EĞİTİM

Aktaş: Öğrencilere sınav destek paketi!

Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, eğitimde farkındalığı oluşturmak ve ilçedeki öğrencilerin başarı seviyesini yükseltmek için ellerinden gelen bütün çabayı sarftettiklerini ifade etti. Yeni okullar ve öğrencilerin daha fazla kaynaklardan faydalanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının projelere ağırlık verdiğini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş, “Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli Beykoz ilçeleri dahil daha doğrusu İstanbul genelinde binlerce öğrenciye büyük destek sağlayacak yeni bir uygulamayı devre soktuğunu görmekteyiz.

BİN 140 SORUDAN OLUŞAN…
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ücretsiz düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarına giden öğrencilere kaynak desteği sağlamak için bin 140 soruluk ölçme destek paketi hazırlanarak, dijital ortamda kullanıma açıldığını ifade eden Ahmet Aktaş, “MEB, hafta sonları veya uygun olması durumunda hafta içi yapılan destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrencilere derslerle ilgili gelişim için ücretsiz destek imkanı sunmak amacıyla ünitelere yönelik bin 140 sorudan oluşan ölçme destek paketi hazırlamıştı.” dedi.

5-6-7’İNCİ SINIFLAR AĞIRLIKLI…
Bu destek paketinde 5, 6 ve 7’nci sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, sosyal bilgiler ve İngilizce derslerinden sorular yer verildiğini görmekteyiz diyen Aktaş, “Derslerde 1, 2 ve 3’üncü üniteden her sınıf seviyesinde 60 soru olmak üzere 180 soru hazırlanırken İngilizce dersinden 1, 2, 3 ve 4’üncü ünitelerden her sınıf seviyesinde 60 soru olmak üzere 240 soruluk destek paketi oluşturuldu. Soru destek paketi, Bakanlığın internet sitesinden öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımına açılmıştır” diye belirtti.

12’İNCİ SINIFA KADAR DESTEK…
MEB, eğitim-öğretim yılı başında destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde değişiklik yaptığına da değinen İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş, “Yönergede en göze çarpan değişikliğe göre 5’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ortak sınavlar yapılacak. Bu kapsamda 5’inci sınıf seviyesinden 12’inci sınıf seviyesine kadar tüm sınıf seviyelerinde kurslarda her dönem sonunda yılda iki kez Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinden Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ortak sınavlar üzerinden öğrenci başarı izlemesi (TMFY-ÖBA) yapacak. Araştırmadan elde edilen bulguları il müdürlükleri tarafından paylaşılacak ve destekleme yetiştirme kurslarının verimliliğini artırma da kullanılacak.” şeklinde konuşmasını tamamladı.