EĞİTİM

Sevgi Saygı’da dereceye girdiler!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine verilen “Değerler Eğitimi Projesi” kapsamında çalışmalara yönelik etkinlik düzenlendi. Çekmeköy Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kasım ayı ‘Sevgi Saygı’ değerli çalışmalarında dereceye giren okullar belirlendi.

SEVGİ SAYGI’YA DİKKAT ÇEKİLDİ…
Neden Değerler Eğitimi, Değer nedir, Bir Şey Nasıl Değer Haline Gelir, Ne Gibi Değerlerimiz Vardır, Değerlerimizle Aramızda Bir Mesafe Var mı, Değerlerin Hayatımızdaki Yeri Hakkında Neler Biliyoruz, Yetişkinler ve Genç Nesiller Değerlerimizden Ne Kadar Haberdar, Değerlerin Zayıflamasında Kimlerin Ne Kadar Payı Var, Değerlerimizi Yaşmak ve Yaşatmak İçin Neler Yapmalıyız kapsamında Çekmeköy’de ‘Sevgi Saygı’ meteryaline dikkat çekildi.

3 OKUL 90’IN ÜZERİNDE PUAN ALDI…
Her türlü konunun temel kaynağının Sevgi ve Saygı olduğuna değinen çalışma içerisinde Saygı (Büyüklere Saygı, Engelliye Saygı, Çevreye Saygı, Trafikte Saygı, Bana Saygı Göster, Öğretmene Saygı, Büyüklere Saygı vs), empati, çalışkanlık, adalet, sabır, sorumluluk, demokrasi ve vatanseverlik gibi konuları içeren temalar ele alındı. İlçe değerlendirme komisyonu sonucuna göre dereceye giren okullar içerisinde 1’inci okul Rahmi Mihriban Bedestenci İlkokulu (99 Puan), 2’inci Sultançiftliği İlkokulu (98 Puan) 3’üncü Alemdağ Emlak Konut Ortaokulu (97 Puan) derencelerine girdi.

MÜDÜR AKTAŞ: İLETİŞİMDE Kİ OLUMSUZLUKLAR…
Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesi kapsamında Çekmeköy Kaymakamlığı bünyesinde düzenlenen etkinlik hakkında açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, “Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de bu kapsamda bir ‘Değerler Eğitimi Projesi’nde ‘Sevgi Saygı’ temayı okullarımıza sunduk. Burada ki amacımız eğitimcilerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimize son zamanlarda iletişim organlarında ki olumsuz yayınlar ile birlikte çevresel faktörlerden dolayı bu konularda deformasyona uğrama oranlarının artmasından dolayı böyle bir temayı ilk ile orta eğitime verdik” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA AŞILAMAK İÇİN EN ÖNEMLİ…
Amacımız eğitimciler, öğrenciler ve velilerle birlikte toplumda ‘Sevgi ve Saygı’nın en temel kaynağı ilköğretimden alınıp işlenmesinin daha uygun olacağının verilmesiydi diyen Milli Eğitim Müdürü Aktaş, “Sevgi ve saygı, hayatımızın her döneminde önem verilen değerlerdendir. Bunu çocuklarımıza aşılamamız en önemli etkendir. Saygı; değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı, inancı sevmek dolayısıyla bir kimseye bir şeye karşı dikkatli özenli, ölçülü davranmaya sebep olan saygı duygusu, hürmet anlamına gelir.” diye belirtti.

DİNLEMEK KONUŞAN KİŞİYE DEĞER VERMEK…
Ayrıca insanların dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun ayırmadan farklılıklarını kabul etmektir diyen Ahmet Aktaş, “Saygı, otomatik olarak gelen bir değer değildir, kazanılması üzerinde emek harcanması gerekir. Yaşlı birisine otobüste yer vermek, karşınızın kaba davranışına sakinlikle cevap vermek, arkadaşının hatasını görmezlikten gelip onun bu yaptığını sakinlikle anlatıp onu korumaya alması bir saygı davranışıdır. Karşısında konuşan kişiyi dinlemek, konuşan kişiye verilen değer ve saygı ifadesidir. Teknolojik anlamda değişim göstermemize rağmen bildiğimiz ama her geçen gün hayatımızdan uzaklaştırdığımız bir hal olması münasebetiyle dejenerasyon bir toplum haline gelmesinin temel kaynağı olarak görüyoruz. Bir toplumda anneye, babaya saygı gösterilmezse veya tüm insanlar birbirlerine olan saygısını kaybederlerse o toplumda huzursuzluk oluşur ve suç oranları yükselir. Birbirlerine saygı ile yaklaşan toplumlarda ise suç oranları azalır.” dedi.

PANOLAR HAZIRLATARAK EĞİTİMDE AŞILAMA…
Anne – babayı değerli ve yeterli görmeyen çocuk, onlardan bir şey öğrenmez diyerek konuşmasına sürdüren İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş, “Çocuğunuzun yanında eşinize karşı rencide edici, aşağılayıcı davranmamalısınız. Yaptığı güzel davranış ve yerine getirdiği görevler için çocuğunuza mutlaka teşekkür edilmesi gerekliliğini sunan, Çocuğunuzun sözünü kesmeden, gözlerinin içine bakarak onu dinleyebilir, odasının kapısını tıklatarak girebilir, kararlar alırken ona da fikrini sorabilirme özverisini aşılamak önemlidir. Bizler de okullarımızda eğitim veren sınıf ve branş öğretmenleri öğrencilerimize “sevgi” ve “saygı” konularında mesajlar veren , hikayeler okuyarak, etkinlikler yaparak bu konularla ilgili sınıf panoları hazırlattırarak “sevgi” ve “saygı” konularını çocuklarımıza kazandırmaya çalışmaktadırlar. Bu konuda başarılı olan üç okulumuza kurul tarafından puanlar vererek onları onurlandırdık. Eğitimi daha sosyalleştirme ve toplumsallaştırma adına bakanlığımızın sunduğu bütün projeleri ilçemizde hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Çekmeköy Kaymakamlığı dereceye giren okullara sertifikaları tüm okul müdür ve okulların katılacağı bir kahvaltıda vereceği öğrenildi.

 width=  width=