SİYASET

Çavuşoğlu: Kimse engelleyemez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine ilişkin, “Kim olursa olsun hiç kimse bizim buradaki faaliyetlerimizi engelleyemez. Paylaşmayı öğreneceksiniz.” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC ziyareti kapsamında Yeni Erenköy’de vatandaş buluşmasına katıldı.

PAYLAŞMAYI ÖĞRENECEKSİNİZ…
Çavuşoğlu burada ki konuşmasında, “Rum kesimi hemen açıklama yapılır yapılmaz reddetti. Çünkü onların derdi başka. Onlara şuradan bir uyarıda bulunmak istiyoruz, sizin burada yani arkasına sığındığınız kimse, ister Avrupa Birliği olsun, ister Yunanistan olsun, ister kim olursa olsun hiç kimse bizim buradaki faaliyetlerimizi engelleyemez ve engelleyemeyecektir. Burada yapmanız gereken şey, paylaşmayı öğreneceksiniz.” dedi.

60 YILDIR ÇÖZÜMDEN YANAYIZ…
Rum tarafı paylaşmayı bilmediği için 60 yıldır Kıbrıs konusunda bir çözüme gidilemediğini söyleyen Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin çözümden yana olduğunu belirtti. Biz çözümden yanayız diyen Bakan Çavuşoğlu, “Ama laf olsun diye bir çözümden yana değiliz. Önce neyi müzakere edeceğimizi belirleyeceğiz, ondan sonra da çerçevesini belirleyeceğiz. İçinde ne var, ne yok? Siyasi eşitlik var mı, dönüşümlü başkanlık var mı? Ve Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alacak konular var mı, ona bakacağız” dedi.

BİRDAHA MÜZAKERE YAPMAYACAĞIZ…
Bunlar belirlenirse, sonuç odaklı olursa, yani zamana yayma değil, o zaman bir müzakereye başlarız diyerek konuşmasını sürdüren Mevlüt Çavuşoğlu, “Artık bizim kaybedecek vaktimiz yok. Şunu da net söylemek isterim, Crans-Montan’dan, kaldığımız yerden devam etmemiz mümkün değildir. Çünkü ben o toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla giderken, ‘Bu, bu anlamda yapacağımız son müzakeredir, eğer burada başarısızlık olursa bir daha böyle bir müzakere yapmayacağız.’ dedik. O sözümüzün de arkasındayız.”

TÜRKİYE OLARAK DAHA DA ARTTIRACAĞIZ…
Türkiye’nin, KKTC’nin yanında güçlü bir şekilde durmaya devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, “KKTC’nin ekonomisinin güçlenmesi için Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı arttırarak devam ettireceğiz. Son imzaladığımız mali protokolle beraber inşallah bu katkılarımızı Türkiye olarak daha da arttıracağız.” diye konuştu.

 width=  width=