gibi devlet hastanelerinde ki denetimlerini de boş bırakmıyor.

Ağış ve diş sağlığında mesleğini icraa edenler ve bu konuda DİŞ HEKİMLERİ İÇİN RİSK TAŞIYAN HASTALIKLAR VE DİŞ HEKİMLERİNİN MESLEKİ RAHATSIZLIKLARInı öğrenmek isteyenler linki TIKLAYIN….

Sağlıklı günler dilerim….

HATİCE YAZGI’NIN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARIN ÜZERİNİ (LİNKİ) TIKLAYIN…

–> SAĞLIKTA VE EĞİTİMDE TALANA DEVAM…(TIKLA)
–> ÇİLE BAŞLADI, EĞİTİM HARCAMALARI… (TIKLA)
–> DİŞTE ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMIYOR… (TIKLA)
–> DİŞ TEDAVİLERİNDE DEVLETİ TERCİH EDİN… (TIKLA)
–> SAĞLIKTA YENİ SORUNLARA HAZIRLIKLI OLUN (TIKLA)
–> KANSERDE VATANDAŞLAR HALA MAĞDUR (TIKLA)
–> TÜCCAR ZİHNİYETLİ EĞİTİME SON VERİN…

DİĞER YAZILARININ GENEL BAŞLIKLARINI OKUMAK İÇİN (TIKLA)