EĞİTİM GÜNDEM

Çekmeköy Türkiye 6’ıncısı…

Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ekim ayı içerisinde, Eğitim ve Sosyal eğitim konularında bir çok başarıya imza atarak, eğitimde Türkiye’nin marka isimleri arasında adından söz ettirmeyi sürdürüyor. Öğretmenlerin E-Twining çalışmalarında ki başarısında İstanbul 1’inciliği ve Türkiye 6’ıncılığını getirdi. Bu arada, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, 2019 İlçe Milli Eğitim Müdürleri toplantısını Adile Sultan Kasrı Öğretmenevin’de gerçekleştirdi ve Çekmeköy’ün eğitimde ki başarılarından dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş’ı başarılı çalışmalarından dolayı da tebrik etti.

E-TWİNİNG’TE TÜRKİYE 6’INCISI…
Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Devlet Okulları, İmam Hatip Okulları ve Özel Okul eğitimlerinin ile özel derslikler konusunda ki eğitim modellerinin yanısıra eğitimcilerin (Öğretmen, yönetici, kurumsal destek vs) başarılarıyla ilçenin adı Türkiye genelinde üst sıralarda yer almayı sürdürüyor. Türkiye’nin eğitim dalında ikinci Naim Süleyman adıyla alınan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş’ın sessiz sedasız sürdürdüğü ve eğitimcilerle yaptığı dialogların soncunda başarı meyveleri alınmaya başlandı..

OKUL, KUR-AN VE HAFIZLIK PROJESİ….
Okul – Kur-an Kursu işbirliğine dayalı olarak Örgün Eğitim Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, Üsküdar İTO İmam Hatip Lisesi’nde İlçe Millî Eğitim Müdürleri ve İlçe Müftüleri Okul ve Kur’an Kursu Yöneticileri Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Eren Maşalı, DİB Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanımız Saliha Bilgiç, MEB İzleme ve Değerlendirme Başkanı Yusuf Aakbaş, İlçe Millî Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş ile diğer ilçe milli eğitim müdürleri ile müftüler katıldı.

TOPLANTIDA YER ALAN UYGULAMALAR AKTARILACAK…
Toplantıda İmam Hatip Liselerinde ki eğitim durumlarıyla birlikte, diğer devlet ile özel okullarda ki din eğitimi ile Kur-an eğitiminin nitelikleriyle hafızlıkla ilgili konular masaya yatırtıldı. Toplantıya katılan Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş ve diğer ilçe Milli Eğitim Müdürleri ile bağlı şube müdürleri katıldı. ilçelerdeki sorunlar dile getirildi. İmam Hatip Liseleri’nin eğitime katkısı ve eğitimde ki yeri, proje okullarında ki eğitim modelleri ile devlet okullarıyla birlikte özel okullarında ki eğitimin başarıları anlatıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş, toplantı sonrası yaptığı açıklamada; “Bu girdiğimiz toplantı da ifade edilen eğitim uygulamalarının, ilçemiz şübe müdürleriyle yapacağımız toplantılar ve seminerlerle eğitime entegrasyonlarını gerçekleşmesini sağlatacağız” şeklinde ifade etti.

ÖZEL OKUL MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI….
Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş ve şube müdürleri Ekim ayı faaliyetleri içerisinde, ilçede ki çeşitli okullarda toplantı ve seminerlere yer verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş başkanlığında İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Şakir Gülder ve Fatih Yüzüak’ın katılımıyla birlikte Özel Okul Müdürleri toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye’nin ve İstanbul’un eğitim vadisi olma yolunda adımlarını hızla atan Çekmeköy’de, özel okulların durumu ve eğitim sistemleri hakkında gerçekleşen toplantıda MEB’te alınan karar ve yeni düzenlemeler konusunda okul müdürleri ile eğitimcilere bilgi aktarımı yapıldı. Toplantısı sonunda Ahmet Aktaş, “İlçemizde bulunan devlet okulları, imam hatip okulları ile birlikte özel eğitim veren okul ile kurumların sayılarının nasıl arttırabileceğimizi aynı zamanda da eğitim seviyesi çıtasını ne kadar da yukarıya çıkartabileceğimiz konusunun değerlendirmeler yaptık. Bu yönde ki çalışmalarımızı amir ve müdür sıfatında olan diğer makam yöneticilerimize da aktaracağız. Ne yaparsak yapalım Çekmeköy’de yaşayan halkımızın yaşam ve eğitim kalitesini en üst seviyelere çıkartmakta kararlıyız. Bunda da başıralarımız dikkat çekmeye devam etmektedir” yorumuna yer verdi.

44 KALİTE SERTİFİKASI ALARAK 1’İNCİ…
Çekmeköy’de bulunan okullarda ki eğitimde öğrencilerden daha çok eğitimcilerin sistemsel başarısı bir kez daha sertifikalarla tastiklendi. 2018 yılında gerçekleştirilen e-twinning projelerinin Ulusal ve Avrupa Kalite Ödülleri geçtiğimiz hafta açıklandı. Çekmeköy ilçesi 44 Kalite Sertifikası ile, tüm ilçeler arasında İstanbul’da 1’inci olurken, Türkiye genelinde ise 6’ıncı sırada yer alarak eğitimcilerin başarısını gösterdi. Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde eğitim veren okulların Ekim ayı içerisinde faaliyetlerinde ki başarılar bir çok ilçere de örnek oldu. Eğitimcilerinin başarısını tebrik eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş, “Bu konuda destekleyici çalışmalarını tebrik ediyoruz. İlçemizin eğitimde pilot bir ilçe olması münasebetiyle bir çok branşta uygulama teknikleri konusunda ilklere imza atmayı sürdürüyor’ diye konuştu.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEBRİK ETTİ….
İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, 2019 İlçe Milli Eğitim Müdürleri toplantısını Adile Sultan Kasrı Öğretmenevin’de gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda ilçelerde ki okulların durumu, ilçe milli eğitim müdürlükleri, özel okul yapıları ile güvenlik konuları görüşüldü. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrasında, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş’ı başarılı çalışmalarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı tebrik etti.

KANTİNLERDE LOGO ZORUNLULUĞU BAŞLAYACAK…
Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş toplantı sonrasında golge34.com’a yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı, okul kantinlerinde satılabilecek gıda genelgesi ile söz konusu gıdalara logo zorunluluğu başlatacak. Yeni eğitim öğretim sezonunda logosuz ürünler okul kantinlerimizde bulunmayacak. Bu konuda gerekli yazılı genelge geldiğinde alınacak kararların detayları ilçemizde yapılacak toplantılarımızla hayata geçireceğiz” dedi.

BELMA SATIR KOMİSYONUNDA TOPLATI…
“Kantinlerde ki yasaklamalar nedeniyle bir zarar ettiklerini ifade eden okul kantin işletmecilerin durum ve faliyetleri konusunda ne gibi çalışmalar yapılacak” sorularını cevaplayan Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş konuşmasında şunlara yer verdi: AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır Başkanlığında bir toplantı düzenlenmişti. Komisyona katılan Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Yüksek Mühendisi Emel Molla, Bakanlık olarak tuz ve şeker oranlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi aktarmıştı. Tabii bu çalışmalar hükümetimizin toplum sağlığına verdiği önemi göstermiştir.

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI EKİPLERLE…
Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Mühendisi Hanife Ayan da, Okul Gıdası Logosu tebliğinin 20 Haziran 2019 tarihinde yayımlandığını, geçiş sürecinin de göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda yürürlüğe gireceğini ifade etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul kantinlerinde satılabilecek gıdaların genelgesiyle, söz konusu gıdalara bir logo zorunluluğunun başlatılacağını duyurmuştu. Sayın Ayan’da, “Yeni eğitim öğretim sezonunda logosuz ürünler okul kantininde bunmayacak” bilgisini verdi. Bizlerde şube müdürlerimizle birlikte ilçemizde bulunan okul ile diğer eğitim kurumlarda ki kantinlerin durumlarını yeniden gözden geçireceğiz. Bu kantilerde ne kadar logolu ve aykırı yiyecek ile içeceklerin bulunduğu konusunda ilçe sağlık müdürlüğümüze bağlı ekiplerle ortaklaşa yapacağımız denetimlerle uygulamanın hazırlıklarını yapacağız.