GENEL

CHP ve Ak Parti’de sular kaynıyor!

İstanbul’un gözde ilçelerinden biri olan Çekmeköy’de belediyenin ihtiyaçsız olarak yapılan ve sonrada ihtiyaç gösterilerek arsa satışlarını ihtiyaç olarak gösterilmesini golge34.com gündeme getirince rant çemberinde sorular peş peşe gelince, İktidar ve Ana Muhalefetteki “Evetçi” siyasiler arsa satışında ki eksi toplarını birbirlerinin üzerine atıyor. İlçenin; okul, kaymakamlık, oto park, sosyal dinleti alanları vs. gibi vatandaşların yaşamsal refah seviyesini daha yukarıya çekecek kamu kurumların yapılması konusunda yer ararken, belediye başkanı Ahmet Poyraz ve belediye meclisi, ellerinde ki kıymetli arazileri ya satışlara veya kültür merkezleri yaparak heba edildiği gibi belediye kaynaklarını iktidar ve ana muhalefet yandaşı müteahhitlere adeta pervarsızca harcanmasına Çekmeköylülerin tepkileri çığ gibi büyüyor.

BELEDİYE UYARILARI DİKKATE ALMIYOR….
Çekmeköylülerin belediyenin kamu arazileri ve kamu ihtiyaçlarını kişisel rantlar uğruna heba edilmesi ve ilçeyi adeta hızla betonlaştırılmasına tepki olarak yerel seçimlerde Ak Parti ile CHP’ye ‘ret’ niteliğinde oy kullanırken, yapılan ikinci İstanbul seçiminde ise İmamoğlu’nu öne çıkarttarak Ak Partiye adeta uyarı verdi. Lakin rant peşinde koşan belediyeki siyasiler vatandaşların ve kamunun önde gelen yöneticilerinin uyarılarını görmezlikten gelmeyi sürdürüyor.

GOLGE34.COM UYARILARI SÜRÜYOR…
Daha önce satışa çıkartılan ve golge34.com’un ısrarla ‘Kamu arazileri belediyelerin mülkleri satışı yapılmasın vatandaşı sosyal ve eğitsel alanlarının genişletilerek çoğaltılsın veya belediyeye sürekli rantsal değer getirmesi konusunda değerlendirilsin. Okullar siyasilerin hakimiyetinden çıksın’ haberleri olumlu tepkilerle destekleniyor. CHP’li meclis üyesi Ünal Bellek, Merkez Mahallesi’nde ki belediye arazisinin satışına ‘evet’ derken, Özgür Kip ve Ünal Bellek kamu arazilerinin pervarsızca satışlarının kamuya zarar getirdiğini ve iflas getireceğini dile getirirerek kamusal alan olarak kullanılması yönünde düşündüklerini dile getirmişlerdi.

ÜNAL BELLEK HEDEFTEKİ İSİM OLDU…
En son, Merkez Mahallesi’nde ki belediyeye ait arazinin satışında CHP’li meclis üyelerinin bir kısmının ‘evet’ demesini golge34.com gündeme getirmesiyle duyarlı partililer duruma tepki gösterdi. Ak Parti’de ise arazi satışının birilerine peşkeş çekilip satılacağı konusu gizliden gizliye konuşulurken başkanlara yönelik tepkilerde giderek artıyor. Lakin partililer ast üst ilişkisinden dolayı toplantılarda sessi kalıyorlar. Arsa satışı konusunda CHP’de ise ‘Evet’ oyu kullandığı için hedefte ki isim ise parti gurup başkan vekili ve sözcüsü Ünal Bellek oldu.

DUYARLI CHP’LİLER DURAMA TEPKİ GÖSTERDİ…
Çekmeköy belediye meclisinde geçtiğimiz Eylül ayı toplantısında gündeme gelen ve CHP’li meclis üyelerinden bir kısmının Ak Parti ile birlikte ‘evet’ oyu verdiği bir kısmının da ‘hayır’ oyu vererek karşı durduğu Merkez Mahallesi’ndeki belediyeye ait 3198 parsel sayılı arsanın satışı üzerinde geçtiğimiz hafta Çekmeköy CHP Basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi. golge34.com’un CHP’nin ana muhalefet değil iktidar partisi ortağı gibi davranış göstermesini dile getirmesi üzerine CHP’de duyarlı siyasiler tepkilerini ortaya koydu.

CHP’LİLER TEPKİ GÖSTERİYOR AMA SONRA ARAZİ SATILIYOR…
CHP Çekmeköy İlçe Örgütü’nde adeta fırtınalar kopartan karar, ‘hayır’ oyu veren CHP’li üyeler tarafından yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle idare mahkemesine taşınmış ve günlerce konuşulmuştu. Dava konusu olan 3 bin metrekarelik arsanın satışı için yetki verilmesi olayının takipçisi olduğunu kamuoyuna duyuran CHP İlçe başkanlığı arsa üzerinde yaptığı basın açıklamasında, hukuki hakların sonuna kadar aranacağını dile getirdi. CHP’li partililer, Ak Partili belediyenin satışa çıkarttığı her arazi üzerinde basın açıklaması yapıyor amma sonra da sular durulunca araziler tek tek satıldığını dile getiren vatandaşlar, “Çekmeköy Belediyesi’nin bu güne kadar satışa çıkarttığı arazilerin değeri ne? Ne kadara satışı gerçekleşti ve kimlere satıldığı konusunda açıklama yapılsın” diyerek kamu davası açılması yönünde siyasilerin duyarlı olmasını istedi.

CHP’Lİ BAŞKAN BARUTÇU: MAHKEMEYE TAŞINMAYA KARAR VERDİK…
Çekmeköy kamuoyunun sürekli bilgilendirileceğini kaydeden CHP İlçe Başkanı Cahit Barutcu, yaşananları özetleyerek, “Söz konusu arazi satışı için ‘hayır’ yönünde oy kullanan meclis üyelerimizin ‘evet’ oyu kullanan üyelerimize göre daha haklı gerekçelere dayandıklarını gördük ve kararı iptal ve yürütmenin durdurulması talebiyle idare mahkemesine taşınmasına karar verdik. Çekmeköy halkımızın haklarını korumak adına; sonuna kadar sürecin takipçisi olacağız ve hukuki tüm hakları değerlendireceğiz.” diye konuştu.

CHP’Lİ BELLEK: “İMAMOĞLU’NA İBB’DE LEYHTE OY VERMESİ İÇİN ‘EVET’ DEDİM”
golge34.com’un konuyu gündeme getirmesiyle birlikte CHP’de belediyenin arsa satışı konusunda sular durulmadı. Konuyu değerlendirme üzerine toplantı üzerine toplantı yapılan CHP’de söz konusu karara ‘evet’ oyu kullandığı gerekçesi ile eleştirilerin hedefindeki isim olan CHP Grup Başkanvekili Ünal Bellek; Kararın mahkemeye taşınıp dava açılmasına destek verdiğini söyledi. Karara ‘evet’ oyu verirken tek amaçlarının büyükşehir belediyesinde olabilecek benzer oylamalarda Ak Parti grubunun Başkan Ekrem İmamoğlu’na ‘leyhte oy’ kullanmasının önünü açmak olduğunu ifade etti.

ÜNAL BELLEK; BU DA BİZE DERS OLSUN…
Bellek konuşmasının devamında “Bu işte şahsi manada ne maddi ne de siyasi zerre kadar bir rant sağlama söz konusu dahi olamaz. Sonuçta bizler de eksik yapmış olabiliriz. Bu da bize ders olsun” şeklinde özeleştiride bulundu. CHP’de toplantıya katılan ve çevre ilçelerden gelen partililer ise Bellek’in konuşmasına yönelik olarak golge34.com’a açıklama yaparak, “AKP’li meclis üyeleri CHP’li başkanlara ne zaman destek verdiler ki İBB’de de gerekli desteği versin. Bu arsa satışına ‘Evet’ diyenler bu düşüncedeyse o zaman gitsinler Maltepe, Kartal, Ataşehir ve Adalar’da ki AKP’li meclis üyelerinin verdikleri kararlara baksınlar” yönünde tepkilerini dile getirdiler.

AK PARTİ’DE ARAZİ SATIŞI NİYE YAPILIYOR?…
CHP’de satışa karşı tepkiler sürerken, satış öncesi denk bütçe çıkmasına rağmen Belediyede ekonomik zorluk yaşanığı iddiaların karşı Ak Partilileri de 3’e böldü. Bir çoğu bu arazi satışının belli bir kişiye satışı yapılacağından rahatsız olduklarını dile getirerek, “Açık, İstanbul ilanlı değil Anadolu’nun herhangi bir ücra köşesine ilanları verilerek satışları gerçekleşecektir. Hep böyle yapıyorlar. Söylenenlere göre satışı gerçekleştirecek olan kişinin de ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu ifade edilirken, arazinin bir önceki fiyattan daha düşük değerde satılacak. Daha öncede bu kişi belediyede bazı kişilerle ortak iş yapmıştı” şeklinde öne sürerek tepki gösterdiler. Enflasyonun yükselmesi ve yapılan zamlardan dolayı arsa değerinin de yükselmesi gerektiğini savunan partililer, “Bizler CHP’liler gibi düşünmüyoruz. Belediyenin gerçekten buranın satışının değerinde yapılmasıyla bu satıştan elde edilenle nerede değerlendirileceği önemli. Borçlar için satılacaksa doğmamış Çekmeköylülerin haklarının peşkeşi anlamına geliyor. golge34.com’un bu konuda tarafsızlığını ve haklılığından dolayı tebrik ediyor aynı zamanda destekliyoruz.” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.