GÜNDEM SİYASET YAŞAM

8 dönümlük askeri alan da imara açıldı!

Çekmeköy’den sonra Pendik’te de 7.8 dönümlük askeri alan imara açıldı. AK Parti’liler askeri alana devlet okulu yapılacağını belirterek plan değişikliğini savunurken, CHP’liler İstanbul’daki askeri alanların nasıl kullanılacağına ilişkin genel bir planlama çalışması yapılması gerektiğini söyleyerek değişikliğe karşı çıktılar. CHP’liler, AK Parti’ye cumhurbaşkanının askeri alanların yeşil alan olarak kalacağı talimatını da hatırlattıraltırlarken, Sancaktepe’de ki askeri alan olan helikopter pistinin de bazı rantçılar tarafından imara açılması konusunda hem askeri yöneticilere hem de hükümete baskı yaptıları iddialar arasında yer alıyor.

EĞİTİM ALANI OLARAK AYARLANDI…
Pendik Doğu Mahallesi’nde mevcut planlarda “askeri alan” olarak işaretlenmiş durumda olan 7 bin 870 metrekarelik hazine arazisinin imar durumu İBB Meclisi geçtiğimiz şubat ayı oturumunda değiştirilmişti. Plan değişikliğine ilişkin hazırlanan raporda Pendik’te okul alanlarının yetersizliği bakımından en problemli bölgelerinden olan Kaynarca Mahallesi’nde, Pendik Tersanesi’nde yeni yapılan askeri lojmanda yaşayacak nüfusla birlikte derslik ihtiyacının iyice artması bekleniyor. Buna bağlı olarak askeri arazinin “eğitim alanı” olarak düzenlenmesi talebinin bulunulduğu belirtildi. Yapılan plan değişikliği ile askeri alan iptal edilerek, 7 bin 870 metrekarelik araziye ortaokul yapılmak üzere “eğitim alanı” fonksiyonu verildi.

GENEL BİR PLANLAMA YAPILMASI…
Plan değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. CHP’li İBB Meclis Üyesi Ülkü Koçar, Cumhurbaşkanının askeri alanların yeşil alan olarak korunacağına ilişkin sözlerini hatırlatarak “Askeri alan okul alanına alınarak imara açılıyor. Hani askeri alanlar millet bahçesi, kent ormanı olacaktı? Milli eğitime okul yapması için başka alanlar verilebilir” dedi. AK Parti grubu adına arazinin boş olduğu ve devlet okulu yapılacağı açıklaması yapıldı. CHP’li İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu okul yapılmasına karşı olmadıklarını vurgulayarak “İstanbul’daki bütün askeri alanların nasıl değerlendirileceğine dair bir çalışma grubu oluşturup karar vermeliyiz. Biz askeri alanlar için genel bir planlama yapılmasını istediğimiz için bu karara ret oyu veriyoruz” şeklinde ifade etti.

ULAŞTIRMA BAKANIYLA FİKİR ALIŞVERİŞİ…
Plan değişikliğine ilişkin görüşü sorulan Milli Savunma Bakanlığı, fiziki çevre emniyet telinin imar planı doğrultusunda yapılacak çalışma ile yeni sınırda tesis edilmesi şartıyla bölgenin okul alanı olarak ayrılmasını uygun buldu. İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü de uygulama aşamasında alanın güneyinden geçen Gebze-Marmaray hattına ilişkin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan görüş alınmasını ve okul giriş-çıkışlarında servis araçlarının parselin cephe aldığı yollar üzerindeki trafik akışını olumsuz etkilememesi için düzenleme yapılmasını istedi.

ÇEKMEKÖY VE ÖMERLİ’Yİ KİMLER ALDI…
Bu arada, Çekmeköy’de ki askeri alan ve Ömerli Baraj havzasında imara açılması konusunda hangi işadamlarının iş yapacağı kamuoyu tarafından merak ediliyor. Müteahitliğinin hangi şartlarla ve ne gerekçelerle verilmesi düşünülüyor. Bu alanların açık ihale ile müteahhitsellik işleri ile şartları kamuoyuna verilmediği belirtiliyor.