GENEL

Ak Partili araziciler kervanına Kurtulmuş’ta katıldı!

Yeni İmar Affı ve 2B Yasası’nın çıkmasıyla birlikte İktidar ve Ana Muhalefet ile bazı muhalefet partililer ile birlikte, bakanlar, vekiller, il-ilçe başkanları ve yardımcıları, belediye meclis üyeleri ile müdürlerin Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe, Kartal, Beykoz ve Üsküdar ilçeleri dahil olmak üzere İstanbul’da binlerce dönümlük arazinin sahibi olanlar arasına Kurtulmuş’ta olduğu ortaya çıktı. İstanbul Havalimanı için imara açılan arazide; AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un da hissesinin olduğu ortaya çıkmıştı. Çekmeköy villası Ümraniye’de ofisleri bulunan şirket, okul ile enerji sirket ortağı olan Kurtulmuş, konuyla ilgili yaptığı konuşmasında, “Söz konusu yer; merhum babamın 50 yıl önce kardeşlerim ve benim adıma Selametköy üzerinden aldığı, akıbetini ve yerini bilmediğimiz, hatta elimizde tapusu bile bulunmayan küçük bir kooperatif hissesidir.” dedi.

SİYASİLERİN ARAZİLERİ DE ORTAYA ÇIKTI…
Numan Kurtulmuş’un bu açıklaması onun aslında 40 yıldır mağduriyetleri için hukuk mücadelesi veren 432 Selametköy hissedarından birisi olduğunu da ortaya çıkarırken bir çok Ak Partili ve CHP’li siyasetçinin Çekmeköy, Sancaktepe, Maltepe, Ümraniye, Maltepe, Kartal ilçeleri ile Anadolu Yakası ve İstanbul’un diğer ilçelerinde arazileri olduğu ortaya çıktı. Milletvekili, Belediye Başkanları, Başkan Yardımcıları ile Meclis üyelerinin yakınlarının üzerine dönümlerce arazileri 2B ile üzerlerine çevirttikleri de vatandaşlar tarafından ifade edildi. Bir çok siyasetçinin ya görevden alındığı veya görevlerinden istifa ettikleri de sızan bilgiler arasında yer aldı.

YENİ HAZIRLANAN PLANLARLA…
İstanbul Avrupa Yakası’nda Bakanlar Kurulu kararları ile belirlenen rezerv yapı yani yeni konut alanı içinde kalan Arnavutköy Dursunköy’deki 2 milyon 796 bin 584 metrekarelik alan için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nı değiştirerek 2018 yılının aralık ayında yeni imar planları hazırlamıştı.

3 MİLYON METRE KAREYE YAKIN ARAZİ…
İmar planı değişikliği ile daha önce “tarım alanı” ve “su koruma havzası” olarak belirlenen dev arazi konut, AVM, rezidans ve otel inşa edilecek şekilde düzenlenmişti. Arazi için hazırlanan uygulama imar planı, 31 Ocak 2019 tarihinde bakanlık tarafından onaylanarak 4 Şubat 2019’da itirazlar için tekrar askıya çıkarıldı. Askıya çıkan plan dosyasına, 2.7 milyon metrekarelik arazide hisse sahibi olan yaklaşık 2.500 kişinin yer aldığı “Mal Sahipleri Araştırma ve Özet Formu” ile “Tescile Esas Dağıtım Cetveli” listeleri de konuldu. Listelerde kamuoyunun yakından tanıdığı isimler ve kurumların bulunması dikkat çekti.

HİSSE SAHİPLERİ ARASINDA BİLİNDİK KİŞİ VE ŞİRKETLER …
Bu listeye göre hisse sahipleri arasında AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kız kardeşleri Zehra Kurtulmuş, Şeyma Kurtulmuş ile tanınan AK Parti İstanbul Milletvekilli Ahmet Hamdi Çamlı ve yakın akrabaları da bulunuyor. THY Havalimanı Gayrimenkul, Emlak Konut GYO, İlim Yayma Cemiyeti, Kızılay Derneği, Darul Erkam Vakfı ve İSKİ gibi kurum ve kuruluşlar da hisse sahipleri arasında yer alıyor.

50 YIL ÖNCE MERHUM BABAMIN ALDIĞI….
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, söz konusu arazi hakkında açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, söz konusu arazinin, merhum babasının 50 yıl önce kardeşleri ve kendi adına Selametköy üzerinden aldığı, akıbetini ve yerini henüz bilmediği, tapusu bile bulunmayan küçük bir kooperatif hissesi olduğunu açıkladı. Kurtulmuş açıklamasında “Bugün bazı medya kuruluşları tarafından şahsımı hedef alan “kupon arazide sürpriz isimler” başlıklı haber üzerinden şahsımla ilgili yanlış anlaşılmalara neden olacak spekülasyona yer verilmiştir. Söz konusu yer; merhum Babamın 50 yıl önce kardeşlerim ve benim adıma Selametköy üzerinden aldığı, akıbetini ve yerini bilmediğimiz, hatta elimizde tapusu bile bulunmayan küçük bir kooperatif hissesidir. Meselenin aslı bu iken şahsımı “kupon” arsayı kapatan biriymiş gibi gösteren bu yayının basın ahlakını ve siyasi etiği ayaklar altına aldığı açıktır. Kamuoyuna saygılarımla sunarım.” dedi.

SELAMETKÖY PROJESİ VE MAĞDURLARI KİMDİR?
Milli Gazete’nin 1977’de öncülük ettiği ‘Selametköy Projesi’nden arsa alan ancak bugüne kadar tapusunu alamayan 432 kişi, 40 yıllık hukuk mücadelesi sürdürüyor. Bugün Kanal İstanbul Projesi sınırları içinde kalan 40 dönümlük arazi el değiştirerek önce Ülker Grubu’na buradan da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na satıldı. Paralarını ödemelerine rağmen tapularını alamayan mağdurların talebi üzerine, taşınmazlara ‘davalıdır şerhi’ düşülmüştü. Ülker ile Emlak Konut avukatları, davaya ilişkin tebligatların kendilerine yapılmadığını davadan tesadüfen haberdar olduklarını belirterek, taşınmazlar üzerinde bulunan davalıdır şerhinin kaldırılmasını talep etti. Mahkeme, talebi yerinde görmeyerek reddetmiş, mağdurlar ise geçtiğimiz yıl Kasım ayında yeni bir hukuk mücadelesi daha başlatmıştı.

432 HAK SAHİBİNİN TAPUSU VERİLMEMİŞ…
Milli Gazete’nin sahibi olan Yeni Neşriyat A.Ş., 1977 yılında Arnavutköy’de 6 bin dönümlük arsayı ‘Selametköy Projesi’ adı altında satışa çıkardı. Daha çok gazetenin okuyucu kitlesine hitap eden bir kampanyayla; içinde mesken yapıları, cami, yeşil alan ve yolları bulunan arazi, noter çekilişiyle hak sahiplerine paylaştırıldı. Çekiliş sonuçları da Milli Gazete üzerinden ilan edildi. Ancak, banka üzerinden ödeme yapmalarına rağmen 432 hak sahibinin tapusu verilmedi. Aradan geçen onca zamanın ardından dava açan mağdurlar, arsanın önce Ülker Grubu’na ait Yıldız Holding’e buradan da Emlak Konut’a satıldığını öğrendi.