EKONOMİ

Çinliler Türkiye’den köprü alıyor!

Çinli konsorsiyum Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’ini satın alıyor. Altı Çinli şirket söz konusu satın alma için 688.5 milyon dolar harcayacak. İtalyan Astaldi ise hisselerini devrederek projeden çıkıyor.

ÇİN KONSORSYUMU…
Yapımında mühendisleri Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışan Çinliler resmi ortak oluyor. 6 Çin şirketi oluşturdukları fonla 3’üncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’ini satın alacak. Söz konusu şirketler: China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway.

688.5 MİLYON DOLARI GÖZDEN ÇIKARTTILAR…
Konsorsiyum üyeleri ortaklık için 688.5 milyon dolar harcayacakları öğrenildi. Projede en büyük ortak yüzde 31 pay ile China Merchants Expressway’in olacak. Yüzde 20’lik pay ile CMU, yüzde 17.5 ile Zhejiang ve Jiangsu Expressway, yüzde 7 ile Sichuan Expressway ve yüzde 7’lik pay ile Anhui Expressway ortaklıkları izliyor.

İTALYANLAR DEVREDİYOR…
Bu arada, İtalyan Astaldi’nin, Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Marmara Otoyolu’ndaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat’a devri için Rekabet Kurulu’na başvuru yaptı. İtalyan inşaat şirketi Astaldi’nin ICA IC İçtaş Astaldi Üçüncü Boğaz Kuzey Köprüsü ve Marmara Otoyolu, IC İçtaş Astaldi ICA İnşaat, ICA Astaldi-IC İçtaş WHSD İnşaat ve ICA İçtaş-Astaldi Adi Ortaklığındaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat tarafından devralma işlemi görüşe açıldı. Konu ile ilgili duyuru Rekabet Kurumu’nun sayfasında yer aldı. Astaldi, Üçüncü Köprü’nün imtiyazını IC İçtaş’a dÇinlilere satılıyor!evir için ön çalışmalara başladığını Aralık ayı başında duyurmuştu

 width=  width=