YAZARLAR

Çile başladı, Eğitim harcamaları…

Okulların açılmasına günler kaldı ve vatandaşın eğitim çilesi başladı… Okul bağış parası, forma, defter, kalem, eşofman, servis-yol, kantin, telefon vs. giderler… Asgari ücretli ve açlık sınırının altında maaşları olan zabıta, emniyet, kamu görevlileri ile işçiler yine krediye dayanarak uzun vadelere dayalı borçlanmaların içine girecek. Bizlerin döneminde okullarda bir miktar bağış yapılır ve öğrenci forması alınırdı. Formalar tek tip olduğu için her yerden bulması kolay oluyordu. Anadolu Yakasında ki ilçeler başta olmak üzere istanbul’un bir çok ilçesinden mailler ve telefon şikayetleri geliyor. “Okullarda idare kayıt parası alınmıyor ama okul aile birlikleri tarafından zorunlu bağış isteniyor. Bu bağış miktarı gelir gider tablosuna göre değişmekte. Bununla birlikte okullarda her devlet okulu kolej statüsü taşıyormuş gibi kendine özel formalar çıkartıyor ve bu formaları da yüksek fiyatlarla vatandaşa almaları konusunda diretme yapılıyor. Eğitimcilerin derdi eğitim vermek yerine ‘Türk milleti çocuklarına düşkündür nasıl olsa bir yerden bulur buluşturur çocuğuna harcar’ şeklinde yorumladıkları ifade ediliyor.

Veliye bağış konusunda, “En düşüğü bin lira olan telefonlar çocukların elinde bulunuyor okula yapacağınız ufak bağış mı gözünüze geliyor” dediğimde ise velilerden aldığım yanıt, “Eskiden bizler kilometrelerce uzaklıkta ki okula arkadaşlarımızla gidiyorduk kimse de kötü davranmıyordu. Dikkatinizi çekiyor mu çocukları servislere veriyoruz ama çocuğumuzun gelip gelmeyeceğinden emin bile olamıyoruz. Bunu devlet yetkilileri çok daha iyi biliyor. 12 taksitle binbir güçlükle aldığımız telefon çocuğumuzdan haber almamızı sağladığı için boğazımızdan kesip alıyoruz. Güven ortamı olsaydı da bizler de bu masrafı yapmasaydık” diye cevaplar aldım.

Yine aynı şekilde sürekli olarak telefonlar aracılığıyla vatandaşları özel okullara ve dershanelere eğitim konusunda çağırdıklarını vatandaşların hangisinin yasal hangisinin ise yasal olup olmadıklarını bilemedikleri için ortada kaldıklarını, proje okullarının da yüksek bağışlarından dolayı tercih edemediklerini, eğitim sırasında da bazı öğretmenlerin okullara verilen kitapların yeterli olmadığını ifade ederek, başta matematik ile yabancı dil kitapları dahil olmak üzere fen ve diğer kitapları aldırdıklarını ifade etmişlerdi. Bu yorum ve şikayetleri yazmasam da bakanlıkta ki yetkililere iletmiştim. Bazı yetkililer ise bağış konusuna değişik yorumlar yaparken bazıları da alınmaması gerekliliğinin üzerine basa basa söylediklerinde son cümleleri ise “İmkanlar” oldu.

Önceki gün Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk’te yayınlanan ‘Hafta Sonu’ programında, Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Bazı özel okulların gerekli ortamları sağlamadıkları için kapatılması gerektiğini ifade etti. Bakan konuşmasının devamında ise,
Okullarda ‘kayıt parası’ alındığı ve okul içinde ‘özel sınıf’ açıldığına yönelik şikayetler üzerine soruşturma başlattıklarını belirten Bakan Selçuk, “Hangi okulda bu tür bir fiil işlenmişse bununla ilgili gelen şikayetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattık. Bunun kesinlikle yapılmaması gerektiği ve asla izin vermeyeceğimizi de çok büyük kararlılıkla ortaya koyduk. Böyle bir durum bizim asla onaylamayacağımız bir konu” dedi.

Bakan Selçuk, Türkiye’de şu anda özel okullarda görev yapanlarla birlikte toplam 1 milyon 100 bine yakın öğretmen olduğunu açıkladı. Selçuk, bu dönem öğretmen eğitimi ile ilgili başlattıkları çalışmalar olduğunu belirterek, “Öğretmenleri geliştirmek için birtakım çalışmalar başlattık. Bizim öğretmene hizmet etmemiz lazım. Öğretmenlerin eğitimi konusunda bütün Türkiye’de üniversitelerde ortak çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Okullarda bağış parası toplandığı gibi bu bağış paralarını toplayan okul müdürleri ise, “Okullarımızın binlerce lira gideri var. Bu giderleri nasıl karşılayacağız.” şeklinde ifadelere yer verirken, binlerce lira toplanan bağışlarda yüzde 10 kar elde etme adına pervarsızca harcayan siyasiler ve okul idareleri olması da velilerin şikayetleri arasında yer alıyor. Özel okullar konusunda ise bir çok özel okul idarecileri ise, “Türkiye’nin saygın okulları kapatılmış durumda. İktidar ve Ana Muhalefet yanlıları bu açığı gördükleri için yerel yönetimlerle birlikte kolları özel okullar için sıvadı. Çekmeköy, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir ilçeleri dahil olmak üzere bir çok başarılı devlet okullarının başarısız kalması için ilçe milli eğitim müdürlükleriyle değil bakanlık vasıtasıyla o okul müdürleri ve müdür yardımcılarının yerleri değiştiriliyor veya pasif duruma getirtilmesi için baskılar yapılıyor. İktidar veya ana muhalefet hiç bir siyasi ergin okulların eğitimi konusunda baskı yapmaması gerekir. O zaman eğitimde başarı yakalanır. Türkiye’de eğitimi paraya dayalı hale getirdiler. Bundan kurtulmazsak yakın zamanda içi boş öğrenciler geleceğin yöneticileri olacaktır. Böyle bir sonu düşünemiyoruz” yorumlarına yer verdiler. Sizlere aktarmakta bana düştü.
Yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitimcilere, öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını diliyorum…

HATİCE YAZGI’NIN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARIN ÜZERİNİ (LİNKİ) TIKLAYIN…

–> SAĞLIKTA VE EĞİTİMDE TALANA DEVAM…(TIKLA)
–> ÇİLE BAŞLADI, EĞİTİM HARCAMALARI… (TIKLA)
–> DİŞTE ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMIYOR… (TIKLA)
–> DİŞ TEDAVİLERİNDE DEVLETİ TERCİH EDİN… (TIKLA)
–> SAĞLIKTA YENİ SORUNLARA HAZIRLIKLI OLUN (TIKLA)
–> KANSERDE VATANDAŞLAR HALA MAĞDUR (TIKLA)
–> TÜCCAR ZİHNİYETLİ EĞİTİME SON VERİN…

DİĞER YAZILARININ GENEL BAŞLIKLARINI OKUMAK İÇİN (TIKLA)