GENEL SİYASET

CHP’li Bellek: Bu bütçe kimin bütçesi acaba?!

İstanbul’un en çok konuşulan meclis görüşmelerinde Çekmeköy, İBB’yi bastırdı. Çekmeköy Meclisi’nde tartışmaların aksiyonu ne kadar yükseldiyse paylaşım sitelerinde de aynı oranda yüksek oldu. golge34.com’un bütçe görüşmesinde medyaya yansımayan konuları ayrıntılarıyla gün gün gündeme getirmesiyle birlikte, arsa satışı ve Çekmeköy Belediyesi 2020-2024 Yılları Stratejik Plan bütçesi paylaşım sitelerinde en çok yorumlanan gündem konusu oldu. Plan bütçesi meclisten geçti geçmesine ama olumsuzluklar hala konuşulmaya devam ediyor. İşte bazı haber sitelerinde yansımayan paylaşım sitelerinde yorumlanan o konuşmalardan biri daha…

3’ER MADDELİK ÖNERİLERDE BULUNMAMIZ İSTENDİ AMMAAAA….
Önümüzde ki günlerden Kasım Ayı görüşmelerine bir hafta bir süre kala Ekim ayı görüşmelerinin ilkinde arsa satışı konusunda şartlı “Evet” rey kullanan ve sonra bir hata olduğunu dile getiren CHP Gurup Başkan Vekili ve Sözcüsü Ünal Bellek, Stratejik plan ile ilgili paydaş toplantıları kapsamında bundan 20 gün önce belediye meclis üyelerine stratejik plan hazırlıkları ile ilgili bir bilgilendirme sunumu yapıldı ve önümüze konulan kağıtlara 3’er maddelik önerilerde bulunmamız istendi” dedi.

ÖNERİLERİMİZ FAZLA DİKKATE ALINMIYOR…
Belleğin konuşması üzerine mecliste çoğunluk bir sessizlik meydana geldi. “O gün sözlü önerilerimizden sonra yazılı önerilerimizi de daha sonra vereceğimizi söyleyerek stratejik plan müdürü Osman Orhan’a yazılı önerilerimizi teslim ettik” diyerek konuşmasına sürdüren CHP’li Ünal Bellek, “Hazırlanan kitapçığı incelediğimizde; Rakamlardan oluşan daha çok ‘Performans ve Bütçeye dönük bir plan hazırlandığını, bizim önerimizin fazla dikkate alınmadığını, plana da yansımadığını, belediyecilik anlayışımızın sonucu önceliklerimin de farklı olduğunu gözlemledik.” diye belirtti. Bunun üzerine Ak Parti gurubundan CHP’ye yönelik kısa süreli tepkili sesler çıktı. Bazı meclis üyeleri ise konuşayı tiye alır nitelikte olması konukların dikkatini çekti.

RAPORUN ÖNÜMÜZDE Kİ 5 YILIN VİZYONUYLA UYUŞMUYOR….
“Bir görevi yerine getirmek üzere hazırlanan planda Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın seçim vaadlerinin bile planda olmadığı gördük” diyen Bellek, “Bunlar, Serindere Vadi Park Projesi, Enerjiköy Bilim Kongre Fuar Alanı, Teknobahçe vs… Raporun bir çok yerinde sayısal hatalar var. Örneğin raporun bir sayfasında 5 Belediye Başkan Yardımcılığı var denirken hemen yan sayfadaki tabloda 6 Belediye Başkan Yardımcısı gözüküyor. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde vizyonumuzun uyuşmadığını da görmekteyiz!” yorumlarına yer verdi. Bunun üzerine bazı Ak Partili Meclis Üyeleri duruma tepki gösterir şekilde “Çekmeköy’ü ilçe yapılmasını kim sağladı. Çekmeköy’ün ilk hali nasıldı şimdi nasıl” şeklinde masalar üstü konuşmalar gerçekleşti.

10 YILDIR BELEDİYE YÖNETİLİYOR HALA ALT YAPIYLA UĞRAŞILIYOR….
Sosyal belediyeciliğin gereği olan, kadın, genç hatta çocuğun görmezden gelindiği bir rapor olmuş diyerek konuşmasını sürdüren Ünal Bellek, “Stratejik planda, yapılacak hizmetler 5 amaç etrafında 19 stratejik adım ile gerçekleştirilmesi hedeflenmiş. Sırayla baktığımızda:
1- Planlı kentleşme alt yapısı sunmak, 10 Yıldır belediyeyi yönetmektesiniz hala ilçenin alt yapı sorunları ile uğraşıyorsunuz!, Hala yol, kaldırım, tretuvarlara para harcamaya devam ediyorsunuz, kaynaklarımızı israf ediyorsunuz!, Hala yol, kaldırım belediyeciliğini bırakın artık, dünya; Akıllı kentleri, enerji verimliliğini, sosyal ve kültürel projeleri konuşuyor!, sevgili meclis üyesi arkadaşlarım deprem riski altında yaşıyoruz, hala Çekmeköy’de riskli yapı tarama envanterimiz yüzde 10.

YİNELENEBİLİR ENERJİYE NİYE ÖNEM VERİLMİYOR….
2- Çevre dostu alanları ve mekanları yaygınlaştırmak; S. Planda, geri dönüşümü yapılan katı atık oranı yüzde 4.2, hedeflenen yüzde 6.5 hedeflenmesi gereken minimum yüzde 25 olmalı. Yinelenebilir enerji; Rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmayı planlamalı ve teşvik etmeliyiz. Raporda göremedik. Böylece küresel ısınma nedeni ile dünyanın geleceğini de tehlikeye atmamış oluruz!. İlçemizde evsel atık bilinçlendirme ve entegre katı atık yönetimini acil olarak devreye almalıyız. Kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı 1.90 m2, hedeflenen 3.00 m2, sevgili meclis üyesi arkadaşlarım dikkatinizi çekmek isterim olması gereken 10 m2 dir!.. Ayrıca katı atık toplama, kaynağında ayrıştırma ve depolanmasının kamu eli ile yapılmasını, ihale edilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz!..

770 BİN LİRAYA ARSA KİRALAMAK İSTİYORSUNUZ NİYE SATIYORSUNUZ….
3- Nitelikli Sosyal Kültürel Hizmetlerle Hayatı Zenginleştirmek; Kadın sığınma evi ya da kadın konuk evi, 10 yıldır yapmamışsınız, 2023 yılına kadar da yapmayı düşünmüyorsunuz, inşallah olmaz, bu süreçte eşinden şiddet görecek kadınlarımız ne yapacak sormak isterim!. İlçemizde, şehir ya da devlet tiyatrolarının oynanabileceği büyüklükte ve çok amaçlı bir sahnemiz yok, böyle bir amacınız da yok!…, Ulusal ve uluslararası ödül alabilecek sporcu yetiştirmek için tesis ve anlayışın kurumsal olarak yerleşmesi gerekir, böyle bir çaba da gözükmüyor!. Hep eleştirmeyelim. Okçuluk eğitimi için bütçe ayırmamışsınız, doğru yapmışsınız teşekkür ederiz!. 10 yıldır yapmadınız, ‘Kreş ve gündüz bakım evi’ yapmayı hedefliyorsunuz, çok doğru yapıyorsunuz, İBB ile temasa geçmenizi öneririm. Sayın Ekrem İmamoğlu bu konuya çok önem veriyor!… 2020 Yılında 770 bin Liraya arsa -arazi kiralamayı düşünüyorsunuz, bir taraftan da arsa satıyorsunuz, bu ne perhiz demezler mi, bu bir çelişki değil mi?…

ADİL EŞİT, ERİŞİLEBİLİR HİZMET GÖTÜRÜLMESİ….
4- Kent yaşamında çözüm ortağı olmak; Kent yaşamını kolaylaştırmak için, eşit, adil, erişilebilir hizmet götürülmesi için takipçiniz olacağız. Bu yapı her muhalefeti ilgilendirdiği gibi bizleri de ilgilendirmektedir. Sizler dikkate almasanız da bizler bu eleştirilerimizi sürekli olarak yapmaya devam edeceğiz diyen CHP’li Bellek Maddeleri sıralamaya devam etti.

PAZARCILARIN TOPLADIĞI DİREKLERE BELEDİYE KİME PARA ÖDÜYOR…
5-Kaynak ve Riskleri Etkin Yönetmek, Raporda birşey dikkatimi çekti diyen Ünal Bellek, Pazar yeri çadır direklerinin sökülüp taşınması için 2020 yılı için 770 bin lira öngörüyorsunuz. Bunları benim bildiğim kadar pazarcı esnafı topluyor, siz bu parayı kime vereceksiniz!… Yıllara baktığımızda giderler, gelirler hep fazla, yani bütçe hep ekside…

BÜTÇEDE AÇIK ÇIKARTILIYOR BUNU DA GAYRİMENKUL SATIŞIYLA…
Devamında açığın nasıl kapatıldığına bakıyorum, karşıma gayrimenkul satışı çıkıyor. Bu şekilde bütçe denkleştirilmesini de doğru bulmuyoruz. Kısaca rutin belediyecilik hizmetleri görmekteyiz. Katılımcı belediyecilik anlayışını ilçemizde ve İBB Meclis çalışmalarında göremediğimiz için stratejik planınıza CHP ve İYİ Parti Gurupları olarak red oyu vereceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

270 MİLYONLUK BÜTÇE KABUL EDİLDİ…
Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın konuşmasının ardından oylamaya geçilerek Çekmeköy Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi, 270 milyon TL olarak belediye meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. Başkan Ahmet Poyraz mecliste neler konuştu, kimlere hitap etti ve konuşmasının ardından paylaşım sitelerinde nasıl tepkiler ve tebrikler aldı onları açıklayacağız. Meclis toplantılara bazı ilçe siyasi parti başkanlarının katılmaması farklı yorumlara neden oldu. Kasım Ayı meclis toplantısında ilçe hangi parti ilçe başkanları katılacağı merakla bekleniyor….

PAYLAŞIM SİTELERİNDE Kİ TEPKİLER
Ünal Bellek’in konuşmaları İnstegram, Facebook, Twitter, Linkat vs. paylaşım sitelerinde paylaşılmasının ardından çeşitli yorumlara da neden oldu. İşte o yorumlardan en çok yer alanlar:
Çekmeköy’ün gelişiminin yavaş olmasının ana nedenlerinin en başında muhalefetin tam yapılmaması Ünal Bey, çıkar muhalefeti iktidarı istediği gibi hareket ettirir…. AKP’li hangi belediyesi sosyal belediyeciliği biliyor ki, Sosyalın S’sini sorsanız onlar başka birşey konuşular, onlara göre güzel bina yapmak, güzel binalarda oturmak kısacası betonlaşmak sosyal belediyeciliktir…., Ünal bey konuşurken iyi konuşuyorsunuz da sizin bu söyledikleriniz İstanul’da ki CHP’li hangi belediyeler yapıyor ki, AKP’li belediyelerin aynası CHP’li belediyelerdir…., AK Partili Belediyeler satıyorda, siz niye bu satışı onayladınız, CHP’li Belediyeler satmıyor mu? İlk icraatleri satmak olmadı mı?…, Siz iyi bir belediyecilik sunsaydınız da Ak Partili belediyelerin sayısı fazla olmazdı, milliyetçilik yapıp türbanlıları belediyelere ve kamu binalarına sokmayanlar kimlerdi şimdi de demokrasiden bahsediyorsunuz Ünal Beyy…, Ahmet Poyraz belediyecilikten anlasaydı bugün siz orada böyle istediğiniz gibi konuşmazdınız ama yiğidin hakkını da yiğide vereceksiniz, metro, otobüs hatları, yolların asfaltlanması, plan ve projelerin yapılması kültür evlerin yapılması vs…, Bunları Ahmet Poyraz’mı yaptırdı yoksa Başbakan Binali Yıldırım mı?…, Çekmeköy’ün eski hali daha güzeldi, doğal ve bakirdi şimdi ormanları içi dahi talan edilip betonlaştırıldı nedeni AKP’li ve eski ANAPlı belediyecilik zihniyetidir…. CHP’li belediyeler çok kötü yöneten ve sosyal belediyecilikten uzak bir yönetim izilyor diyorlar ya doğru söylüyorlar diyemiyeceğim çünkü her geçen gün AKP’li belediyeler kaybediyor CHP’li belediyeler birer ikişer belediye alarak imzasını atıyor ve İBB’ye imzayı attı…..

BELEDİYE BAŞKANI POYRAZ KONUŞTU, PAYLAŞIM SİTELERİNDE NASIL TEPKİLER ALDI… BAZI HABER SİTELERİNE YANSIMAYAN O KONUŞMALAR BEKLEYİN….

EKİM AYI ÇEKMEKÖY MECLİSİYLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

—->> CHP’Lİ BELLEK: BU BÜTÇE KİMİN BÜTÇESİ

—->> İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYESİ KILIÇ’TAN BAŞKAN POYRAZ’A TEPKİ…. DETAYLARI OKUMAK İÇİN TIKLA

—->>75 BİN LİRALIK İŞE 3 MİLYON LİRA HARCAMAYLA OLMAZ…. DETAYLARI TIKLA OKU….

BAŞKAN YARDIMCISI YÜKSEL: BU BÜTÇENİN 70 MİLYONU PERSONEL GİDERİ… TIKLA OKU….

—->>BAŞKAN YARDIMCISI COŞAR: BU PLANI BAŞKA BELEDİYELER ÜCRETLİ İZ İSE ÜCRETSİZ YAPTIRDIK… TIKLA OKU….

—->>CEKMEKOY BELEDİYE MECLİSİ 2’İNCİ KEZ TOPLANDI SOSYAL MEDYA PATLADI…TIKLA OKU…