GENEL SAĞLIK

Çekmeköy’de sağlıkta bir ilk!…

Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Çekmeköy Alemdağ Devlet Hastanesi’nde hizmete giren göz kliniğinde başarılı kornea nakli ve başarılı katarakt ameliyatları yapılmaya başlandı. Basit görülen ama bir o kadarda riskleri olan ameliyatlar arasında yer alan göz ameliyatlarını Alemdağ Devlet Hastanesi’nde hizmete girmesini sağlatan Başhekim Doç. Dr. Nurettin Yiyit, Türkiye’nin başarılı göz doktarlarından Op. Dr. Selim Genç’i hastane bünyesine katarak göz sağlığı konusunda başarılara imza atmayı sürdürüyor.

BİR İLK GERÇEKLEŞTİ…
Anadolu Yakası’nda ‘Şehir Hastaneleri’ projesi içerisinde yer alan Sancaktepe’de, başarılı sağlık hizmetleriyle dikkatleri üzerine çeken ve aynı zamanda yeni kurulmasına rağmen kısa sürede merkezi araştırma hastaneleri arasında yerini alan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Araştırma Hastanesi’ne bağlanan Çekmeköy Alemdağ Devlet Hastanesi’nde başarılı bir ilke imza atıldı. Uzun süredir göz rahatsızlığı yaşayan Muhammed Emir Anaç’a (28), Alemdağ Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz kornea nakli yapılarak hastanede bir ilke de imza atıldı.

SAĞLIĞINA KAVUŞMUŞ OLACAKTIR…
Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Selim Genç yaptığı açıklamada, “Hastamız, hastanemize geldiğinde gözün kornea yetisini tamamen kaybetmişti. Bunun için ilaç ve diğer uygulamalarının yeterliliğinden daha ziyade kornea nakliyle eski sağlığına kavuşturulması uygun görülmüştür. Hastamızın şu an sağlık durumu iyi, bundan sonraki uygulamalarda enfeksiyonlara karşı daha dikkatli olunduğunda eski göz sağlığına kavuşmuş olacaktır. Cerrahi müdahalemiz başarılı geçmiştir” dedi.

SAĞLIK ÜSÜ HALİNE GELİYOR…
Toplamda 2 milyon nüfusa yaklaşan Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli ilçelerinin hizmette merkezi araştırma hastanesi olma adımlarını hızla atılması sağlanan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi’ne ilçelerde ki çeşitli küçük hastaneleri bünyesine bağlatılıp, sağlık ünitelerinin sayısı da hızla arttırılarak başarılı tedavilerin sağlatılması alanında adeta sağlık üssü oluşturuluyor.

YAPILAN PROTOKOLLERLE HIZLA BÜYÜYOR…
Anadolu Yakası’nın en fazla doğum sayısına ulaşan, düzenli kalp, kanser, cerrahi ameliyatlarının yapıldığı, 24 saat anjiyografi hizmeti veren hastanenin, Çekmeköy Alemdağ Hastanesi’nde hayata geçirtilen diyaliz ünitesinin ardından Anadolu Yakası’nın en büyük fizik tedavi ünitelerinden birinin daha kurulmasıyla hizmet alanının kapsamlı genişletilen Şehit Prof. Dr. İhlan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi başhekimi Doç. Dr. Nurettin Yiyit, hastanenin işleyiş ve sağlık alanında ki hizmet fonksiyonlarını arttırmak için bir ilke daha hazırlanıyor. Doç. Dr. Yiyit, hastanenin bazı üniversiteler ile affiliasyon protokolü imzalayarak sağlık alanında ki çıtasını hedeflenen noktaya doğru hızla yükseltilmesi konusunda bir kapıyı daha sonuna kadar açmayı hedefliyor.

KORNEA NAKLİ YETKİSİ BULUNAN HASTANELER ARASINDA…
Muhammed Emir Anaç’ın Alemdağ Devlet Hastanesi’ne göz rahatsızlığı nedeniyle geldiğini, yapılan sağlık kontrolleri sonrası ameliyatına karar verildiğini ifade eden Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi başhekimi Doç. Dr. Nurettin Yiyit, “Hastanemize açtığımız göz tedavi bölümümüzde Kornea nakli yetkisi artık bulunmaktadır. Böylelikle hastanemiz tüm göz tedavilerinin de yapılacağı bir merkez üssü hastanelerinden biri olacaktır.” diye belirtti.

RİSKLİ AMELİYATLAR SIRALAMASINDA…
Hastanemizin diğer sağlık alanlarındaki başarılı çalışmalara imza attığı gibi göz sağlığı konusunda da bu bölgede merkez üs olması konusunda da bu yapılan ilk kornea nakliyle sağlıktaki riskleri azaltacağımıza inanıyoruz diyen Doç. Dr. Yiyit, “Unutmayalım ki cerrahi her müdahalelerde olduğu gibi Katarakt, Glokom, Keratokonüs tedavileri ile Kornea nakilleri gibi her çeşit göz ameliyatları da cerrahi müdahalelerinde risk taşımaktadır. Ancak bu kadar riskleri taşımasına rağmen ameliyatlardaki başarı oranı çok yüksektir. Uzman bir cerrahın yaptığı ameliyat sonrası hasta günlük yaşamına çabuk bir şekilde dönebilir. Daha önce de belirttiğimiz üzere göz cerrahisi, uzman hekimler tarafından yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden de hastane seçimine de dikkat edilmelidir.” şeklinde konuştu.

 width=  width=