GENEL SİYASET

Belediyelerin kural dışı imar rantı sürüyor!

Çekmeköy, Ümraniye, Sultanbeyli, Sancaktepe, Beykoz, Pendik ve Üsküdar ilçeleri dahil Anadolu Yakası ile İstanbul genelinde Ak Partili belediyeler seçim manifestosunu tanımadan imarda her türlü değişiklik yaparak yandaş işadamlarına kolaylık tanımaya devam ediyorlar. Kaldırımlar adeta kafelerin işgal yeri haline gelirken, kaçat irtifaları da gizliden gizliye büyüyor, gariban ve avantasını vermeyenler ise adeta isyan ediyor.

MANİFESTO BOLONU PATLADI…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Parsel bazlı plan değişikliklerine geçit vermeyeceğiz” açıklamasına rağmen Boğaziçi geri görünümünde kalan 7 bin 300 metrekarelik arazide kişiye özel plan değişikliği yapması günlerdir konuşuldu. Parsele imar artışı verilmedi ancak park ile konut alanının yeri değiştirilerek ‘yatırım’ açısından uygun hale getirilmesi haftlardır konuşuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 31 Ocak 2019’da açıkladığı 11 maddelik seçim manifestosunun ilk sırasında yer alan “İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit vermeyeceğiz” vaadi, üzerinden birkaç gün geçmeden AK Parti’li Üsküdar Belediyesi tarafından delinmişti. Bu delinmenin ardından diğer belediyelerde kamuyoyuna yansıtmadan bir çok inşaata yeraltından kaldırıma terk edilen yerlerin işgalini vermeyi sürdürüyor.

TESCİL DIŞI ALANIN TAMAMI…
AK Parti’li Üsküdar Belediye Meclisi’nin 4 Şubat tarihli ilk bileşiminde Üsküdar Güzeltepe mahallesinde Megeye Tekstil Sanayi ve Ticaret Şirketi’ne ait 7 bin 389 metrekarelik parselle ilgili düzenleme yapıldı. Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri içinde kalan arazi 2016 yılında yapılan planlarda 4 kat yapılaşma koşullarından “konut+park+yol” olarak belirlenmişti. 4 Şubat 2019 tarihli meclis oturumunda oylanan komisyon raporunda, arazinin yapılanma koşulları aynen korunarak alanda dağınık şekilde planlanmış olan konut fonksiyonunun, yatırım ve kullanım açısından fonksiyon bütünlüğünün sağlanması için yeniden düzenlendiği belirtildi. Konut alanının optimum kullanımına yönelik olarak parselin doğusundaki 772 metrekarelik park ve 186 metrekarelik tescil dışı alanın tamamı, parselin batısında yer alan bin 619 metrekarelik konut fonksiyonunun yeri değiştirildi.

ARAZİNİN DEĞERİ ARTTIRILDI…
Karar CHP grubu ret oyu verdi. CHP’li Meclis Üyesi Nezih Küçükerden, değişiklik ile kağıt üzerinde arsa sahibine artı bir imar hakkı verilmemiş gibi görünmesine rağmen parkın yeri değiştirilerek konut inşaatı yapılacak mükemmel bir alan yaratıldığını arazinin değerinin arttırıldığını söyledi. Yandaki parselin de aynı kişiye ait olduğunu ifade eden Küçükerden, “Yeşil alan yolun diğer tarafına taşınınca konut yapılacak iki parsel birleşmiş oluyor. Çok büyük alanda konut inşaatı yapılması sağlanacak” dedi.

BELEDİYELERİN KURAL DIŞI İMARI DEVAM…
Sultanbeyli, Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe, Pendik, Beykoz, Ataşehir ilçeleri dahil Anadolu Yakası’nda bir çok belediye imar kanunlarındaki boşlukları değerlendirerek yandaş müteahhitlere inanılmaz fırsatlar vermesi vatandaşların gözünden kaçmıyor. Gök yüzü ve kaldırım boşlukları vatandaşların kullanım alanları olmasına rağmen belediyenin imar işleri bu alanları sonu yokmuş gibi yardımı biraz arttırana peşkeş çekerek daha da yaşanmaz alanların meydana getirmeyi sürdürmesi riskli sonuçların ortaya çıkartacağını uzmanlar ifade ediyor. Denetleyici yetkililer ise bu durum karşısında sessiz kalması ise vatandaşları isyan ettiriyor.