GENEL SİYASET

Bakan Kurum: İmardan kimse rant elde edemeyecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) imar ve kaçak yapılaşmayla mücadele noktasında birçok yeni düzenleme üzerinde çalışıldığını belirterek, “Bundan böyle kimse plan değişiklikleriyle imar rantı sağlayamayacak” dedi. “golge34.com’un aylardır yerel yönetimlerde ki en büyük sorunun dikey veya yatay imar değil, rüşvet aynı zamanda ranta göre imar uygulaması vatandaşların yaşamsal alanlarını her geçen gün kısıtlıyor” yayımlarına yönelik açıklaması tatil beldelerinden gönderme yaptı.

İMARA UYGUNSUZ YAPILAR ARTIYOR….
Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe ve bir çok ilçede İmar kurallarına uymayacak yapıların sayıları her geçen gün artmayı sürdürüyor. Kaçak çatı katları, parksız ve terk alanı yetersiz gökdelen gibi yapılar, çakma iş yerleri, kot farkı kullanılarak kat irtifalarının fazla olan binaların yer almasına “İmarı önceden alınmış yapılacak birşey yok” denilerek yapıma devam ediliyor. Hiç bir kurum da bu duruma “dur” demediği gibi sayıları da her geçen gün artıyor.

VATANDAŞ KURUMUN AÇIKLAMASINI SAMİMİ….
Vatandaşlar bu duruma ise, “Ak Parti Hükümeti’nde bakanlar konuşuyor ama uygulamaya gelince konuştuklarıyla kalıyorlar. Milli Eğitim Bakanı da ‘Okullarda bağış toplanmayacak’dedi ama gel gör proje okulları başta olmak üzere tüm devlet okullarında bağış toplama işi aylık rutine bağlanmış durumda. Biz devlete niye vergi veriyoruz acaba. Şimdi Bakan konuştu yerel yönetimler uygulamaya soktu. Bu işi daha çok tehdit ve şantaja soktular. Kaçak yapının yapılmasına, kat irtifasının yüksek verilmesi konusunda gerekli cezayı yerel yönetimlere kesse aynı zamanda mal varlıklarına el konulsa bak bir tane kaçak yapı olur mu?, İmardan kişisel rant elde edilir mi? Geçmişe dönük yapsa devletin hazinesine dünya kadar para girer. Sen söyle sen işit Bakan Kurum… Parayı veren düdüğü her dönem çalıyor… Cezayı yapana kestiğiniz sürece bu böyle gider. İmar affı, 2B arazi affı vs. kimler için getirtildi. Cumhurbaşkanı başka birşey söylüyor ve ilçe belediyelerine kadar iniyor, Cumhurbaşkanı Beykoz’da 2B olayında neler konuştu sonra ne yaptı. Bakan Kurum’dan kendini kandırıyor. Senin bu söylemlerine parası olmayan ve ev alıp yaptıramayanlara geçiyor” şeklinde tepki gösterdiler.

KİMLİKSİZ İMAR VE ŞEHİRLEŞME….
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı ve kaçak yapılarla mücadele kapsamında Bakanlık bünyesinde görev alacak yeni bin 100 imar denetçisinin göreve başlaması dolayısıyla Antalya’nın Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen programa katıldı. Burada konuşan Bakan Kurum, “Bugün gerek dünyada, gerekse ülkemizde konuşulan konuların başında şehirleşme gelmektedir. Hem köyden kente göçler sebebiyle şehirleşme nüfusu yüzde 92 oranlarına gelmiştir.
Hızlı nüfus artışı nedeniyle şehirlerde iklim değişikliği, çevre kirliliği, kimliksiz mimari, ulaşım problemleri ve çarpık yapılaşma gibi derinleşen sorunlar yaşanmaktadır. Bu sadece bizde değil tüm dünyada da böyle” dedi.

DENETÇİ SAYISINI 2 BİN 100’E ÇIKARTTIK….
Bakan Kurum, şöyle devam etti: “Bugün ihtiyacımız olan şey medeniyetimizin değerlerine uygun, mahalle kültürünü yaşatan, az katlı, yatay şehirleşmedir. Denizden kot alma sürecini başlattık. Artık, arazilerde en düşük kottan kot vermek suretiyle de o bina yükseklilerinin de ön görmediğimiz yeni alanların çıkmasına da açıkçası müsaade etmiyoruz. Bu şehircilik vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda; imar disiplinimizi yeniden tesis etmek zorundayız, imar uygulamalarını sıkı bir şekilde takip etmek zorundayız. İnşallah bunu da sizlerle birlikte yapacağız. Şu anda 1100 olan imar denetçi sayımızı sizlerle birlikte 2100’e çıkartmış olacağız ve bu sayede inşallah 2100 denetçimizi şehirlerimize yapı yoğunluğuna ve deprem riskine göre 81 ilimizde görevlendireceğiz.”

İSTANBUL BAŞTA OLMAK ÜZERE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ….
İstanbul’da 100’ün üzerinde, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Muğla gibi metropol ve kaçak yapılaşmayla ciddi anlamda mücadele eden şehirlerde de şehrin ihtiyacına göre denetçiler olacağını aktaran Bakan Kurum, her an, 7/24 sahada olarak yeni ve muhtemel kaçak yapılaşmalara asla göz açtırmayacaklarını aktardı. Yapılan denetimler neticesinde imar barışına aykırı 4 bin kaçak yapı tespit ettiklerini vurgulayan Bakan Kurum, şöyle konuştu;

CEZA VE YIKIM İŞLEMLERİNİ HIZLI BAŞLATTIK….
“423 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Yine imar barışı kapsamında tüm Türkiye’de 3 milyon 122 bin yapı kayıt belgesi düzenledik. Bu belgelerden 9 bin 300’ünü imar barışına aykırı olmasından dolayı iptal ettik. 3 bin 300 yapının da yıkımını gerçekleştirdik. Her iki alanda da kaçak yapılaşmayla mücadelemiz aralıksız devam ediyor. İmara aykırı yapılaşmayla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Ceza ve yıkım işlemlerini hızlı şekilde başlattık. Tüm bu süreci de vatandaşımızla paylaşarak kararlılığımızı gösterdik. İstanbul’a özel bir başlık açmamız gerekiyor. İstanbul’da 352 bin yapı kayıt belgesi düzenledik. 8 bin 963 imar barışına aykırı yapı tespit ettik. Yapı kayıt belgelerinin iptal süreçlerini başlattık.”

YIKIM MASRAFLARI VE VERGİ….

TBMM’de imar ve kaçak yapılaşmayla mücadele noktasında birçok yeni düzenleme üzerinde çalışıldığına işaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları kaydetti: “Meclisimiz tarafından yapılacak bu düzenlemelerle birçok sorunun kaynağı olan parsel bazlı plan değişikliklerinin önüne tamamen geçiyoruz. Yine aynı düzenlemelerle planlamada şeffaflığı sağlamak amacıyla, imar planları için elektronik işlem numarası uygulamasına geçiyoruz. Yıllardır süregelen ilan askı usulünü köklü bir şekilde değiştiriyoruz. Yine meclisimizin yapacağı düzenlemeyle kanun yürürlüğe girdikten sonra ruhsatsız başlayan, ruhsat eklerine aykırı yapıların, kaçak yapıların tapu kayıtlarına; bu yapıların satılamayacağı ve kiralanamayacağına ilişkin şerh konulacak. Bu sayede kaçak yapılarla mücadelemizi çok daha etkin ve verimli bir noktaya taşımış olacağız.”

BELEDİYELER YIKIMLARI YERİNE GETİRMİYOR….
Aynı çalışmalar kapsamında köylerde yaşanan gelişi güzel yapılaşmanın da önüne geçtiklerini belirten Kurum, şöyle konuştu: “Bundan sonra köylerimizdeki tüm inşaat faaliyetlerinde izin ve proje onayı şartını getiriyoruz. Kaçak yapıları yıkmakla görevli idareler bu görevini yerine getirmediklerinde bakanlığımız bu yapıları yıkacak ve yıkım masrafları da yüzde 100 fazlasıyla ilgili idarelerin genel bütçe vergi paylarından kesilerek tahsil edilecek.

PLAN TADİLAT VE DEĞİŞİMLE RANT SAĞLANAMAYACAK…
Bundan böyle kimse plan değişiklikleriyle imar rantı sağlayamayacak. Yapacağımız düzenlemeyle planlar kişisel taleplere göre parsel bazında değil, bölgenin ihtiyaçları baz alınarak ada bazında yapılabilecek. Ayrıca ada bazında yapılan planlamalarda ortaya çıkacak değer artışları kişilere değil kamuya verilecek. Böylece haksız nitelikteki imar rantına yönelik haksız kişisel taleplerin önüne geçilmiş olacak.

HER YERDE YIKIM VE CEZA AYNI ANDA UYGULANACAK…
Yine halihazırda imar kanununda farklı bölgelerde imara aykırı aynı sınıftaki her yapıya bölge veya gelişmişlik farkı gözetilmeksizin aynı ceza uygulanıyor. Metropol şehirdeki imara aykırı yapı ile Anadolu’nun ücra bir köşesindeki aynı sınıftaki imara aykırı yapıya aynı ceza uygulanıyor. Yapacağımız düzenleme ile emlak vergisi değerini esas alan cezalandırma sistemiyle daha adil bir sisteme geçiliyor.”

SEN KENDİNİ KANDIR SAYIN KURUM….
Bakan Kurum’un açıklamalarını ciddiye almayan vatandaşlar, “Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ataşehir, Üsküdar, Maltepe ilçeleri dahil olmak üzere Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’nda imar uygulamaları konusunda hala ranta yönelik uygulaması yapılaktadır. Vatandaşa terk alanların hepsi çadır modeli çıkmalarla kapatılarak hava koridorları dahi yok ediliyor. Burada binayı yapanların değil belediyelerin çıkma aldıkları için izin veriyorlar. Sonra da bu durumu imar affına yerleştiriyorlar. Sen söyle sen işit Kurum, başkanlar bildiğini okumaya devam ediyorlar. Siyasilere cezası yok, kamu görevlileri de bu durumu fazla ciddiye almıyorlar. Gelen giden gariban esnafın üstüne yükleniyorlar” diyerek tepki gösterdiler.