YAŞAM

4’ü polis 75 gözaltı…

Pendik, Tuzla, Maltepe ve Kartal’da silah yakalatmaları yoğunlaşınca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne
bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geniş çaplı soruşturma başlatıldı. İstanbul merkezli 10 ilde silah kaçakçılığı operasyonu düzenlendi. Aralarında 4 kriminal polisin de bulunduğu 75 kişi gözaltına alındı.

X-RAY’DAN GEÇEN HAYALET SİLAH…
Operasyonda, 3 atölyede 53 tabanca ve 7 av tüfeği, 5 bin 100 mermi ele geçirdi. Şebeke elebaşı Mustafa K.’nin makine mühendisi ortağıyla, X-Ray’dan geçebilen hayalet silahın taklidini yaptığı belirtildi. Araştırmalarda birbirleriyle bağlantılı bazı şüpheliler belirlendi. Şebekelerin, ortak hareket ettiği tespit edilince araştırmalar derinleştirildi. Çalışmaların devamında, şebekelere silah temin eden kişinin Mustafa K. olduğu anlaşıldı.

SİLAHLARI POLİSLER SATTI…
Polis ekiplerinin çalışmasında Mustafa K.’nin hayalet silah olarak bilinen X-Ray’dan geçen Glock marka silahların birebir taklidini yaptığı öne sürüldü. Mustafa K.’nin makine mühendisi ortağı Mustafa A. ile ortak yasadışı silah imalatı yaptığı kaydedildi. Yapılan teknik ve fiziki takiplerde şebeke elebaşı Mustafa K.’nin polislerle de irtibatı belirlendi. Çalışmalarda Kriminal Şube Müdürlüğü’nde görevli 4 polisin Mustafa K. ile görüştüğü anlaşıldı. İddiaya göre, polisler Mustafa K.’den tabanca alarak 8-15 bin lira arasında sattı.

106 ŞÜPHELİ TESPİT EDİLDİ
Organize polisinin çalışmasında, şebeke elebaşı, ortağı ve 4 polisle birlikte 106 şüpheli tespit etti. Araştırmaların tamamlanmasının ardından operasyon başlatıldı. Sabah saatlerinde, İstanbul, Konya, Kocaeli, Aydın, İzmir, Van, Bingöl, Düzce, Sakarya ve Bursa’da operasyon düzenlendi.

129 ADRESE BASKIN…
Eş zamanlı düzenlenen baskında, 106 şüphelinin yakalanması için 129 adrese girildi. Aralarında 4 polisin de bulunduğu 75 şüpheli gözaltına alındı. Polis ekipleri, girdikleri 3 atölyede 53 tabanca ve 7 av tüfeği, 5 bin 100 mermi ele geçirdi. Soruşturma sürüyor…