YAŞAM

Arabalar yine çekilecek!

Trafik Vakfı’nın İstanbul’da araç çekme işinden çıkmasının ardından günlük 135 bin liralık pastadan pay alan dernek belli oldu. Trafik Vakfı bünyesindeki 60 araç İstanbul Polis Hizmetleri Güçlendirme Derneği’ne devredildi. Çekmeköy, Ümraniye, Üsküdar, Maltepe, Kartal ve Pendik ilçeleri dahil İstanbul genelinde bulunan veya komşu ilçe güçlendirme dernekleri tarafından araç içerisinde bir polis bulunarak çekme işleme gerçekleştirilecek.

YEDİEMİN OTOPARKLARINA…
İstanbul’un yoğun trafiğine bir de hatalı parklar eklenince, bazı noktalarda trafikte ilerlemek mümkün olmuyor. Park yasağı olan yerlerdeki araçlar ise çekiciler tarafından kaldırılarak, geçiş kolaylığı sağlanıyor. Çekicilere yüklenen araçlar yediemin otoparklarına götürülüyor.

POLİS HİZMETLERİ GÜÇLENDİRME DERNEĞİ…
Araç çekme işlemleri ise geçen ekim ayı sonuna kadar İstanbul Trafik Vakfı, İstanbul Polis Hizmetlerini Geliştirme Derneği ve ilçe polis derneklerinin iktisadi kuruluşlarınca yapılıyordu. Ancak araç çekilecek yediemin otoparklarını da belirleyen İstanbul Trafik Vakfı geçen ekim ayı sonunda çekici hizmetlerini sonlandırdı. Bünyesindeki 60 araç, İstanbul Polis Hizmetleri Güçlendirme Derneği’ne devredildi.

BİR BUÇUK AYDIR YAPIYOR…
İstanbul Valiliği’nin açıkladığı ve İstanbul Trafik Vakfı’nın internet sitesinde yayımladığı karar tartışmalara yol açtı. İstanbul’da çekici hizmetlerini kimin yapacağı merak konusu oldu. Ancak araç çekme işlemini bir buçuk aydır İstanbul Polis Hizmetlerini Geliştirme Derneği ve ilçe polis derneklerine bağlı çekicilerin gerçekleştirdiği öğrenildi.

GÜNDE 135 BİN LİRA TOPLANIYOR …
İstanbul Trafik Vakfı, İstanbul Polis Hizmetleri Geliştirme Derneği ve ilçe polis dernekleri’ne bağlı yaklaşık 300 çekici günde ortalama bin 500 araç çekiyordu. Günde ortalama toplanan 135 bin lira, vergi ve masraflar çıktıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü giderlerinde kullanılıyordu.

VAKFIN FARKLI GELİRLERİ DE BULUNUYOR…
Yaklaşık 50 bin personeli bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, ilçe emniyet müdürlüğü bina yapımı, şubelere ait binaların yapımı ve yenilenmesi, araç alımı, araç bakım ve tamiri ve benzeri alanlarda kullanılan gelir ve bağışlar, emniyet hizmetleri için hayati önem taşıyor. Çekici hizmeti vermeyi bırakan İstanbul Trafik Vakfı’nın farklı gelirlerinin de olduğu belirtiliyor.

HER ARAÇ ÇEKİLMEYECEK…
Tüketiciler, Polis Hizmetleri Geliştirme Derneği araçları kaldırım kenarında bulunan her aracı değil, iki sıra yapmış veya araç geçişini engelleyen araçları ve aynı zamanda da otobüs duraklarını işgal etmiş araçları çekecek. Bunun dışında ki araçlara sadece ceza yazılacağı alınan bilgiler arasında yer aldı.

 width=  width=