GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT-MAGAZİN

14 Şubat’ta çiçeklere DİKKAT!

Çiçekcilerde “14 Şubat Sevgililer günü” hazırlıkları son hız sürerken, çiçekci piyasasında belli çiçeklerin alımı şimdiden azaldığı konuşmaları vatandaşlarda paniğe neden olurken, randevuyla çiçek siparişi verenlerin sayısında büyük artış meydana geldi. İnternet üzerinde çiçek siparişlerinde istenilen çiçeğin yerine kalitesi düşük çiçeklerin verilmesi ilçe çiçekcilerin satışında patlama yaşattı.

ÇİÇEK ALMAK İÇİN ELİNİZİ ÇABUK TUTUNUZ…
Bazı çiçekçiler ekonomik krizi atlatabilmek için ithal çiçeklerin yanısıra “14 Şubat Sevgililer” günü nedeniyle yeni trend süslemelere ağırlık vererek portvöylerini genişletmeyi sürdürüyorlar. İstanbul Çekmeköy Çamlık Mahallesi Şahinbey Caddesi No: 62’de ki uluslararası Gökkuşağı Çiçekçiliği ortaklarından Ünal ve Volkan Sır’ın konu hakkında yaptığı açıklamalarda ise “14 Şubat hazırlıkları içerisinde olanlar ellerini çabuk tutmaları gerekmektedir. Yeni konseptler nedeniyle kaliteli çiçek bulmak zorlaşabilir. Bu kez de sokak çiçekcilerine gidebilirler.” yorumlarına yer verdiler.

ÇİÇEĞİN YERİ DİĞER HEDİYELERDEN FARKLIDIR…
Türkiye’de çiçekciliğin konseptinin çok değiştiğini ifade eden Ünal Sır golge34.com’a yaptığı açıklamasında, “Bu mesleği 25 Yılı aşmıştır. Bu meslek sevgili gibidir. Duygu, özen, sevgi ve sabır ister. Üreten ve insanları seven kişiler bu mesleği yapabilir aynı zamanda özen gösterebilirler. Bugün çiçekcilerin sayısında büyük artış var amma gelin görün ki işi tam anlamıyla yapan yok. Yaptıkları işe duygu katmadıkları gibi vatandaşın yani size gelen kişinin ne istediğini anlayamama sıkıntısı var. Aslında diğer mesleklerde olduğu gibi çiçekciliğinde branşlarını ve el becerilerini iyi bilmek gerekir. Nasıl çiçek üretmenin branşının olduğu gibi çiçekciliğinde satışta bu branşları mesleki konuma getirtilmelidir. Yapay ve canlı çiçeklerde konsept uygulamalarının yapılmasında, kadın veya erkek müşterinin yanısıra gençlerin hangi duygu ve taleplerini gösteren çalışmalara yer vermeleri gerekmektedir. Bu başarılırsa toplumda şiddet kaybolur, çiçecilikle sevgiye destek olunmuş olur. Bu nedenledir ki kurum ve kuruluşlar çiçekleri evlerinden, ofislerinden ve ellerinden bırakmamalıdırlar. Çiçekler doğada olduğu gibi kapalı mekanlarda ve insanlar arasında ki sinerjiyi düzeltir. Kötü enerjiyi kaybettirir. 25-30 yıllık tecrübemizle kanıtlanmıştır.” diye belirtti.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÇİÇEKÇİ OLMAMIZ…
Her yıl 14 Şubat’ı iple çektiklerini belirten Volkan Sır açıklamasında, “Genç nesiller olarak sevgiyi, aşkı ve duygusallığı daha iyi biliriz. Genç nesil duygularıyla hareket ettiği gibi orta ve orta yaş üzeri olanlar mantıklı duyguyu takip etmektedirler. Sevgililer Günü’nde en fazla gül, orkide, papatya ve buket satılıyor. Çiçek sıkıntısı yaşamamak için stoklarımız şimdilik yeterli. Çekmeköy’de özellikle sevgili çiftlerin tercihi olmamız nedeniyle telefon siparişlerine de yetişmeye çalışıyoruz. Allah’tan işlerimizin güzel olmasını dilerim. En fazla kırmızı gül satılıyor. Kırmızı gül aşk ve sevginin ifadesidir. Beyaz gül ise temizlik ve saflıktır. Beyaz gül de satılıyor ama umudumuz kırmızı gülde.” konuşmasına yer verdi.

CANSIZ HEDİYENİN YANINDA MUTLAKA ÇİÇEK ALIN…
Sevgili, sadece iki insanın birbirine olan aşkı değildir diyerek konuşmasını sürdüren Ünal Sır, “Sevgili; Annedir, abladır, öğretmendir, büyük annedir, komşundur, arkadaşındır, kardeşindir, eşindir ve aşkındır. Yani sana, iyi gününde ve kötü gününde yanında olupta her şeyini paylaşıp elinden geldiğince çözüm üretmeye çalışan veya derdine ortak olan kişidir. Sevdiğinize ve sevgilinize ister tek taş yüzük alın, ister basit bir hediye alın amma unutmayın ki yanında mutlaka canlı bir çiçek olmalıdır. Yani gül, orkide, papatya, kır çiçekleri vs. Çünkü gülün verdiği olumlu sinerjiyi pahalı veya ucuz cansız hiç bir tema vermediği gibi, ortamın kötü enerjisini dağıtan (kedi, köpek, civciv vs. hariç) yoktur. Çiçek, duygulara anlam katar bu yüzden 14 Şubat’ta sevgililer gününde herkes sevdiğine ve sevgilisine bir tane dahi olsa çiçek almalıdır. ” dedi.

ADRESE TESLİM MUTLAKA YAPIYORUZ….
“İnsanlar bu günün anlam ve önemine eşine, sevgilisine, nişanlısına çiçek almak için bize geliyor. Önceden sipariş verenler oluyor.” diyerek konuşmasını sürdüren çiçekci Volkan Sır, “Kriz var ama fiyatları düşürterek satışlarımızı belli oranda tutmaya çalışıyoruz. Şimdilik memnunuz. Allah’a binlerce kez şükürler olsun. Biz tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Çiçek çeşitliliğimizi arttırdık. Orkideleri, gülleri, kasımpatları ve değişik buket tarzlarının yanısıra yeni model seçeneklerini de hazırladık. Müşterilerimizi güzel bir şekilde karşılayıp, onlara en güzel çiçekleri verip memnun etmek için hazırız. Ama insanlar genellikle çalıştığı için telefonla sipariş veriyorlar. Biz de verilen adreslere gönderiyoruz.” diye konuştu.