GENEL

Arazi satış tartışması büyüyor!

Çekmeköy Belediyesi Merkez Mahallesi’nde bulunan ve 3 bin metre karelik 3198 Parsel’i satışa çıkarttı. Arsanın satışı komşu arazi sahibiyle anlaşılmış ve ona satışı gerçekleşeceği dedikodusu meclis sonrası siyasileri karşı karşıya getirirken ilçede de “Pazalıklı satış mı? Yoksa bu kişiye önceden vaadedilerek mi satılıyor” sözleri dolaştı. Bu arada, Arazi satışında CHP Meclis Üyesi ve Çekmeköy İlçesi parti sözcüsü Ünal Bellek’in meclis öncesi arazi satışının gerçekleşmesi yönünde önceden konuştuğu iddiaları CHP’de kutuplaşmaları meydana getirdi. AK Parti’de ise arazi satışı konusunda ise satış itirazları olanlar parti içerisinde değil parti dışında konuşmalarını sürdürüyor.

BİR ANDA BELEDİYE BÜÇESİNDE BİR ANDA AÇIK…
Çekmeköy Belediyesi mülkiyeti kendisine ait olan Merkez Mahallesi’ndeki 3198 parseldeki 3 dönüm arsanın satışı için meclisten yetki almasıyla birlikte golge34.com’da haberin çıkması üzerinde İBB Meclisi dahil İstanbul’un gündemine oturdu. Çekmeköy’de ki arazi satışının ortaya çıkmasıyla birlikte denk bütçe çıkartan Çekmeköy Belediyesi’nin bir anda ödeme krizi yaşanması ise tartışmaları peşinden getirdi.

CHP’DE YUKARIDAN KİM TALİMAT VERDİ…
Bir hafta önce komisyona havale edilen arsa satışı, burada hem CHP hem de Ak Partili meclis üyeleri tarafından görüşüldü. Komisyonda CHP grubundan 7 meclis üyesi satışa ‘Evet’ oyu verirken, 6 üye ise ‘Hayır’ oyu verdi. CHP grubunun bu tutumu Ak parti meclis üyelerinin yüzünü güldürdü. CHP grup başkan vekili Ünal bellek ise meclisteki konuşmasında, yukarıdan gelen talimatla meclis üyelerinin bu oylamada serbest söylemişti. Belleğin, “Yukarıdan talimatı” hem partide hem de ilçede tartışma konusu oldu.

CHP’DE YUKARIDAN KİM TALİMAT VERDİ…
İBB’de adeta başa baş mücadeleler verilirken, Çekmeköy’de bir arazi satışı için “Yukarıdan talimatı” ise İl başkanlığının mı, ilçe mi yoksa İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talimatı mı yoksa rantsal talimat olup olmadığı ise tartışmaların merkezi halini aldı. Öte yandan, kamuoyunun baskıları sonucunda CHP ilçe örgütü ve grubu arsa satışını mahkemeye taşıyacağı konuşuluyor. CHP ilçe örgütünde ise arsa tartışmasının nitelikleri kapalı kapılar arkasında hararetli geçtiği öğrenildi.

BEKLENTİNİN ÜSTÜNDE OLDUĞU İÇİN…
Merkez mahallesinde 3198 parselde bulunan 3 bin metrekare büyüklüğündeki arsa satışı önceki dönemde de Meclise geldi. 2017 yılında Çekmeköy 5 mahallesinde yapılan plan değişikliğinde bu arsaya Ticari imar hakkı tanınmış CHP grubunun hayır vermesine rağmen AK Parti oylarıyla satış yetkisi alınmıştı. 10 Milyon lira bedelli olan arsa için alıcı çıkmadığı gerekçesiyle satış gerçekleşmemişti. Arsanın belli guruplar tarafından alınacağı amma fiyatın kendilerinin beklentilerinden çok yukarıda olduğu için ihaleye yeniden ve yeni fiyatla çıkması istendiği dedi koduları çıktı. Arsanın fiyatının düşmesi konusunda ilçede sıkıntılar oluşturacağı için satış gerçekleştirilmedi.

EĞİTİMDE İFLAS VEREN İŞADAMINA MI?…
Çekmeköy Belediyesi arsa satış ilanının İstanbul’da ki gazetelerde mi yoksa, bilinmez bir ilçenin bilinmez bir gazetesinde yayınlanmasını mı isteyeceği de konuşuluyor. Çekmeköy Belediyesi’nin değerli arazilerinden olduğu ifade edilen arsanın ilamının İstanbul’da ki yerel gazeteler ve ulusal gazetelere verilerek satışa çıkartılmasının ise değerinin üstünde bir satışının gerçekleşeceği de siyasiler tarafından konuşuluyor. Arazinin satışı daha önce eğitime adım atan sonra ekonomik sıkıntıya girdiği gerekçesiyle inşaatı yarım kalan bir iş adamına satışı konuşulduğu da dedikodular arasında yer alıyor.