GENEL YAŞAM

20 Milyon kişi dolandırıcı mağduru!

İstanbul Emniyetine bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen operasyonda, Çekmeköy, Üsküdar, Maltepe, Tuzla, Sancaktepe, Sultanbeyli ilçeleri dahil olmak üzere İstanbul ve Türkiye genelinde 20 milyon kişiye ait sigorta poliçe bilgileri ile sosyal medya hesaplarını ele geçirip 50 kişiyi dolandırarak 700 bin lira vurgun yapan çeteyi çökertti.

KREDİ VE KREDİ POLİÇELERİ
Pendik, Kartal, Kadıköy ve Ataşehir ilçeleri dahil olmak üzere İstanbul’da ve diğer illerde mağdur olan bazı vatandaşların şikayeti üzerine polis harekete geçti. İddiaya göre, şebeke üyeleri hayat sigortası poliçesi, kredi çeken ve kredi sigortası olan kişileri telefonla aradı.

AVUKAT VE İCRACI OLARAK…
Aradıkları kişilere isim ve soyadıyla hitap eden dolandırıcılar, “Sigorta süreniz sizin bilginiz dahilinde uzatılmış. Ancak ödeme yapmamışsınız. Ödeme yapmazsanız icra göndereceğiz” diyerek korku ve panik oluşturdu. Dolandırıcılar, görüştükleri kişilere kendilerini “avukat” olarak tanıttı. İnanmayanlara ise sahte avukat kimliği fotoğrafı ve baro kayıtlarını gönderdiler. İkna ettikleri kişilere sözde indirim yapan çete üyeleri, bu kişilerden farklı miktarda ödeme aldı.

4 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON…
İstanbul merkezli 4 ilde kendilerini avukat olarak tanıtarak “İcra takibi başlatacağız” yalanıyla vatandaşlardan 700 bin lira vurgun yapan çetenin peşine polis düştü. Şebekenin bir sigorta şirketinin datalarını ele geçirdiği ve 50 kişiyi dolandırdığını tespit etti. Siber polisinin yaptığı çalışmada bazı şüphelilere ulaşıldı. Oto galeri görünümü altında, çağrı merkezi kurdukları anlaşılan şebeke elebaşları da tespit edildi. Polis ekipleri, şebekenin kişisel verileri nasıl elde ettiğini de araştırdı. Dolandırıcıların, bir sigorta şirketinin bilgilerini ele geçiren bir şüpheliden “Data” aldıkları ortaya çıktı. Polis o şüpheliyi de tespit etmeyi başardı.

MAĞDUR SAYISININ ARTMASI BEKLENİYOR…
Polis, İstanbul, Afyonkarahisar, Ankara ve Uşak’ta tespit ettiği ve aralarında şebeke elebaşı ile datayı satan kişinin de bulunduğu 14 şebeke üyesini sabah düzenlediği eş zamanlı operasyonla gözaltına aldı. Şüpheliler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Bu arada, mağdur olarak şikâyetçi olanların sayısının artmasının beklendiği öğrenildi.

DOLANDIRICILAR BİLGİLERİ SATIN ALMIŞ…

Yapılan çalışmaların ardından olayla ilgili 4 ilde şebeke elebaşı M.A.’nın da aralarında bulunduğu 12 şüpheli gözaltına alındı. Yakalanan şüpheliler arasında şebekenin kişisel verileri satın aldığı bir kişi olduğu da öğrenildi. Emniyete sevk edilen şüphelilerden 9’u tutuklandı. Polisin çalışmasında kişisel verilerle ilgili bir hard diskinde ele geçirildiği öğrenildi. O hard diskte 20 milyon kişiye ait bilgi olduğu ortaya çıktı. Kişisel veriler arasında, banka kayıt bilgisi, sigorta poliçe bilgisi ve sosyal medya hesaplarına ait bilgi ve şifreler dahi olduğu öğrenildi. Şebekenin kişisel bilgileri satın aldığı K.M.B.’nin de tutuklandığı alınan bilgiler arasında yer aldı.

 width=  width=